Gruodžio 2 d. Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų cento darbuotojos suorganizavo edukacinę pamoką edukacinę pamoką „Kalėdiniai šiaudiniai žaislai“. Jų gaminimo paslaptis atskleidė tautodailininkė Alė Gegelevičienė.
Iki švenčių likus dar beveik trims savaitėms, originaliai papuošti žaliaskarę kvietė Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų cento darbuotojos. Yra būdų, kaip namus papuošti netradiciškai ir kartu originaliai. Tradicija eglutę ir namus puošti pačių darytais žaisliukais jau sugrįžta. Žmonės nori atgaivinti tokius gražius papročius. Pasigaminti Kalėdų eglutės žaisliukus-ir laiko, ir kantrybės reikalaujantis darbas, tačiau su kaupu atperka patiriamas malonumas. Edukaciniame užsiėmime šiaudinių žaisliukų kūrimo paslaptimis dalinosi tautodailininkė Alė Gegelevičienė. Šiaudas – puiki medžiaga kūrybai. Kol šiaudas paruošiamas naudojimui, jis turi praeiti tam tikrą paruošimą: reikia laiku prisirinkti , sudžiovint, mirkyti, matuoti, karpyti (net jei susikarpai šiaudelius ilgesniais gabaliukais, bus vienoki žaisliukai, o trumpesniais-jau kitokie), dėlioti pagal ilgį ir storį į dėžutes ir t.t Dar reikia tinkamų žirklių, siūlų, adatų. Atrenkant šiaudus žiūrėti, kad kuo ilgesni būtų atstumai tarp narelių. Tinkamiausi rugių(jie storesni ir tvirtesni), nors tinka kviečių, miežių, avižų. Varpas rankomis reikia išdaužyti, kad šiaudas sveikas liktų .Iš šiaudų galima kurti klijuotinius, pintus bei kitokius žaisliukus, tačiau tautodailininkė renkasi erdvines kompozicijas. Tokie žaisliukai veriami panašiai kaip sodai, tik, žinoma, yra gerokai mažesni. Juos meistrė neretai papuošia ir džiovintomis gėlėmis, smilgomis, linų galvutėmis ar kitais sausuoliais, kurių prisirenka gamtoje. Specialistė pasakojo, kad medžiagą šiaudinukams jau galima pradėti rinkti nuo liepos vidurio, kai javai išplaukę ir jau gerokai pageltę, tada stiebelius reikia atitinkamai paruošti. Intensyviam geltonumui išgauti šiaudus galima pavirinti sodos tirpale.
Pamėginkime iš paruoštų šiaudų ar nendrių stiebelių pasidaryti saulutę, žvaigždutę, paukštuką ar angeliuką. Po šio užsiėmimo kiekviena ant savo eglutės turės po mažą stebuklą, primenantį šį šventinį užsiėmimą. Visos atėjusios moterys mielai mokėsi gaminti žaislus. Edukacijos, kurių metu kviečiama pasigaminti netradicines namų puošmenas, nepraranda populiarumo, priešingai-susidomėjimas tik auga. Pastaruoju metu patiems gamintis žaislus yra ne tik smagu, bet ir labai ekonomiška. Gamindami žaislus žmonės ne tik lavina vaizduotę, bet ir pasineria į smagias diskusijas ar pokalbius. Pamoka užsitęsė ilgai ir niekas dar nenorėjo skirstytis į namus. „Kai mokau žmones daryti puošmenas, matau, kaip jie diskutuoja, bendrauja, kaip stengiasi vienas kitam patarti, padėti. Visada stengiuosi ne tik mechaniškai demonstruoti gaminimo procesą, bet ir papasakoti, kaip tokios tradicijos atsirado. Natūralu, jog tada kyla įvairiausių klausimų“, – kalbėjo tautodailininkė.
Kiekviena stengėsi pasidaryti po kelias saulutes, žvaigždutes, angeliukus, girliandas. Visos demonstravo savo žaisliukus ir negailėjo viena kitai pagyrimų. Kai atėjęs į svečius pamatai šeimininkų pakabintą bent vieną šiaudinuką, žinai, kad tuose namuose gyvena kūrybingi ir darbštūs žmonės, puoselėjantys tradicijas.
Vanda Leščiova