Autobusu
Vienos dienos keliones į Jūrmalą įvairaus dydžio autobusais organizuoja Egidijaus Galvydžio įmonė. Tai labai patogu – keleiviai iš ryto surenkami tiesiog nuo namų, vakare – ten pat išleidžiami. Kelionės kaina – 15 eurų ir nereikia sukti galvos, nei kur įvažiavimo mokestį sumokėti, nei kur mašiną pastatyti.
Kelionė prasideda 7 val. ir trunka apie tris valandas, nes stojama Biržuose. Keleiviai Jūrmaloje paleidžiami prie Dzintarų miško parko ir ten pat laukiami 19 val. arba kitu laiku, kaip patys susitaria.
Išlaipinimo vieta labai patogi – čia pat pajūris, miesto centras, o šalia – pilnas pramogų, ypač vaikams, Dzintarų miško parkas. Kiekvienas pats pasirenka, kur eiti ir ką veikti, svarbu sutartu laiku grįžti prie autobuso.
E. Galvydis tokias vienadienes keliones organizuoja jau treti metai. Jeigu orai geri, vykstama net tris kartus per savaitę. Ir ne vien vasarą. Pasak E. Galvydžio, pernai kelionės į Jūrmalą tęsėsi visą rugsėjį, nes orai buvo puikūs. Taigi, viskas priklauso nuo orų – jie ir diktuoja tokių kelionių paklausą.
Šios kelionės, organizatoriaus pastebėjimu, populiarios ne tik tarp senjorų – autobusais važiuoja įvairaus amžiaus rokiškėnai.
Automobiliu
Išsiruošti į šį populiarų Latvijos kurortą automobiliu taip pat patartina anksti iš ryto. Ne tik todėl, kad mėgausitės apytuščiu keliu, bet ir todėl, kad vėliau rasti vietą automobiliui nemokamoje aikštelėje bus sunku. 9 val. ryte nemokama automobilių stovėjimo aikštelė prie pat pagrindinės Jomas gatvės buvo beveik tuščia, bet jau po poros valandų – joje net uodas vietos nebūtų radęs. Dauguma mašinų – lietuviškais numeriais.
Be to, anksti ryte pasimėgausite apytuštėmis Jūrmalos gatvelėmis, be vargo Jomas gatvėje išgersite puodelį juodos kavos ir pasmaguriausite latviškais saldumynais, kurie ne be reikalo garsėja kokybe ir ypatingu skoniu.
O ir paplūdimys – dar visas jūsų. Saulės voniomis besimėgaujančiųjų tokiu laiku beveik nėra, bet aktyviai sportuojančiųjų sutiksite. Kas dviračiais, kas šiaurietiškom lazdom apsiginklavęs, kas ristele paplūdimiu traukia. Smagu tarp jų matyti ir garbaus amžiaus žmonių.
Važiuojant savo automobiliu nereikia pamiršti susimokėti įvažiavimo mokesčio – 2 eurų už automobilį. Automatai yra prie pat įvažiavimo į miestą, dešinėje, ir aiškiai matomi, ieškoti ir klaidžioti nereikės. Ryte prie jų eilių nebuvo.
Jeigu tokią vienos dienos kelionę susiplanavote sekmadienį geru oru, pasiruoškite ilgam grįžimui namo – vakare nusidriekia ilgos iš Jūrmalos išvykstančių automobilių eilės. Kamščiuose sekmadienį vakare gali tekti praleisti ir porą valandų.
Ką nuveikti per dieną?
Per vieną dieną Jūrmalos tikrai nepažinsite. Pagal plotą tai antras didžiausias Latvijos miestas po Rygos ir jame tikrai yra ką veikti. Beje, gyventojų gerokai mažiau nei didmiestyje – daugiau kaip 57 tūkst. ir beveik pusė jų – rusakalbiai. Taigi, Jūrmaloje rusų kalba tikrai pravers.
Vienai dienai atvykę poilsiautojai dažniausia renkasi paplūdimio malonumus, bet atvykusiesiems su vaikais tikrai verta užsukti į Dzintarų miško parką, kur pilna pramogų ir atrakcijų įvairaus amžiaus vaikams ir didelė dalis jų – nemokamos. Arba skubėti į „Livu“ – vieną didžiausių vandens parkų Šiaurės Europoje. Jis skirtas tiek vaikams, tiek suaugusiems.
Nesižavintiems tokiomis pramogomis paplūdimio malonumus verta paįvairinti pasivaikščiojimu po Jūrmalą ir pasigrožėti kurorto medine architektūra, kuri yra vienas skiriamųjų Jūrmalos bruožų. Į architektūros paminklų sąrašą įtraukti net 408 pastatai. Akį traukia žavingi klasicistinio, art nouveu ir romantinio stiliaus namukai su gausybe bokštelių, verandų, medžio raižinių.
Beje, Jūrmala pastebimai atsigavusi, gerokai sumažėjo apleistų vilų, tačiau parduodamų matyti ne viena. Tik jų kainos prasideda nuo milijono eurų. Sako, kad vilas čia perka ne vietiniai – jiems per brangu, tačiau pirkėjų iš Rusijos netrūksta. Vietiniai pasakojo, kad ne taip seniai viena vila buvo nupirkta už 32 mln. eurų.
Nepasigailėsite užsukę ir į pagrindinę Jūrmalos Jomas gatvę – čia rasite ne tik įvairių kavinukių, restoranų, bet ir įvairių vietinių verslininkų parduotuvėlių, suvenyrų, latviškų daržo, sodo ir miško gėrybių turgelį, galėsite suvalgyti skanių vietos ledų.
Verta užsukti ir į vieną kitą muziejų – Jūrmaloje visi jie yra nemokami. Nacionaliniame muziejuje įdomu apžiūrėti XIX a. maudymosi kostiumų kolekciją ir ekspoziciją vaikų pajūryje tematika.
Paplūdimys
Kadangi Jūrmalos paplūdimys tęsiasi kiek daugiau kaip 24 km, vietos čia užtenka visiems. Smėlis smulkus, baltas kvarcinis, todėl pasitiesti užtenka tik rankšluosčio. Iš viso Jūrmaloje yra 12 oficialių maudyklų, 11 iš jų – jūros pakrantėje, viena – prie Lielupės upės. 2015-aisiais Tarptautinį eko sertifikatą – Mėlynąją vėliavą – gavo Buldurų, Dzintarų, Majorų, Dubultų ir Jaunkemerių maudyklos, o tai reiškia švarią ir nekenksmingą žmogui bei gamtai aplinką.
Jeigu pasirinkote dieną praleisti Jūrmalos paplūdimyje, tikrai nebūtina visą laiką tysoti ir skrudintis saulėje. Daugelis čia laiką leidžia labai aktyviai – populiaru važinėtis dviračiais, žingsniuoti su šiaurietiškom lazdom ar šiaip vaikštinėti pakrante. Daugėja ir pajūrio smėlį raižančiųjų keturračiais. Tiek dviračius, tiek lazdas, tiek keturračius galima išsinuomoti – tikrai nebūtina vežtis savų. Pavyzdžiui, dviračio nuomos kaina– 9,99 euro parai, keturračio – 6 eurai.
Paplūdimyje įrengta daug tinklinio aikštelių ir žaidžiančiųjų šį populiarų žaidimą tikrai netrūksta. Tačiau už aikštelės nuomą reikia mokėti – valanda 10 eurų. Yra ir vandens pramogų, galima pasiplaukioti katamaranu – valanda 10 eurų, valtimi – 5 eurai, vandens dviračiu – 13 eurų.
Nestinga pramogų vaikams, jiems įrengta speciali aikštelė su batutais. 30 min. šios pramogos – 3 eurai.
Jeigu neturėsite savo paplūdimio paklotėlio, galėsite išsinuomoti šezlongą: visai dienai ji atsieis 5 eurus, jeigu jis su rankšluosčiu – 6 eurus.
Čia pat galima išgerti kavos, suvalgyti ledų ar rimčiau užkąsti – įvairių kavinukių paplūdimyje yra įrengta daug. Ir kainos nesikandžioja, ypač jeigu nutolsti toliau nuo Jūrmalos centro. Juodos kavos puodelis arčiau centro kainuoja 2 eurus, o paėjėjus tolėliau – 1,80 ar 1,50 euro. Ir kava tikrai gera. Šaltibarščių kaina irgi ne kosminė – 2,50 euro, skrudintų bulvyčių porcija – 1,80 euro, bulviniai blynai – 2,50 euro, šašlykai – 4 eurai, lašišos kepsnys – 6,50 euro.
Malonu matyti kas keli metrai įrengtas šiukšlių dėžes, gal todėl pajūry švaru ir šiukšlintojų pėdsakų nematyti. Tualetų irgi netrūksta, tačiau jie mokami – 0,25 euro.
Dzintarų miško parkas
Vaikams – čia tikras rojus, o tėveliams – irgi atgaiva, nes gali atsikvėpti, kol jų atžalos išbando visus įrenginius, supasi, žaidžia ir karstosi. Nemokamos žaidimų aikštelės įrengtos trims skirtingoms vaikų amžiaus grupėms.
Yra ir Tarzano zona su įvairiausiomis karstyklėmis, bet ji – mokama. Trijų valandų pramogavimas visose Tarzano trasose vyresniems nei 18 m. kainuoja 20 eurų, 10–17 m. paaugliams – 15 eurų, 6–9 m. vaikams skirtos tik dvi trasos ir trys valandos jose atsieis 10 eurų, patiems mažiausiems, 3–6 m. vaikams, dvi valandos kainuos 7 eurus.
Parke įrengta daug pėsčiųjų takelių, o aktyvesnio poilsio mėgėjai gali pasivažinėti specialiose riedučių trasose arba pažaisti krepšinį.
Nebijantieji aukščio nuostabiais Jūrmalos ir jūros vaizdais gali pasigrožėti iš apžvalgos bokšto. 33,5 metrų aukščio Dzintarų apžvalgos bokšte yra speciali didelė apžvalgos platforma, o per visą bokšto aukštį įrengta 12 platformų, nuo kurių atsveria vaizdas įvairiomis kryptimis.
„Livu“ vandens parkas
Jūrmalos „Livu“ vandens parkas yra vienas didžiausių Šiaurės Europoje. Tai puiki vieta pailsėti ir patirti įspūdžių tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.
„Livu“ vandens parkas padalintas į tris sritis – aktyvaus poilsio, šeimos poilsio ir SPA. Galima pasirinkti įvairaus sudėtingumo nusileidimo įrenginius, paplaukioti baseine, atsipalaiduoti SPA arba paragauti išskirtinių gėrimų plaukiojančiame bare bei valgių užkandinėje „Zambezy“.
Vandens parke siūloma išbandyti šeimai skirtą vamzdį, ieškantiesiems aštrių pojūčių – kamikadzių įrenginį, kurio starto aikštelė yra penkių aukštų namo aukščio, vandens kilpą, kurios ilgis 45 m ir kuria judant galima visą laiką matyti atvirą dangų, magišką trejukę – įrenginį, kuris leidžia palenktyniauti, tornadą – vienintelį šios rūšies atrakcioną Europoje, įspūdingus skrydžius į 3,5 m gylio nardymo baseiną, bangų baseiną, kuriame galima patirti tikrą audrą ir pasigrumti su 1,5 metro aukščio bangomis, vandens atrakcionų vamzdžius – lėtesnį arba greitesnį. Patys mažiausieji gali pasipliuškenti baseine, kurio gylis neviršija 90 cm.
2 val. šių malonumų 6–14 m. vaikams kainuoja 15,50 euro, 4 val. – 18 eurų, visa diena – 20 eurų. Suaugusiesiems brangiau: 2 val. – 21 euras, 4 val. – 24,90 euro, visa diena – 28,90 euro.
Jomas gatvė
Geriausias būdas pajusti Jūrmalos gyvenimo ritmą, pasidairyti į poilsiautojus –pasivaikščioti po vasarišką Jomas gatvę. Ji yra apie 1,1 km ilgio ir skirta tik pėstiesiems. Čia gausu restoranų ir užeigų, valgiaraščiai stebėtinai įvairūs, o kainos įkandamos.
Pavyzdžiui, armėnų virtuvėje tikras avienos šašlykas kainuoja 15 eurų, kiti patiekalai – apie 7 eurus. Paragavome „Dalma“ patiekalo – aviena, įvyniota į vynuogių lapus, primena mūsų tradicinius balandėlius, tačiau skonis kur kas pikantiškesnis. Tokio patiekalo kaina – 6,50 euro.
Jūros gėrybių restoranuose kainos kur didesnės. Bet, tarkim, skanios juodos kavos Jomas gatvėje gali išgerti už 1,80 euro, o kas keli metrai pardavinėjamų latviškų ledų suvalgyti už 1,40 euro. Tiek kainuoja maža porcija šio skanėsto, kurio paragauti tikrai verta.
Čia patirsi ir egzotikos – uzbekų restorane siūloma išbandyti kaljaną. Vandens kaljano kaina – 24 eurai.
Gali pasinaudoti kirpėjų paslaugomis. Moteriškas kirpimas Jūrmalos centre kainuoja 20–30 eurų, galvos trinkimas ir šukavimas – 8–20 eurų. Vyrai apsikirps kur kas pigiau: paprasčiausias kirpimas – 5 eurai.
Jomas gatvėje verta užsukti į vietinių verslininkų parduotuves, čia įsikūrusios ir senojo „Dzintars“, „Rigas Balzams“ prekinių ženklų parduotuvės, yra vietinių lino gaminių, bet kainos be nuolaidų didelės – nuo 100 eurų už suknelę.
Jomas gatvėje šurmuliuoja ir nedidelis latviškų sodo, daržo bei miško gėrybių turgelis. Viskas tvarkingai sudėliota į nedidelius indelius, bet kainos aukštos. Jeigu piktinatės, kad mūsų ūkininkai už šilauogių kilogramą prašo 6 eurų, čia už tą patį kiekį sumokėsite 9,20 euro. Nedidukai indeliai uogų – mėlynių, žemuogių, aviečių – 3 eurai, šiek tiek didesni – 5 eurai.
Visai netoli Jomas gatvės, tik arčiau jūros, vinguriuoja lygiagreti Jūros gatvė. Verta nepatingėti užsukti ir čia bei pasigrožėti visais Jūrmalai būdingais architektūriniais stiliais. Jūros gatvėje yra 23 valstybinės ir vietinės reikšmės architektūros paminklai.
Nakvynė
Jeigu planuojate Jūrmaloje praleisti ne vieną dieną, vasaros sezono metu nakvyne būtina pasirūpinti iš anksto. Šiaip užėję į bet kurį viešbutį, vietų tikrai nerasite – viskas užsakyta iš anksto. O įprastų mums „Palangos“ bobučių, siūlančių nuomotis kambarius, Jūrmaloje nėra.
Jūrmalos centre viešbučius „okupavę“ poilsiautojai iš Rusijos, ypač daug maskviečių. Pavyzdžiui, užsukus į Jomas gatvėje įsikūrusį viešbutį „Hotel Jūrmala SPA“ ir pasiteiravus laisvų kambarių, administratorius tik papurtė galvą ir paaiškino, kad sezono metu visuose viešbučiuose būtina išankstinė rezervacija. Šiame viešbutyje standartinių kambarių kainos prasideda nuo 164 eurų už parą ir dėl vietų konkuruojama. Vieta ir viešbutyje įrengtas pirčių bei baseinų kompleksas traukte traukia poilsiautojus.
Vis dėlto nusprendėme laimę pabandyti kitose vietose, bet nieko nepešę likome ir arčiau pajūrio įsikūrusiame didžiuliame viešbutyje „Lielupė“. Standartinio dviviečio kambario kaina parai čia – 136 eurai, tačiau vietų jau seniai nėra. Registratūros darbuotoja maloniai paaiškino, kad rezervuoti kambarius verta jau vasaros pradžioje, nes sulaukiama labai daug svečių iš Rusijos. Viešbutis populiarus ir tarp estų, čia mėgsta apsistoti ir lietuviai.
Pabandę laimę dar keliose vietose, supratome, kad viešbučių darbuotojai nemelavo – vietų niekur nėra. Taigi, patraukėme pajūriu toliau nuo Jūrmalos centro, Engurės link.
Kempingai
Kempinguose įsikūrę beveik vien lietuviai, dar pasitaiko vokiečių, vienas kitas italas, prancūzas. Apsilankėme Jūrmalos pakraštyje visai prie pat jūros įsikūrusiuose kempinguose. Kainos visur panašios: už automobilį parai – 7,50 euro, mokestis vienam žmogui – 4,50 euro, už palapinę – 6 eurai, kemperį – 16 eurų. Nakvynė vienam žmogui elementariomis sąlygomis kainuos 13 eurų, dvivietis kambarys – 23 eurai. „Nemo“ kempinge gerokai apšiurusiuose namukuose galima apsistoti ir vienam, ir keliese. Vienvietis namukas kainuos 16, geresnis – 18 eurų.
Dar labiau tolstant nuo Jūrmalos kainos šiek tiek krenta. Užtikome net valstybinį kempingą. Ten kainos, palyginti su kitomis vietomis, mažesnės ir, sako, 98 proc. poilsiautojų čia yra lietuviai. „Nemo“ už automobilį sumokėsite 5 eurus, visi kiti mokesčiai – nedideli.
Nuo Jūrmalos nutolę 32 km užtinkame „Saules“ kempingą, įrengtą ant jūros kranto. Tai jau Engurės rajonas. Vieta – verta dėmesio. Palapinės ir kemperiai stovi vos už kelių metrų nuo jūros, tarp pušų, švaru, tylu, o ir vietų dar yra. Už automobilį imamas 2 eurų mokestis parai, tiek pat – už vieną žmogų. Kemperio mokestis parai – 10 eurų. Kempinge įrengti tvarkingi tualetai, sukalti stalai, kur pietaudamas ar gerdamas arbatą gali mėgautis jūros ošimu ir nuostabiu vaizdu. Už 3 km – Engurės miestelis. Beje, vietų viešbučiuose neradome ir ten. O kainos už dvivietį kambarį su atskiru dušu – apie 40 eurų.
Malkos
„Saules“ kempinge pardavinėjamos tvarkingai paruoštos malkos – 3 eurai už ryšulėlį. Kempingo savininkė Inga paaiškino, kad ūkiški ir apsukrūs lietuviai anksčiau čia pat esančiuose miškuose masiškai rinkdavo sausuolius ir juos kūrendavo maistui ruošti. Latvijoje tai draudžiama, nes išrinkus krituolius ir sausuolius kinivarpos persimeta į gyvus, dar žaliuojančius medžius, taip po truputį naikindamos mišką. Taigi, už sausuolių rinkimą miškuose yra didžiulės baudos – net 400 eurų, todėl šiemet „Saules“ kempinge nuspręsta pardavinėti paruoštas malkas. Iš tiesų gera paslauga, nes parduodamų malkų kainų nepalyginsi su gresiančia bauda.
Kempingo žmonės ir istorijos
„Saules“ kempingo savininkė Inga sakė, kad iš šio verslo neįmanoma pragyventi. Pasak jos, iš to, ką čia uždirba, ji tegali sumokėti visus mokesčius ir suruošti vaikus į mokyklą – supirkti viską, ko jiems reikia.
Dauguma kempingo poilsiautojų – lietuviai. Ingos teigimu, mūsų tautiečiams ji ypatingų priekaištų neturi, labiausiai norėtų paprašyti, kad nelukštentų ir nespjaudytų saulėgrąžų lukštų į smėlį. Kaipgi paskui tokias šiukšles išrinksi? O šiaip, Ingos pastebėjimu, daugiau problemų kyla su atvykėliais iš mažų miestelių ar kaimų – jie labiau linkę triukšmauti. Laimė, kempingas turi viską budria akimi stebintį ir tvarką palaikantį Viktorą.
Viktoras – rygietis ir šiame kempinge jau daugybę metų įsikuria visai vasarai. „Saules“ kempingą dabar vadina savu. 79 metų Viktoras gyvena kemperyje, kasdien dviračiu numina 10 km ir užsiima cigunu – kinų energetine mankšta. Anksčiau praktikavo karatė, todėl be vargo sudrausmina visus kempingo triukšmadarius. Už tylą ir ramybę poilsiautojai turi dėkoti būtent jam.
Žuvis, gydomieji grybai ir visa kita
Važiuodamas nuo Jūrmalos pajūrio keliu Engurės link, pakelėse gali pamatyti panašius kaip Dzūkijoje turgelius, kur pardavinėjamos miško gėrybės. O ir miškai čia panašūs – pušynai be jokių brūzgynų. Bet kokių uogų nedidelis indelis – 5 eurai, voveraičių – 10 eurų. Akis užkliuvo už keistų baltų apvalios formos grybų, primenančių pievagrybius, tik šie mėsingi, sunkūs. Pardavėjas paaiškino, kad tai gydomieji grybai, labai gerai kepenims gydyti, tačiau kaip jie galėtų vadintis lietuviškai nežinojo. Siūlė indelį jau paruoštų už 12 eurų.
Pakelėse ne vienoje vietoje prekiaujama rūkyta žuvimi. Sako, kad skani, o kilogramas kainuoja apie 10 eurų ir daugiau.
Tik visko nesurašysi ir per dieną dvi neaplankysi. Kur dar Lielupės muziejus po atviru dangumi, primenantis mūsų Rumšiškes, Kemerų nacionalinis parkas, turistus viliojantis pelkynais, įspūdinga augmenija ir gyvūnija. Čia gali prasieiti 3,1 km ilgio pažintiniu taku, o žygį užbaigti apžvalgos bokšte, iš kurio atsiveria nepakartojamas vaizdas į Slokos ežerą. Sako, kad daugelis čia atvažiuoja stebėti paukščių.
Alko 1000
Iš Jūrmalos Rokiškio link pasukam kitu keliu ir sieną kertam ties Pasvalio rajonu. Savo akimis norime pamatyti žiniasklaidos plačiai išgarsintą alkoholio parduotuvę „Alko1000“ Latvijoje, pačiame pasienyje. Sako, alkoholis čia kur kas pigesnis. Čia ir byra lietuviški eurai, nes stovėjimo aikštelėje prie parduotuvės – daugybė mašinų lietuviškais numeriais. Parduotuvės produkcija į jų bagažines keliauja pakuotėmis: alus, vynas, stipresni gėrimai. Ilgai neužsibūname ir kupini įspūdžių sukame namų link.
Kas parašyta viskas super atitinka tikrovę, tik neparašyta, kad E. Galvydžio autobusiukas žmones veža kaip emigrantus. Užsako per daug žmonių, Viskas čerška, pristato kėdes ko negalima, nepunktualus…..Žodžiu Jurmala super, tik autobusas emigrantams vežti. Karšta, jokios normalios ventiliacijos…
VŠĮ Kuršiukas ar turi kelionių organizavima ši įmonė?ir ar turi licenzijas vežti keleiviams?VŠį ne pelno siekianti įstaiga, o lupa po 15 eu?važiavau į Jurmala dumai autobusouko viduje