Rokiškio Respublikos 5-osios rinkimų apylinkės komisijos sekretorė Asta Mikulionienė (iš kairės)
Rokiškio Respublikos 5-osios rinkimų apylinkės komisijos sekretorė Asta Mikulionienė (iš kairės)

Praūžė pirmasis Seimo rinkimų turas. Pergalę mūsų rajone švenčia kairiosios jėgos – socialdemokratai ir Darbo partija. Vienmandatės apygardos antrajame ture susirungs du vienas kitą gerai pažįstantys politikai – savivaldybės administracijos direktorius Aloyzas Jočys ir jo pavaduotojas Vytautas Saulis. Rokiškio gyventojai patariamajame referendume atominės elektrinės statybai pasakė “ne”. 

 

Konkuruos
Rokiškio vienmandatėje apygardoje antrajame ture dėl Seimo nario mandato konkuruos rajono savivaldybės administracijos direktorius A.Jočys ir jo pavaduotojas V.Saulis. Antrajame ture dėl Seimo nario mandato šie politikai varžėsi ir 2004 m. Tąkart sėkmė lydėjo V.Saulį.
Praėjusį sekmadienį už socdemą V.Saulį balsavo 4 464 rinkimų teisę turintys rokiškėnai. Nuo jo daugiau nei 1000 balsų atsiliko “darbietis” A.Jočys: už jį pasisakė 3418 rinkėjų. Trečias liko dabartinis Seimo narys Algis Kazulėnas, surinkęs 2018 balsų. Nuo jo nedaug atsiliko Egidijus Vilimas: už jį balsavo 1940 rinkėjų. Tarp šių kandidatų vyko pagrindinė kova.

Gulbės giesmė
ir priekaištas konkurentams
Rinkimų vakarą Socialdemokratų partijos rajono skyriaus štabe “Pagundos” kavinėje tvyrojo pakili nuotaika: pradėjus sumuoti Rokiškio vienmandatės rinkimų apygardos pirmuosius rezultatus, V.Saulis užėmė lyderio poziciją.
Bene labiausiai V.Saulis džiaugėsi sužinojęs Bajorų, kur jis gyvena, apylinkės rinkėjų valią: už jį balsavo beveik 40 proc. šios apylinkės gyventojų. “Kaimynų palaikymas man ypač svarbus”, – pridūrė p. Saulis.
Socialdemokratas V.Saulis jau šeštą kartą kandidatuoja į Seimą vienmandatėje apygardoje, triskart jį lydėjo sėkmė.
“Šie rinkimai – mano gulbės giesmė: ateityje užleisiu vietą jaunimui”, – partijos kolegoms sakė jis.
Politiko teigimu, Socialdemokratų partijos rajono skyriaus nariai pirmojo turo rinkimų kampanijos metu elgėsi sąžiningai, tačiau apie savo konkurentus pasakyti to paties jis negalėjo. “Socialdemokratai neturi lėšų už balsą išankstinio balsavimo metu mokėti 50-70 Lt, todėl antrajame ture konkuruosime vien tik gerais darbais”, – tvirtino p. Saulis.
Paklaustas, ar apie savo įtarimus jis pranešė Vyriausiajai rinkimų komisijai, p. Saulis atsakė: “Įtarimus išdėsčiau rajono vadovų ir savivaldybės administracijos susirinkime.”

Skirtingos nuotaikos
Darbo partija ir jos kandidatas vienmandatėje apygardoje A.Jočys rinkimų rezultatų laukė partijos būstinėje Nepriklausomybės aikštėje. Kandidato bendražygiai buvo puikios nuotaikos: pirmieji išankstiniai rezultatai atitiko jų prognozes – p. Jočys socdemui V.Sauliui nusileido keliais šimtais balsų. Kolegos šmaikštavo, esą p. Jočys turi suskubti blizginti batus ir kostiumą Seimui bei antrajame rinkimų ture panaudoti savo tiesioginę įtaką, juk ietis jame surems savivaldybės administracijos direktorius A.Jočys ir jo pavaduotojas V.Saulis.
Geros nuotaikos nestokojo ir p. Jočio žmona Danguolė. “Jei vyras ketveriems metams išvažiuos į Vilnių, kas kūrens krosnį ir tvarkys namų ūkį?” – šmaikštavo ji.
A.Jočys didžiausią palaikymą turėjo nedidelėje Panemunio rinkimų apylinkėje: už kandidatą balsus atidavė 87 rinkėjai (50,58 proc.) Nepopuliarus šis kandidatas buvo Lailūnų rinkimų apylinkėje: už jį balsavo tik 16 rinkėjų (11,35 proc.).
Kaimynystėje rinkimų rezultatų laukusių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų stovykloje nuotaikos nebuvo labai linksmos: jų kandidatas vienmandatėje A.Kazulėnas nepateko į antrąjį turą.
“Pagalbos telefonu tikrai neskambinu. Rokiškio rezultatai atspindi visos šalies tendenciją”, – sakė p. Kazulėnas. Kolegos padėkojo jam už sąžiningą ir kultūringą rinkimų kampaniją. Kokios veiklos jis imsis pasibaigus šio Seimo kadencijai, seimūnas neatskleidė.
Už A.Kazulėną aktyviausiai balsuota Kazliškio rinkimų apylinkėje: jį palaikė 54 rinkėjai (22,3 proc.) Šis kandidatas nepopuliariausias buvo Čedasuose: už jį balsavo tik penki šios apylinkės rinkėjai (4,27 proc.).

 

Dešiniųjų fiasko
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatą vienmandatėje apygardoje Haroldą Saniuką palaikė 2,99 proc. rajono rinkėjų: daugiausiai Lašų ir Juodupės kaimiškosios rinkimų apylinkių balsuotojų – atitinkamai 12,88 ir 9,04 proc. Lašų kaime įsikūrusi bendrovė, kurioje politikas dirba, o Juodupė – jo gimtasis miestelis.
H.Saniukas sakė nesąs patenkintas rinkimų baigtimi. “Rezultatai atskleidžia mūsų sąjungos darbo trūkumus. Kandidatuodamas norėjau parodyti, kad mano atstovaujama partija dar gyvuoja ir nereikia jos nurašyti. Sunku pasakyti, ar tai pavyko”, – pridūrė p. Saniukas.
Rokiškio rinkimų apygardoje savo kandidatūrą išsikėlęs Viktoras Jencius surinko 6,31 proc. rinkėjų balsų. “Po mano, nepriklausomo kandidato, vėliava galėjo susijungti dešiniosios jėgos, tačiau to nesuvokė nei jos, nei rinkėjai. Dešinieji patyrė visišką fiasko ir man dėl to labai skaudu”, – apibendrino p. Jencius.

Prilygsta savižudybei
“Sąjungos TAIP” kandidatą Rokiškio vienmandatėje apygardoje Virginijų Lukošiūną palaikė tik 722 rajono rinkėjai – 4,27 proc. “Situacija apgailėtina: savivaldos rinkimuose už mane balsavo beveik tiek pat rinkėjų. Principingas pusantrų metų darbas rajono taryboje bei reiklumas nedavė rezultatų. Žmonės balsavo ne už asmenybes, o už politines partijas, kurios labai daug žada. Rinkėjams reikia ne realių darbų, o kalėdinių pasakų”, – apmaudo neslėpė p. Lukošiūnas. Jis pridūrė: “Šie rinkimai atskleidė VRK ir teisėsaugos “neįgalumą” – negebėjimą įrodyti akivaizdžių balsų pirkimo faktų. Ateityje rinkimus laimės tos politinės jėgos, kurios sugalvos gudresnę balsų pirkimo sistemą ir investuos milijonines sumas. Rinkimai be pinigų maišo prilygsta savižudybei.”

Nelinksmos nuotaikos
Liberalų ir centro sąjungos rajono skyriaus rinkimų štabe savivaldybės kavinėje tvyrojo darbinė nuotaika. Kandidatas į Seimo narius Gintautas Rekerta kompiuterio ekrane stebėjo balsavimo rezultatus. Jie kandidatui nebuvo palankūs: lyderių dvejetas – V.Saulis ir A.Jočys atitrūko per toli. Šios partijos sąraše daugiamandatėje rinkimų apygardoje į Seimą kandidatavo ir Gintaras Girštautas. Deja, jam kelias į aukščiausiąją šalies valdžią užvertas – partija neperžengė 5 proc. ribos ir daugiamandatėje rinkimų apygardoje mandatų neiškovojo.
“Šįsyk politinė švytuoklė nesustojo centre ir vėl pakrypo į kairę”, – rinkimus komentavo šios partijos rajono skyriaus vadovas Augutis Kriukelis.
Liberalų sąjūdžio rinkimų štabe “Seno grafo” kavinėje tvyrojo rami nuotaika: negausus partijos aktyvistų būrelis ramiai stebėjo televizijos rinkimų laidą. Liberalų sąjūdžio remiamas kandidatas rokiškėnas Algimantas Šablinskas teigė, kad rezultatai neblogi. “Pateksiu į lyderių penketuką”, – vylėsi jis. Optimizmo jam suteikė pirmosios žinios iš Skemų apylinkės: ten šis kandidatas užėmė antrąją vietą. Jį džiugino ir Liberalų sąjūdžio sėkmė daugiamandatėje apygardoje: ši partija peržengė minimalią 5 proc. ribą.
Tačiau p. Šablinsko viltims patekti į lyderių penketuką nebuvo lemta išsipildyti: suskaičiavus visus rajono rinkimų apylinkių biuletenius, jis nukrito į šeštąją vietą.

Bronzinė vieta
Partijos “Tvarka ir teisingumas” kandidato E.Vilimo rinkimų štabas įsikūrė UAB “Zirzilė” patalpose. Pats kandidatas teigė rinkimų rezultatais nenusivylęs: preliminariais duomenimis, jis pretendavo į trečiąją vietą. Gal  yra p. Vilimui šansų laimėti Seimo mandatą daugiamandatėje rinkimų apygardoje – juk partijos sąraše jis yra 14-as? “Akivaizdu, jog patekti į Seimą galimybių beveik nėra: suskaičiavus reitingavimo rezultatus, galiu nukristi net į trečią ar ketvirtą sąrašo dešimtuką”, – teigė jis.
Kurį kandidatą – V.Saulį ar A.Jočį – parems ši partija? “Dar per anksti apie tai kalbėti. Savaitės pabaigoje rinksis skyriaus taryba, tada ir spręsime”, – “Gimtajam…” sakė p. Vilimas.

Aktyvūs
Rajono rinkėjai buvo itin aktyvūs: praėjusį sekmadienį 10 val. balsavo 7,91 proc. balso teisę turinčių rajono gyventojų. Už rokiškėnus aktyvesni buvo tik Raseinių, Ignalinos-Švenčionių ir Vilniaus-Šalčininkų apygardų rinkėjai. 14 val. jau buvo balsavę 29,69 proc. šią teisę turinčių rokiškėnų. Mūsų rajono rinkėjai ir vėl buvo tarp aktyviausiųjų: jie nusileido tik Raseinių ir sostinės Žirmūnų apygardų balsuotojams. O štai 19 val. duomenimis, rajono rinkėjai atsidūrė 28-oje vietoje.
Suskaičiavus biuletenius paaiškėjo, jog rinkimuose dalyvavo 52,59 proc. šią teisę turinčių šalies gyventojų. Prie balsadėžių atėjo 55,08 proc. rajono rinkėjų. Aktyviausi buvo Kairelių žmonės: šioje apylinkėje balsavo 71,59 proc. šią teisę turinčių asmenų. Aktyvūs buvo ir pakriauniečiai – 66,81 proc. Pasyviausiai prie urnų ėjo  Juodupės kaimiškosios (47,38 proc.) bei Pandėlio (48,38 proc.) apylinkių rinkėjai.

Apie saldainius ir lenktynes
Rokiškio Senamiesčio rinkimų apylinkėje didžiausio rinkėjų antplūdžio tikėtasi po vidurdienio, kai baigsis šv. Mišios Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje. Tačiau ir iki jų apylinkė buvo pilna žmonių: prie komisijos stalų ir balsavimo kabinų nusidriekė eilės.
“Kodėl apylinkėje nedalina saldainių? Galėtų jais vaišinti rinkėjus kaip tai daroma Baltarusijoje”, – juokavo režisierius Egidijus Galvydis.
“Ten saldainius dalina, užtat balsuoti neleidžia. Juk saldainių kasdien galime valgyti, o rinkti Seimą – tik kas ketverius metus”, – p. Galvydžiui juokais atšovė kitas rinkėjas.
Dar viena rinkimų aktualija – “Formulės-1” varžybos. “Jūsų šeima balsavo gerokai anksčiau nei jūs. Kodėl į apylinkę atėjote ne kartu?” – pažįstamo rinkėjo klausė komisijos narė. Šis aiškino, jog šeimą išskyrė… varžybų transliacija. “Jūs ką, siūlote praleisti “Formulės-1″ varžybas?! Šeimos nariams pasakiau, kad jie eitų balsuoti be manęs. Pasibaigė lenktynės, dabar ir Seimą galima rinkti”, – juokėsi vyriškis.
Senamiesčio rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Laima Stasiulionytė “Gimtajam…” sakė, kad šie rinkimai – ramūs, pažeidimų neužfiksuota. Tiesa, komisija ir stebėtojai ypač atidžiai kontroliavo ne tik apylinkės patalpas, bet ir jos aplinką: ar kas nebandys organizuotai atvežti balsuoti rinkėjų ar juos agituoti, papirkinėti.
Vienintelė įdomybė – išankstinio balsavimo itin didelis aktyvumas. “Tiek balsavimo vokų su biuleteniais dar nesame turėję”, – rodydama didelę kartoninę dėžę, pilną vokų, sakė p. Stasiulionytė.

Prie urnų – šeimomis
Kultūros centre įsikūrusi rinkimų apylinkė visą sekmadienio pusdienį klegėjo vaikų balsais: nuo 12 val. iki vakaro prie urnų gausiai ėjo tėvai, vedini ir nešini savo atžalomis. “Vienu metu balsavimo salė virto vaikų darželiu: mažųjų čia buvo kelios dešimtys”, – juokavo komisijos pirmininkė Alvyra Krasauskienė. Per jos kelių dešimtmečių darbo komisijoje praktiką pirmą kartą balsuoti atėjo tiek daug jaunų šeimų. Komisiją stebino ir pusamžiai rinkėjai, savo valios atėję pareikšti pirmą kartą gyvenime. Daug šių žmonių prisipažino politika nesidomintys, o prie urnų juos atvedęs referendumas.
Šios apylinkės rinkėjai buvo aktyvūs iki paskutinių balsavimo minučių.

Seneliai ir jaunimas
Spalio 14-ąją priešpiet “Gimtasis…” lankėsi Panemunėlyje. Vaizdas pasitiko nekoks: prie parduotuvės sienos vietiniai atlikinėjo gamtinius reikalus, o čia pat įsilinksminę jų bendrai kilnojo butelius, šūkaliojo jau balsavę. Vieni jų slapstėsi nuo fotoaparato, kiti atvirkščiai – brovėsi į redakcijos automobilį, prašėsi fotografuojami. Vienas, prisistatęs Remigijumi, gyrėsi pats pirmasis Panemunėlyje atlikęs savo pilietinę pareigą, mielai pasakojo, kam ir kodėl atidavęs balsą, bei mandagiai nurodė kelią rinkimų apylinkės link.
Šioji buvo įsikūrusi miestelio bibliotekoje. Čia sukiojosi nemažai rinkėjų – ir senelių, ir jaunimo. Viena panemunėlietė, nešdama biuletenius balsadėžės link, sakė dar neapsisprendusi, už ką balsuos. Kita prisiminė, jog anksčiau per rinkimus dūdų orkestras grodavo…
Apylinkėje sutikome policijos pareigūnus – Romą Šakalienę ir Justą Žukauską. Minėtą kompaniją prie parduotuvės jie jau buvo įspėję viešoje vietoje elgtis padoriai. Pareigūnai sakė aplankę nemažai rajono kaimo vietovių ir jokių pažeidimų kol kas nepastebėję.
Apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Sigita Veiverienė teigė, jog iki pietų pilietinę pareigą jau atliko 77 rinkėjai – penktadalis šios rinkimų apylinkės asmenų, turinčių teisę balsuoti. Pirmininkės teigimu, Panemunėlyje rinkimai paprastai vyksta sklandžiai. To p. Sigita tikėjosi ir sekmadienį.

Laimėjo kairieji
Daugiamandatėje apygardoje Rokiškio rajone, kaip ir visoje šalyje, sėkmingai pasirodė Darbo partija. Preliminariais duomenimis, ji surinko 26,38 proc. rajono rinkėjų balsų. Daugiausia  ja pasitikėjo Panemunio, Lukštų ir Kriaunų rinkėjų. Mažiausiai balsų ši partija gavo Lailūnų apylinkėje.
Antrojoje vietoje liko Socialdemokratų partija. Už ją balsavo 23,81 proc. rajono rinkėjų. Daugiausia balsų ji pelnė Kamajuose, Duokiškyje ir Obeliuose. Mažiausiai ja pasitikėjo Skemų rinkėjai.
Trečioji vieta teko Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams. Mūsų rajone jais pasitikėjo 13,57 proc. rinkėjų. Didžiausią prielankumą šiai politinei jėgai parodė Kazliškio rinkėjai, Obelių bei Lailūnų. Mažiausią – Aleksandravėlės.
Partija “Tvarka ir teisingumas” liko ketvirta. Ji pelnė 10,42 proc. mūsų rajono rinkėjų balsų. Daugiausia jų ši partija gavo Čedasuose ir Žiobiškyje, o mažiausiai Obeliuose.
Penktąją vietą užėmė Liberalų sąjūdžio sąrašas. Už jį balsavo 5,38 proc. rajono rinkėjų. Labiausiai liberalais pasitikėta Skemuose, o štai Panemunio rinkėjus jie menkai sudomino.
Šešti liko politikos naujokai “Drąsos kelias”, surinkę 4,17 proc. balsų. Už juos daugiausia balsavo Rokiškio Respublikos ir Kavoliškio apylinkių rinkėjų. Mažiausiai šia jėga pasitikėjo Lašų gyventojai.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pelnė 3,13 proc. balsų. Ją labiausiai palaikė Sriubiškių, Čedasų ir Lašų rinkėjai. Mažiausia balsų ši sąjunga gavo Obeliuose.
Liberalų ir centro sąjunga sulaukė 3,09 proc. rajono rinkėjų palaikymo.
“Sąjunga TAIP” pasitikėjo tik 1,17 proc. rajono rinkėjų, Krikščionių partija – 1,15 proc., Nacionaliniu susivienijimu “Už Lietuvą Lietuvoje” – 1,09 proc., Socialistiniu liaudies frontu – 1,04 proc., “Jaunąja Lietuva” – 0,57 proc., Lietuvos žmonių partija – 0,32 proc., Demokratine darbo ir vienybės – 0,31 proc., Emigrantų – 0,22 proc., Respublikonų – 0,18 proc. Mažiausiai, tik 18 balsų (0,11 proc.), gavo Lietuvos lenkų rinkimų akcija.

Atominei jėgainei – ne
Mūsų rajono gyventojai atominės elektrinės statybų nepageidauja. Tokia rokiškėnų, balsavusių referendume, nuomonė sutampa su daugelio šalies žmonių pasirinkimu: prieš atominę elektrinę pasisakė daugiau nei 62 proc. Lietuvos rinkėjų.
Iš Rokiškio rinkimų apygardos sąrašuose įrašytų 30689 rinkėjų referendume dėl atominės elektrinės dalyvavo 16841 (54,88 proc.), negaliojančių biuletenių – 551.
Atominės elektrinės statybai pritarė 6032 (35,82 proc.), prieš ją pasisakė 10258 (60,91 proc.) šalies rinkėjai.
Tarp balsavusiųjų paštu nuomonių skirtumas buvo mažas: už pasisakė 1165, prieš – 1276 (VRK spalio 15 d. 11 val. duomenys).
Referendume net 173 (53,23 proc.) Skemų rinkimų apylinkės balsuotojai pasisakė už atominės elektrinės statybą. Skeptiškiausi dėl atominės energetikos buvo Aleksandravėlės žmonės: net 970 (71,43 proc.) šios rinkimų apylinkės balsuotojų nenori, kad Lietuvoje būtų pastatyta atominė elektrinė.

Galimi rinkimų pažeidimai
Rokiškio rinkimų apygardos komisija sulaukė skundų, kad rinkimų dieną kandidatas į Seimą A.Šablinskas savo automobilį, paženklintą Liberalų sąjūdžio ir jo asmenine reklama, pastatė šalia Senamiesčio, vėliau Juozo Tumo-Vaižganto rinkimų apylinkių.
Seimo rinkimų įstatymas draudžia rinkimų dieną naudoti agitacijos priemones balsavimo patalpoje bei 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame įsikūrusi rinkimų apylinkė. Komisijos Stebėsenos grupės pirmininkas Tadas Stakėnas įspėjo kandidatą apie įstatymo pažeidimą.
Tačiau tuo istorija nesibaigė. Paaiškėjo, kad kandidatas minėtu automobiliu balsuoti J.Tumo-Vaižganto apylinkėje atvežė rokiškėną Rolandą Šapranauską. Šis vyriškis, gyvenamąją vietą deklaravęs savivaldybėje, tiksliai nė nežinojo, kur jam atlikti savo pilietinę pareigą. Nuo vyriškio sklido alkoholio kvapas, o apylinkėje jis piktinosi, kad yra varinėjamas iš vienos vietos į kitą.
Į “Gimtojo…” klausimą, kodėl balsuoti jį atvežė p. Šablinskas, R.Šapranauskas atsakė: “Mudu esame kaimynai, tad ir paprašiau jo pavėžėti.” Šį teiginį patvirtino ir pats kandidatas.
Dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo per išankstinį balsavimą ir rinkimų dieną policija Lietuvoje iš viso pradėjo 12 ikiteisminių tyrimų.
Policijos departamentas skelbia, kad nuo praėjusio trečiadienio, kai prasidėjo išankstinis balsavimas, trys ikiteisminiai tyrimai atliekami Tauragės, po du – Vilniaus, Klaipėdos ir Utenos, po vieną – Šiaulių, Alytaus ir Marijampolės apskrityse.
Nuo trečiadienio policija gavo 261 pranešimą apie galimus pažeidimus.
Anot rajono policijos komisariato viršininko Stasio Meliūno, Seimo rinkimų dienomis didelių pažeidimų nebuvo užfiksuota. Keli asmenys nubausti už alkoholio vartojimą viešoje vietoje. “Rinkimų dienos sutapo su socialinių išmokų mokėjimu, todėl kaimuose buvo daugiau neblaivių asmenų”, – teigė policijos pareigūnas.
Policija sulaikė vyriškį, vaikščiojusį prie Senamiesčio progimnazijos pastato ir siūliusį pirkti jo balsą už bulvių maišą. Sulaikytasis jau anksčiau buvo patekęs į policijos akiratį dėl agresyvaus elgesio ir viešosios tvarkos pažeidimų.

Lina DŪDAITĖ, Reda MILAKNIENĖ, Aldona MINKEVIČIENĖ, Dalia ZIBOLIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: