Minus 41

2023 metais Kriaunų seniūnijos gyventojams negimė nė vienas vaikas, mirė 11 žmonių. Didžiosiose seniūnijos gyvenvietėse gyvenamąją vietą deklaravo: Kriaunų kaime – 265, Lašų kaime – 127, Bagdoniškio kaime – 45. Seniūnijos gyventojų kasmet mažėja. Kriaunų seniūnė Akvilė Šaltenė pažymėjo, kad seniūnijos bendruomenė sensta ir darbingo amžiaus žmonės išvyksta dirbti į didesnius miestus arba užsienį. Vis tik didžiausią gyventojų dalį sudaro tie, kurių amžius – 45–65 metai (255 asmenys). Per 2023 metus Kriaunų seniūniją paliko 41 asmuo (metų pradžioje čia gyveno 769 žmonės, o paskutinę metų dieną jų buvo 728). Vis tik Kriaunų kraštas – ypatingas. Dėl unikalaus gamtovaizdžio šiltuoju metų laiku į Kriaunų apylinkes atvyksta daug vasarotojų ir „sezoninių“ gyventojų.

Brangiausiai kainavo infrastruktūros plėtra

Daugiausia lėšų pernai seniūnija skyrė infrastruktūros objektų priežiūrai, plėtrai ir modernizavimui – išleista 33 925 Eur. Nemažai kainuoja ir savivaldybės pagrindinių funkcijų įgyvendinimas bei vykdymas – 14 452 Eur. Mažiausia suma – 2 957 Eur – skirta ugdymo kokybės ir mokymosi aplinkos užtikrinimui.

Remontuotas seniūnijos administracinis pastatas, buvusio Lašų vaikų darželio pastatas, Lašų bendruomenės namuose pakeistos dvejos durys bei jaunimo sporto salės langai, pastatytas šiuolaikiškas šilumos siurblys, atlikta dalinė pastato elektros instaliacijos renovacija. Buvusių ugdymo įstaigų – darželio ir mokyklos – pastatai pripažinti kolektyvinės apsaugos statiniais.

Pasirūpinta gatvių apšvietimu, pakeičiant LED šviestuvus Kriaunų miestelio centre bei kitose gatvėse. Seniūnės rodytose skaidrėse – akivaizdūs Kriaunų kaimo paplūdimio pontoninio tilto pokyčiai. Jis buvo suremontuotas ir iš nesaugiai atrodančio, aplūžusio tapo vaizdingo gamtovaizdžio dalimi. Taip pat atnaujinta paminklinio akmens, žyminčio poeto Antano Strazdo gimtinę Margėnų kaime, aplinka, atnaujintas ir perdažytas Šv. Jono Krikštytojo medinis koplytstulpis Petrešiūnų kaime. Žinoma, vyko ir aplinkos tvarkymo, gražinimo darbai – Kriaunose prie muziejaus pražydo bijūnai ir svogūninės gėlės, kitur pasodintos šluotelinės hortenzijos, pušaitės, tujos… Visus darbus išvardinti nėra taip paprasta.

Svarbiausi dalykai – trumpai ir aiškiai

Seniūnė A. Šaltenė susirinkusiems pateikė trumpą įsidėmėtinos informacijos santrauką. Perspėta, kad, norint kasinėti ne žemės ūkio paskirties žemėje, būtina pranešti seniūnijai. Reikalinga įsitikinti, ar tose vietose žemėje nėra paslėpti inžineriniai tinklai (šviesolaidis, kitų telekomunikacijų laidai ir pan.). „Medžiai per metus neužauga“, – primena ataskaitos pristatymo skaidrės. Norint nukirsti saugotiną medį, būtina gauti leidimą. Seniūnė prašo gyventojų prašymus dėl medžių kirtimo teikti šiltuoju metų laiku, kai medžiai išleidę lapus. Taip tiksliau galima įvertinti želdinių gyvybines funkcijas. Norint rekonstruoti kapavietes, taip pat reikalingas seniūnijos leidimas. Tą numato naujos kapinių tvarkymo taisyklės. Imantis reikšmingai pertvarkyti kapavietes be leidimo, gresia administracinė atsakomybė. Senosios Kriaunų kapinės pripažintos riboto laidojimo. Tai reiškia, kad naujų kapaviečių nebebus, o laidoti leidžiama tik į esamas laidojimo vietas. Gyventojai informuoti, kad pradėta kapaviečių pripažinimo neprižiūrimomis procedūra. Ji trunka apie porą metų. Įvertintos dešimt kapaviečių. Jeigu neatsiras kapavietes prižiūrintys asmenys, į šias vietas bus galima laidoti. Seniūnė pažymėjo, kad dalis gyventojų, gal ir ne iš blogos valios, kelių apsaugos zonose prisodino medžių ar šias zonas išarė. Tad prašyta atstatyti kelių ribas. Būna, kad per išsišakojusius medžius sunku pravažiuoti automobiliams. Ūkininkams priminta, kad jie gali gauti iki 500 Eur kompensaciją, jeigu prisidės prie vietinės reikšmės kelių gerinimo.

Salė – ne visiems

Suteikus galimybę paklausti, vienas po kito stojosi kalbėtojai…

Ką kalbėjo kriauniškiai – skaitykite antradienio “Gimtajame…”

Ritos Grigalienės nuotr.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: