Senasis istorinis seniūno ženklas.

Šiek tiek istorijos apie seniūnų ženklus. Herbinis ženklas – teisės aktų nustatyta tvarka sukurtas ir patvirtintas teisėjo, prokuroro, mero ar seniūno skiriamasis ženklas, skirtas šių asmenų pareigoms ar statusui pažymėti.

Sidabrinis seniūno ženklas, patvirtintas Vietos savivaldybės įstatymu 1933 metais.

Dailininkas Vytautas Bičiūnas sukūrė seniūno ženklo projektą. Lietuvos seniūnų ženklai buvo sunumeruoti, nukaldinti iš sidabro. Tais pat metais išsiųsti į seniūnijas. Ženklas ovalo formos,  averse statmeno ovalo pakraščiu eina 1,2 cm pločio juosta su stilizuotomis tulpėmis, šonuose ir apačioje trys ornamentuoti apskritimai. Viršuje stačiakampio rombo formoje – Gedimino stulpai. Ženklo viduryje – seniūno simbolis – krivūlė. (Krivūlė – susirinkimas, skirtas svarbiems reikalams aptarti bei simbolinė lazda, naudota žmonėms į bendruomenės sueigą kviesti. Pirmą kartą paminėta 1326 m. Petro Dusburgiečio. Tai pareigūno valdžios ženklas.)

Rokiškio krašto muziejus pateikia žinių, kad 1996 metais seniūnų ženklus nukalė Lietuvos monetų kalykla, tai buvo nemenko svorio ženklai iš sidabro. Apie šių ženklų atsiradimą – kas juos užsakė, kiek jų pagaminta, žinių nėra. Taip pat nėra žinoma, kas ir kada šiuos ženklus išdalijo Šilutės rajone. Vienintelis rastas informacijos šaltinis – Virginijaus Poviliūno 2003 m. sudarytas Trakų istorijos muziejaus surengtos parodos katalogas.

Rokiškio krašto muziejuje yra saugomas vienas seniūno ženklas. 1989 metais eksponatą muziejui padovanojo Vladimiras Travinas.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: