Rokiškio Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT) praėjusiais mokslo metais atliko tyrimą “Profesinio orientavimo paslaugų poreikis”. Jis buvo vykdomas rajono gimnazijose ir vidurinėse mokyklose. “Moksleiviams rankantis profesiją trūksta profesinio informavimo ir konsultavimo”, – teigiama tyrimo išvadose.
Pasikliauja tėvais
PPT tarnybos direktorė ir psichologė Irena Zabulienė “Gimtajam Rokiškiui” teigė: “Tik ta visuomenė, kurios nariai dirba mėgstamą darbą, gali realizuoti savo svajones ir įprasminti būtį. Profesiją jie renkasi tik iš pašaukimo, atitinkančią asmenines savybes ir gebėjimus, ir ne dėl prestižo, privilegijų ar didelio atlygio. Yra ir kita situacija: mokytoju arba vaikų gydytoju tampa žmogus, nemylintis vaikų, o šį dirbą jis dirba vedamas kitokių paskatų. Kuri alternatyva visuomenei reikalinga? Turime dėti pastangas, kad moksleivis taptų tuo, kuo jis iš tiesų gali tapti.”
Anot psichologės, visuomenėje susiformavę stereotipai, neobjektyvus mokslo ir tam tikrų profesijų vertinimas klaidina mokinius renkantis profesiją. Daugelis tėvų yra įsitikinę, kad aukštasis mokslas būtinas, jei nori ką nors gyvenime pasiekti. Vyresniajai kartai vis dar sunku patikėti, kad diplomas negarantuoja saugumo.
Praktinė patirtis rodo, kad daugelis absolventų neturi konkretaus profesinio apsisprendimo ir pasikliauja tėvų arba draugų patarimais, neįvertina esamos realybės ir galimybių, nepakankamai pažįsta savo individualias psichines ir asmenines savybes, neturi tikslios informacijos apie profesinio orientavimo paslaugas ir jų paskirtį.
Daugiau ketvirtadienio GR
Norbertas Byčkovskis