Organizatorių nuotr.

Šių metų koncertai ir renginiai numatyti Rokiškio dvare, Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje ir Lietuvos mažojoje kultūros sostinėje Kamajuose –  Šv. Kazimiero bažnyčioje.

„Vėl stengėmės atsižvelgti į platų spektrą ir, kaip ir kasmet, užpildyti festivalio tradicinius langus“, – „Gimtajam…“ sakė organizatorės.

Šiais metais į tris kamerinės muzikos vakarus liepos 10, 17,18 dienomis, vyksiančius dvaro menėje, žiūrovai kviečiami įsigyti simbolinius vietos rezervacijos bilietus. Visa už bilietus surinkta suma bus skirta Rokiškio krašto muziejaus fortepijono „Petrov“ restauracijai. Bilietus galima įsigyti ir atskirai, ir trijų festivalio renginių abonementą. Bilietas rezervuoja pasirenkamą sėdimąją vietą. Taikomos nuolaidos moksleiviams, senjorams, neįgaliesiems.

„Langai į saulę atverti“

Liepos 10 d., trečiadienis, 19.30 val.

Rokiškio krašto muziejus

Aušra Pukelytė / aktorė

Kostas Tumosa / smuikas

Vytautas Giedraitis / klarnetas

Simona Zajančauskaitė / fortepijonas

Matildos Olkinaitės (1922–1941) prozos ir poezijos kūriniai

Šį kamerinės muzikos vakarą kompozitorių – nepažintų ir pažintų – kūryba, atliekama smuikininko Kosto Tumosos, klarnetininko Vytauto Giedraičio ir pianistės Simonos Zajančauskaitės, persipins su Matildos Olkinaitės (1922–1941), iš Panemunėlio kilusios Lietuvos žydų poetės prozos ir poezijos kūriniais, kuriuos įgarsins aktorė, Auksinio scenos kryžiaus laureatė Aušra Pukelytė.

Buvęs itin trumpas ir trapus, poetės gyvenimas kiekvienam kelia klausimą – o jei būtų buvę bent truputėlį daugiau laiko? O jei aplinkybės būtų nutikę kitos? Klausytojus kviesime būti bendro gyvenimo proceso bendrakeleiviais, kurie, apjungti nenuspėjamo likimo, kiekvienas savo stotelę pasiekia vis kitu laiku.

Šis koncertas – tarsi bandymas užčiuopti trapų, bet intensyvų jaunos poetės vidinį pasaulį, supažindinti žiūrovus su plačiu jos kūrybos lauku: mažąją proza, vaikiškais, humoristiniais ir lemtingos nuojautos pilnais dramatiškais eilėraščiais.

Koncertas prasideda tarsi sustojusia, gyvybę praradusio laiko atmosfera, kurią išbudina trijų seserų susitikimas lyg šiandienos, lyg anapusiniame gyvenime. Jų apsikabinimai išjudina per stebuklą išlikusius merginos eilėraščius, kurie eilutė po eilutės, posmas po posmo tampa šviesaus ir viltingo Matildos gyvenimo liudijimais.

Koncerto metu skambanti muzika neiliustruoja eilėraščių, o papildo ir pratęsia ten nagrinėjamas temas. Finale žiūrovai tarsi nukeliami į Olkinų vaikų kambarį, kur popieriniu laivu perplaukę amžius skiriančias bangas, gal sutiks, tokį virpantį, tokį pažįstamą… „kažką“.

„Žydų kilmės mergaitės eilėraščius nuo sunaikinimo išgelbėjo katalikų kunigas, kuris paslėpė juos bažnyčios altoriuje – pačioje garbingiausioje vietoje. Tai nepaprastai sukrečia,- sako režisierė A. Pukelytė. – Tai teikia viltį, kad stebuklas įmanomas. Kad įmanoma gyventi kitaip. Tai artimo meilės, sugyvenimo, „kito“ priėmimo istorija. Holokaustas parodė, ką gali padaryti žmogus, užsikrėtęs neapykanta ir tapęs kokios nors „tiesos” fanatiku. Kalbėti šiomis temomis su jaunąja karta yra būtina. Turime žinoti savo istoriją ir savo poetus.”

Vieni talentingi kūrėjai ir menininkai lieka nepažinti laiko tėkmėje, o kitų vardai ir kūryba apdovanoja ir lieka su mumis šimtmečiais. Apie Matildą Olkinaitę sakoma – tai mūsų šalies Ana Frank. Tačiau jos kūryba ir dienoraštis iki šiol yra per mažai žinomi.

Koncerto premjera įvyko 2023 m.

 

* * *

Literatūrinis susitikimas

Liepos 10 d., trečiadienis, 17.30 val.

Rokiškio J. Keliuočio biblioteka

Literatūrinis susitikimas su knygos „Mūsų Irena“ autore rašytoja Reda Pabarčiene

XVII Rokiškio klasikinės muzikos festivalio pirmoji diena – literatūros ir muzikos sintezė, lemtingas dviejų moterų susitikimas: Matildos Olkinaitės (1922–1941), iš Panemunėlio kilusios Lietuvos žydų poetės, ir Irenos Veisaitės (1928-2020), teatrologės, literatūrologės, žmogaus teisių aktyvistės. M. Olkinaitės kūrybai balsą suteikė šviesaus atminimo profesorė Irena Veisaitė – jai Matildos eilėraščių sąsiuvinį perdavė saugoti disidentas, vargonininkas Alfredas Andrijauskas, vėliau profesorei pavyko atrasti ir 1940–1941 m. rašytą poetės dienoraštį. 2018 m. liepą prof. I. Veisaitė šiuos rankraščius perdavė Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui, patikėdama parengti ir išleisti knygą.

Apie Matildą Olkinaitę muzikos ir poezijos garsais pasakos liepos 10 d. kamerinės muzikos vakaro „Langai į saulę atverti“ atlikėjai smuikininkas Kostas Tumosa, klarnetininkas Vytautas Giedraitis, pianistė Simona Zajančauskaitė ir aktorė Aušra Pukelytė. Apie Ireną Veisaitę prisiminimais dalinsis rašytoja Reda Pabarčienė, knygos „Mūsų Irena: atsiminimai apie Ireną Veisaitę“ autorė. 2023 m. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išleista knyga apie vieną reikšmingą pastarųjų dešimtmečių Lietuvos kultūros asmenybių, jau sulaukė ir, tikėtina, dar sulauks visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio.

Atsiminimų rinkinyje apie Ireną Veisaitę (1928-2020), pedagogę, teatro kritikę, Atviros Lietuvos fondo spiritus movens, Holokausto liudininkę, žmonių ir kultūrų tarpininkę, kalba artimiau ją pažinoję teatro, dailės, muzikos, žodžio meno ir mokslo atstovai, istorikai, kultūros ir atminties institucijų darbuotojai, mokytojai, gydytojai, dvasininkai, politikai, diplomatai, vadybininkai, žurnalistai iš Lietuvos, Estijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Izraelio, Jungtinių Amerikos Valstijų, kitų šalių. Jų liudijimai apima laikotarpį nuo besibaigiančio Antrojo pasaulinio karo iki paskutiniųjų prof. I. Veisaitės gyvenimo dienų, atskleidžia jos asmenybės fenomenalumą, vertybinę poziciją, įtaką, kultūros procesams ir konkretiems žmonėms. Knyga skirta plačiajam skaitytojui, kartu gali pasitarnauti kaip šaltinis tarpdalykiniams atminties, tapatumų, traumos pasakojimų, kultūrų sąveikų, biografinių žanrų tyrimams.

Įėjimas nemokamas.

Šie renginys yra XVII Rokiškio klasikinės muzikos festivalis programos dalis

Daugiau informacijos: www.rokiskiofestivalis.com ir „Facebook“

 RKMF inform.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: