Savanoriškumo pagrindais veikiantys „Baltų ainiai“ tampa vis labiau populiarūs. Į jų rengiamas karines stovyklas važiuoja ir vaikinai, ir merginos. Grąžinus šauktinių kariuomenę, visuomeninės organizacijos veikla iš esmės nesikeičia – jų tikslas lieka tas pats – ugdyti patriotišką ir tėvynę mylintį jauną žmogų. Per dešimtmetį „Baltų ainiai“ įgyvendino daugiau nei 20 projektų ir pritraukė daugiau nei 80 tūkst. eurų…
Faktai
Organizacija Lietuvos blaivybės draugijos „Baltų ainiai“ Rokiškio skyrius įregistruotas 2000 metais ir nuo to laiko aktyviai dalyvavo projektinėje bei socialinėje veikloje. Nuo 2014 metų, pradėjus aktyviau dirbti su jaunimu, jie persivadino į Atvirą jaunimo centrą „Baltų ainiai“.
Per sukurtus tinklus Atviras jaunimo centras šiuo metu jungia daugiau kaip 250 jaunų žmonių iš Rokiškio rajono, pradeda steigtis organizacijos padaliniai Juodupės, Kamajų, Jūžintų ir kituose miesteliuose. Šiuo metu organizacijoje yra 32 nariai, iš jų 14 yra aktyvūs. Jauni žmonės, priklausantys valdybai, planuoja ir įgyvendina Jaunimo centro veiklas, organizuoja stovyklas ir projektus, ieško partnerių ir rėmėjų.
Naujas pavadinimas labiau tinka jų veiklai. Vien jau todėl, kad po šia antrašte ir stogu nuo pernai įsisteigė ir šratasvydžio bei sporto klubas „Jotvingis“, rengiantis sukarintas jaunimo stovyklas. „Jotvingyje“ šiuo metu yra daugiau nei 50 narių. Stovyklose instruktoriais dirba karinės patirties turintys asmenys, tarnavę Krašto apsaugos savanorių pajėgose ar buvę šauliai.
Per pavasario atostogas „Baltų ainiai“ Žiobiškyje organizavo dviejų pamainų sukarintą jaunimo stovyklą mokiniams. Tai penktoji tokia stovykla. Per dvi pamainas apie 40 14-20 metų Rokiškio rajono jaunuolių skirstėsi į grupes ir mokėsi karinių dalykų.
„Jotvingis“ turi G-36 automatų, kurių įvairias modifikacijas naudoja mūsų krašto kariuomenė, prototipus. Priešas imitacinėse kovose „šaudo“ automato AK-47 kopijomis. Kiekviena kainuoja apie 160 Eur. Juos organizacija įsigijo dalyvaudama LEADER programos projekte „Kaimo jaunimo organizacijų tinklo vystymas“. Šis projektas įgyvendintas Žiobiškio, Panemunio, Pandėlio ir Kazliškio bendruomenėse. Bendras jo biudžetas – daugiau nei 17 tūkst. eurų. Be kitų veiklų, organizuotos 8 vasaros stovyklos su šratasvydžio įranga, įsigyta projekto metu. Ši veikla labiausiai patiko dalyviams, todėl kilo idėja įsteigti šratasvydžio ir sporto klubą „Jotvingis“.
Krašto apsaugos savanorių pajėgų atsargos karininkas Aleksandras MELNIKOVAS, AJC „Baltų ainiai“ ir „Jotvingio“ klubo vadovas. „Baltų ainiams“ vadovauja nuo 2008-ųjų.
– Sukonkretinkite, kuo užsiima „Baltų ainiai“?
– Dirba su jaunimu. Bendradarbiaujant su Rokiškio technologijos, verslo ir žemės ūkio mokykla, įsteigta atvira jaunimo erdvė (Kauno g. 31A). Šiuo metu organizacija aktyviai bendradarbiauja su įvairiomis institucijomis. Aš ir valdybos pirmininkas Virginijus Jovaišas atstovaujame jauniems žmonėms rajono Jaunimo reikalų taryboje.
Nuo 2009 metų „Baltų ainiai“ užsiima aktyvia patriotine-pilietine veikla – kasmet mūsų rengiamos sukarintos jaunimo stovyklos tapo tradicija. Įsteigtas šratasvydžio ir sporto klubas „Jotvingis“ perėmė tradicijas – šiais metais klubas „Jotvingis“ savo pajėgomis rengė sukarintą žiemos stovyklą.
– Kas tas šratasvydis?
– Šratasvydis (angl. airsoft) – tai karinis žaidimas su skirtingais taktinių veiksmų scenarijais. Dėl savo realistiškumo naudojamas kaip karių treniravimo priemonė daugelyje pasaulio kariuomenių, taip pat ir Lietuvos. Jaunimui šratasvydis – tai įdomus, įtraukiantis ir aktyvus sportinis žaidimas.
Klubas „Jotvingis“ organizuoja sukarintas stovyklas ir užsiėmimus, kuriuos veda patyrę instruktoriai, turintys tarnybos patirties Krašto apsaugos savanorių pajėgose. Šaudyti moko „Jotvingio“ instruktorius Audrius Kublickas, Panevėžio rinktinės kovinio šaudymo varžybų nugalėtojas ir Lietuvos savanorių žaidynių prizininkas.
Rajone panašių stovyklų niekas nesiūlo, todėl nuolat sulaukiame gana didelio jaunų žmonių susidomėjimo mūsų rengiamomis stovyklomis.
Ne kartą stovyklose dalyvaujantys jaunuoliai įgyja pradinių žinių ir įgūdžių, kaip vykdyti kario pareigą – ginti Lietuvos nepriklausomybę. Dauguma šių jaunų žmonių, sulaukę pilnametystės, planuoja papildyti reguliariosios kariuomenės gretas arba tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
– Kaip vyksta sukarintos stovyklos?
– Vaikinai ir merginos, naudodamiesi šratasvydžio įranga, mokosi būti kariais. Po mokymų ir treniruočių prasideda kariniai veiksmai. Yra keletas stovyklos scenarijų. Štai vienas pavyzdys: stovyklautojams – beginkliams partizanams priešo užnugaryje – nurodoma susitikti su informatoriumi. Jis pasakys, kur gauti ginklus. Viena grupė papuola į nelaisvę. Kitos dvi, į stovyklą grįžusios su ginklais, turi išvaduoti draugus. Gavę žemėlapį, kuriame pažymėta priešo dislokacijos vieta, partizanai vaduoja draugus. Grumtynės. Po jų išgelbėtieji ir jų išvaduotojai grįžta į bazę.
– Kiek lėšų gaunate projektams? Iš ko gyvenate?
– „Baltų ainiai“ šioje srityje turi patirties. Nuo 2005-ųjų parašėme ir realizavome daugiau nei 20 socialinio verslumo, ekologijos, patriotinio-pilietinio ugdymo ir asmeninio tobulėjimo projektų ir gavome daugiau nei 80 tūkst. eurų. „Baltų ainių“ neremia savivaldybė ar kitos institucijos. Veikiame visuomeniniais pagrindais, todėl visi dirbantys čia, įskaitant direktorių, – savanoriai, negaunantys jokių pajamų, o dažniausiai netgi investuojantys asmenines lėšas. Tik nedaugelis mūsų darbų yra finansuojami per projektus iš savivaldybės ir Europinių fondų. Todėl visuomet ieškome partnerių ir rėmėjų, su kuriais galėtume bendrai kurti sąlygas Rokiškio jaunimui dirbti ir gyventi gimtajame mieste.
– Kaip žada keistis Jūsų vadovaujama visuomeninė organizacija po to, kai Lietuva priėmė sprendimą grąžinti šauktinius?
– Sukarintas stovyklas organizuojame nuo 2009 metų. Pasikeitus geopolitinei situacijai stengiamės jaunimą mokyti tvarkos, disciplinos ir karinių dalykų, populiariname Lietuvos kariuomenę. Šauktinių grąžinimas iš esmės nepakeis mūsų organizacijos krypties, nes „Baltų ainiai“ seniai dirba su jaunimu pilietine-patriotine linkme. Tačiau vis labiau jaučiu padidėjusį jaunuolių susidomėjimą Lietuvos kariuomene, kario tarnyba ir tuo pačiu mūsų organizacijos veikla, šratasvydžiu, sukarintomis stovyklomis. Galime pasidžiaugti: mūsų krašte yra daug pilietiško ir patriotiško jaunimo!
Reda Milaknienė