Pasiteisino
Kaip „Gimtajam…“ teigė Loreta Grochauskienė, Kamajų Antano Strazdo gimnazijos direktorė, idėja įrengti higienos stoteles kilo pamačius reportažą per televiziją, kuriame Šiaulių rajono, Kuršėnų Pavenčių mokykla-daugiafunkcis centras pristatyta kaip bene pirmoji ugdymo įstaiga Lietuvoje, mergaičių tualetuose įrengusi higienos stoteles. Tai specialios dėžutės su dozatoriais, iš kurių mergaitės esant menstruacijoms (mėnesinėms), gali nemokamai, pagal poreikį pasiimti reikiamų higienos priemonių – tamponų ar paketų, įklotų.

„Dalis šeimų neišgali nupirkti higienos priemonių mergaitėms. Tai netgi susiję ir su pamokų lankomumu. Džiaugiamės, kad šią idėją palaiko savivaldybė. Juk tai ne tik pagalba sunkiau gyvenančioms šeimoms, tačiau ir įstaigos kultūra“, – sakė L. Grochauskienė.
Anot jos, higienos priemonių dozatorius vasario mėnesį gimnazija įrengė du. Tiksliau, tualetuose 1–8 klasių ir I–IV gimnazinių klasių mergaitėms. „Priemones parinkome, atsižvelgiant į mergaičių amžių. Prieš tai Visuomenės sveikatos biuro specialistė, klasių vadovės kalbėjosi su mergaitėmis apie jų naudojimą. Idėja pasiteisino. Dozatoriuose po truputį higienos priemonių mažėja. Kokio kiekio jų reikės per mėnesį papildymui, dar negalime pasakyti. Dabartinė vieno užpildyto dozatoriaus kaina yra 50 Eur per mėnesį“, – komentavo gimnazijos vadovė.
Moksleivės turėtų pradžiugti
Rokiškio „Romuvos“ gimnazijos direktorė Rasa Pranckūnienė sakė, kad jos vadovaujama ugdymo įstaiga taip pat greitu metu planuoja higienos stoteles įsigyti, tik dar nėra nuspręsta, ar jos bus įrengtos visuose mergaičių tualetuose, kurių iš viso yra 7. „Dabar vykdoma apklausa, pirkimai. Kol kainos nežinau, negaliu pasakyti, bet, kiek kolegos sakė, tai yra nepigu. Kai gausime kainos pasiūlymą, tik tada spręsime, kiek dozatorių įsigyti. Niekas nesiginčija, kad tai blogas dalykas. Pačios moksleivės kol kas neiškėlė tokios idėjos, bet jeigu tokia naujovė atsiras, matyt, tai jas turėtų pradžiuginti. Sutinku, kad kai kurioms šeimoms aprūpinti mergaites higienos priemonėmis yra finansinių iššūkių, ypač jeigu šeimoje auga net kelios mergaitės. Mes ir asmens higienos mokome vaikus, juk iš visokių šeimų jie ateina. Visas problemas, su kuriomis susiduriama, bandome spręsti. Aš nežinau, kaip kitose mokyklose, bet pas mus apie lytinį brendimą, menstruacijų ciklą daug kalbama 9 klasėje“, – kalbėjo R. Pranckūnienė.
Mokytojai pasiruošę padėti
Juodupės gimnazijos vadovė Dainora Mineikienė sutinka – idėja gera, tačiau neaišku, ar bus tam skiriamas finansavimas. „Tai kainuoja papildomus pinigus, kurių mes nesame šiemet nusimatę“, – sakė ji.
Apie mėnesines, pasak D. Mineikienės, mokykloje kalbama jau pradinėse klasėse. „Šiuo klausimu daug dirba socialiniai pedagogai, klasės vadovai, tas dėstoma gyvenimo įgūdžių pamokose. Informacijos suteikiama nemažai“, – tvirtino direktorė.
Kol kas, nesant mokyklose higienos stotelių, moksleivėms netikėtai prireikus priemonių, anot D. Mineikienės, padėti visada pasiruošusios mokytojos, net ir ji pati. „Aš visada turiu rankinėje tokių priemonių, specialiai nešiojuosi, jei kartais kuriai mokinei prireiktų. Ne kartą tekę pagelbėti ne tik pamokų, bet ir ekskursijų metu. Kai ištinka tokios bėdos, pagalba labai svarbi. Ir mokytojos turi, ir socialinė pedagogė turi, ir mokykloje dirbanti visuomenės sveikatos specialistė padeda. Mokinės tai žino ir drąsiai kreipiasi. Su mokykloje dirbančiomis moterimis mergaitėms bendrauti šia tema galbūt patogiau, tačiau manau, kad ir vyrai padėtų. Aš kartais pasidžiaugiu, kad mūsų jaunimas išprusęs ir nėra toje srityje patyčių, tai priimama natūraliai“, – teigė ugdymo įstaigos vadovė.
Jei pritrūks lėšų, kompensuos
Rajono meras Ramūnas Godeliauskas ramino: mokyklos ūkinėms reikmėms turi lėšų užtektinai ir netgi daugiau nei reikia. „Jeigu pritrūks lėšų, bus kompensuota“, – patikino rajono vadovas.
Jis teigė, kad greičiausiai Rokiškio rajono savivaldybė bus viena pirmųjų šalyje, kurios visos gimnazijos ir progimnazijos turės įsirengusios higienos stoteles mergaičių tualetuose. „Ko gero, būsime pirmieji, priėmę tokį sprendimą viso rajono mastu“, – sakė R. Godeliauskas.
Tema, kuria šviesti reikia kuo anksčiau
Rokiškio rajono savivaldybės Šeimos tarybos narė, Rokiškio mamų klubo asociacijos narė Lina Valotkienė mano, kad higienos stotelės praverstų ne tik mergaitėms, bet mokykloje dirbančioms moterims. „Čia nėra nieko gėdingo. Tokia žmogaus anatomija, taip sudėliota. Savivaldybės pavyzdys – sveikintinas. Kalbant apie vaikų lytinį švietimą, tos informacijos yra begalė, bet atsiranda problema, kaip ją atsirinkti, kur patikima, o kur ne. Kartais nuo to perteklinės informacijos atsiranda pasipriešinimas ir norėjimas atsitraukti. Pirmiausia, manau, mergaitės apie mėnesines turėtų išgirsti šeimoje, iš mamos. Mama turėtų inicijuoti pokalbį su dukra. Mokykla šviečia savo ruožtu, bet prisidėti turi ir šeima. Prisiminę savo mokyklos laikus, sutiksite, kad apie tai tikrai nebuvo drąsu klausinėti. Manyčiau, kad apie tai reikia kalbėti jau nuo darželio“, – galvoja pašnekovė.