„Velykalnio“ bendruomenės pirmininkas Stasys Mekšėnas (stovi tolumoje) pareikalavo, kad visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ nariai (iš kairės) Raimondas Sirgėdas, Algirdas Paliūnis ir Valius Kazlauskas parodytų leidimą atlikti archeologinius tyrimus arba baigtų kasinėjimo darbus. D. Zibolienės nuotr.

Rokiškyje, Velniakalnio rekreacinėje zonoje, rasti akmeniniai pamatai. Manoma, jog tai Kryžiaus kelio nuverstos koplytėlės liekanos. Vienos visuomeninės organizacijos nariai norėjo atlikti archeologinius kasinėjimus, tačiau pradėtus darbus sustabdė kitos organizacijos atstovas, pareikalavęs leidimo darbams paveldosaugos zonoje atlikti. Susikivirčijusias puses bandęs taikyti pedagogas padarė išvadą: „… vyrai rodo ambicijas.“

 

Buldozeris užkabino akmeninius pamatus

Velniakalnyje planuojama įrengti daugiau takelių ir poilsio salelių. Tuo rūpinasi 13,8 ha teritoriją prižiūrinti „Velykalnio“ bendruomenė. Šioje vietoje yra trys Kryžiaus kelio koplytėlės. Buldozeriu skutant velėną ir ruošiant žemę takams tiesti, buvo atkasti akmens pamatai. Iš jų buldozeris išvertė keletą akmenų. Spėjama, kad tai dar vienos koplytėlės liekanos. Jos vieta buvo pažymėta 1914 m. sudarytame Kryžiaus kelio plane.

Balandžio viduryje visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ nariai Rokiškyje, taip pat ir Velniakalnyje, sužymėjo nugriautų koplytėlių vietas. Identifikuoti jas padėjo muziejininkai ir senieji miestiečiai. „Tyzenhauzų paveldas“ nugriautųjų vietose planuoja įrengti žymenis. Pasikonsultavę su archeologe Roma Songailaite, visuomenininkai nusprendė nuo akmenų nuvalyti molio sluoksnį, iškasti šurfą.

 

Pareikalavo susirinkti daiktus ir keliauti iš teritorijos

Pradėjus kasinėjimo darbus, miesto Vietos veiklos grupės (VVG) vadovas, „Velykalnio“ bendruomenės pirmininkas ir rajono tarybos narys Stasys Mekšėnas pareikalavo visuomenininkų parodyti leidimą. „Velniakalnio teritorija yra priskirta zonai, kurioje privaloma laikytis paveldosaugos taisyklių. Jei turite leidimą, parodykite. Antraip prašau baigti kasinėjimus, susirinkti daiktus ir keliauti iš teritorijos“, – pareiškė S. Mekšėnas. Anot jo, Kultūros paveldo departamentas (KPD) prie Kultūros ministerijos Velniakalnio objekto tvarkytoja paskyrė „Velykalnio“ bendruomenę. Ji įpareigota ne tik tvarkyti šią teritoriją, bet ir atsakyti už paveldosaugos objektų išsaugojimą. Tvarkymo darbai Velniakalnyje derinami su KPD Panevėžio skyriaus vyriausiąja specialiste Birute Beresnevičiene, rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiąja specialiste Audrone Gavėniene bei miesto seniūnija. „Keletą kartų į Velniakalnį buvo atvykusi paveldosaugininkė B.  Beresnevičienė, fotografavo koplytėles, kraštovaizdį, prašė išsaugoti istorines ir kultūros vertybes, siūlė, kurioje vietoje nutiesti pasivaikščiojimo takus“, – aiškino S. Mekšėnas.

 

Įsiplieskė ginčas

„Tyzenhauzų paveldo“ pirmininkas Raimondas Sirgėdas, nariai Arūnas Augutis ir Valius Kazlauskas nesutiko nutraukti kasinėjimų. Jie teigė darbus suderinę su archeologe, leidimus gavę, o dėl jų reikia skambinti paveldosaugininkėms B. Beresnevičienei ir A. Gavėnienei. Be to, takams įrengti buldozeriu buvo nustumtas maždaug 20 cm žemės sluoksnis, todėl ir kasinėjimai galimi tokiame pačiame gylyje.

Tarp vyrų įsiplieskė ginčas.

 

Daugiau šeštadienio GR

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: