Miškų urėdijų profesinių sąjungų federacija, reikalaudama skaidrumo ir konstruktyvių derybų dėl valstybinių miškų valdymo reformos, birželio 30 d. skelbia dviejų valandų įspėjamąjį streiką. Rokiškio miškų urėdijos profesinės sąjungos, jungiančios 62 narius, pirmininkas Mantas Zamaliauskas sakė, jog bus streikuojama dvi valandas: nuo 8 iki 10 val. nebus vykdoma medienos gamyba bei pardavimai.
M. Zamaliausko teigimu, nuo pernai rudens, kai po rinkimų pradėjo dirbti naujasis Seimas ir vyriausybė, miškininkai nebegali ramiai dirbti: buldozeriu stumiama reforma, nepateikiant jos pagrįstumą įrodančių kaštų ir naudos analizės, išgalvoti kaltinimai, miškininkų žeminimas ir nuolatinis juodinimas išbalansavo miškininkų bendruomenę.
Įspėjamojo streiko metu visose urėdijose bus stabdoma medienos gamyba ir pardavimas, o urėdijos atliks tik būtiniausias funkcijas. Apie streiko pradžią Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacija (LMPF) jau informavo aplinkos ministrą Kęstutį Navicką ir generalinį miškų urėdą Rimantą Prūsaitį. Pasak LMPF pirmininkės Ingos Ruginienės, urėdijos šios kraštutinės priemonės ėmėsi nesugebėdamos susikalbėti su neatsakingai besielgiančia Aplinkos ministerija. Ji pabrėžia, kad streiku tenka kovoti dėl to, ką jau ir šiaip garantuoja teisės aktai.
„Mes, šalies miškininkai, keliame logiškus ir visiškai pagrįstus reikalavimus. Pagrindiniai jų – bent dabar, po pusmečio išsisukinėjimo, pradėti konstruktyvias derybas ir pateikti valstybinių miškų reformai svarbią informaciją. Nors netrukus tai paveiks visą šalį, ypač regionus, dar net neatlikta kaštų ir naudos analizė. Nesame prieš teigiamus pokyčius, bet šios reformos įgyvendinimas absurdiškas ir kelia didelį nerimą“, – pabrėžia I. Ruginienė.
LMPF pirmininkė atkreipia dėmesį, kad reformos iniciatoriai nuolat nusižengia teisei. Deja, tai niekam nerūpi. Aplinkos ministerijai pavaldi Generalinė miškų urėdija su LMPF yra pasirašiusi šakinę kolektyvinę sutartį. Joje aiškiai nustatyta, kad reformos negali būti įgyvendinamos prieš tai neinformavus ir nesikonsultavus su darbuotojais.
Kolektyvinė sutartis yra teisinis dokumentas, jo laikytis Lietuva yra įsipareigojusi Europos Sąjungai.
„Kol kas procedūros pažeidžiamos. Apie reformą daugiau sužinome iš žiniasklaidos, o ne iš jos iniciatorių. Jei Aplinkos ministerija ir teikiasi pasikalbėti su darbuotojų atstovais, būname pastatomi prieš faktą. Vienintelis ministerijos pasiūlymas – šias procedūras atlikti PO miškų įstatymo projekto priėmimo. Nors Darbo kodekse nustatyta, kad derybos turi vykti prieš sprendimų priėmimą ir tęstis, kol reforma nebus užbaigta, to nesilaikoma“, – piktinasi I. Ruginienė.
LMPF apgailestauja, kad tiek daug lemsianti valstybinių miškų valdymo reforma stipriai politizuota. Ji tapo ne įrankiu geresniam rezultatui pasiekti, o „valstiečių“ užgaidų įkaite. Susidaro įspūdis, kad reforma pavirto jų iškreiptu „garbės reikalu“ ir, nepaisant galimų pasekmių, ją trūks plyš bandoma įgyvendinti.
(papildyta)
Šią savaitę paaiškėjo, kad parlamentarų pareikalautą nepriklausomą reformos ekspertizę atliks viena didžiausių konsultacijų bendrovių Lietuvoje „Civitta“ ir Lietuvos miškininkų sąjunga. Išvadų Seimas laukiama iki birželio 29-osios. Tada parlamentiniai komitetai jas įvertins ir baigs svarstyti pataisas, numatančias reformą. Nepriklausoma ekspertizė turi atsakyti tik į du klausimus: ar Miškų įstatymo pataisomis siūloma reforma atitinka teisėkūros principus, yra tinkamai integruota į nacionalinę teisės sistemą ir neprieštarauja Lietuvos tarptautiniams įsipareigojimams bei ar ji teigiamai vertintina vadybiniu ir viešojo administravimo požiūriu.
Urėdijų pertvarkos planas numato, kad vietoj 42 urėdijų bus įsteigta valstybės įmonė „Lietuvos valstybiniai miškai“.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, šią savaitę susitikęs su prie Seimo mitingavusiais miškininkais, viešai paskelbė, kad urėdijų reformos svarstymas atidedamas rudens sesijai. Bet, kaip mūsų politikų elgesiui tapo įprasta, netrukus persigalvojo: liepą bus šaukiama neeilinė sesija, kurios metu ir tikimasi prastumti urėdijų išdraskymą.
Šaunuoliai miškininkai, nes į Seimą pakliuvo iš pasuolių ištrauktų narių, kurie nesiorentuoja kas ten vyksta.