![vienkartine-elektronine-cigarete-627badc164e55](https://grokiskis.lt/wp-content/uploads/2023/06/vienkartine-elektronine-cigarete-627badc164e55-300x350.jpg)
Nuo svaiginimosi dezodorantais ir cigaretėmis
Rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Birutė Šlikienė pasakojo, kad psichotropinių medžiagų vartojimas tarp Rokiškio mokinių niekuo nesiskiria nuo bendro Lietuvos vaizdo, nes tai, kas prieinama didmiesčių gyventojams, prieinama ir mūsų mokiniams. „Nors aplinkos tyrimų pastaruoju metu nebuvo atlikta, bet individualių patikrų metu buvo aptikta įvairių narkotinių medžiagų vartojimo pėdsakų. Maždaug prieš pusmetį tarp jaunesnių mokinių buvo paplitęs svaiginimasis dezodorantais. Bendra tendencija tokia, kad jaunesni mokiniai dažniau rūko elektronines cigaretes. Lietuvoje tirtų elektroninių cigarečių kas antrame skystyje buvo rasta narkotinių medžiagų. Elektroninės cigaretės paplitusios tiek tarp vaikinų, tiek tarp merginų, be to, mergaitės dažniau vartoja raminamuosius. Kiek žinoma iš bendrų tyrimų, į Lietuvą patenka sintetiniai narkotikų pakaitalai, kurie yra stipresni, turi neigiamą poveikį sveikatai ir greitai įgyjama priklausomybė“, – aiškino specialistė.
Mažai tėvų dėmesio
Rokiškio visuomenės sveikatos biuras dažnai pasikviečia lektorius skaityti paskaitų moksleiviams bei jų tėvams apie žalingus įpročius. Kaip sakė įstaigos vadovė Agnė Šapokaitė, paskaitos –naudingos, tačiau sulaukiama itin mažai tėvų dėmesio: „Žalingi įpročiai būdingi daugeliui žmonių, pradedant nuo visai mažų ir baigiant jau daug vyresniais. Apie tai kalbėti niekada nebūna nei per anksti, nei per vėlu. Pavasarį organizavome tėvams paskaitas žalingų įpročių tema, tačiau dėmesio sulaukėme mažai, tad dar yra kur stengtis.“
Šviesti nuo paauglystės
Šiuo metu biure dirba 7 visuomenės sveikatos specialistai, kurie aptarnauja Rokiškio ugdymo įstaigas. Pagal poreikį veda užsiėmimus vaikams, pasitelkia vaizdines priemones (rūkymo lėlė, girtumo akiniai, pažeistų plaučių muliažus ir kt.). „Šviesti reikėtų nuo paauglystės. Tuo metu vyksta intensyvus savęs suvokimas, savo vaizdo susidarymas, gyvenimo pozicijos ieškojimas, tapatybės įtvirtinimas. Šiame amžiuje jaunas žmogus nori viską išbandyti, patirti, pajusti naujus jausmus bei išbandyti kūno galimybes, todėl svarbu, kad naujos patirtys netaptų rizikinga elgsena, o besiformuojantys įpročiai taptų poreikiu elgtis sveikai“, – sakė biuro direktorė.
Ji pridūrė, kad šiuo metu visuomenės sveikatos specialistai neturi atskiros pamokos – veiklas vykdo pertraukų metu, po pamokų ar per klasės valandėles, todėl džiugina tai, kad atsiranda gyvenimo įgūdžių programa ir atskira pamoka.
Išsamiau skaitykite “Gimtajame…”
dezodorantus pirksime tik vaistinėse?