Atžingsniuoja...
Atžingsniuoja...

Ar kada susimąstėte, kodėl žmogui reikia daug žinių ir kasdien? Gal todėl, kad geriau suprastų save bei supantį pasaulį?

Baigiasi dar vieneri metai. „Gimtasis…“ visa jėga pasiruošęs pasitikti naujus darbus ir naujus iššūkius. Kartu su mumis į Naujuosius metus žengia ištikimiausi mūsų draugai – „Gimtojo…“ skaitytojai – įvairaus amžiaus, išsilavinimo, profesijų žmonės, vertinantys triskart per savaitę juos lankančiame leidinyje nušviečiamas aktualias Rokiškio krašto naujienas, žmonių rūpesčius ir džiaugsmus, gvildenamas politines, socialines, kultūros, švietimo problemas… Nuostabu, kad šiais „neskaitymo“ laikais „Gimtojo…“ skaitytojų ratas išlieka stabilus.

Su džiaugsmu Jums, „Gimtojo…“ skaitytojai, pranešame, kad sausio 5-ąją, antradienį, Jūs atsiversite pirmąjį spalvotą 2016-ųjų metų laikraščio numerį. Spalvomis pražydusiame „Gimtajame…“ triskart per savaitę Jus lankys jos didenybė Naujiena: įdomiausios ir aktualiausios krašto žinios, informacija, skatinanti mąstyti ir daryti išvadas. 

Dar viena dovana ištikimiesiems skaitytojams atžingsniuojančių 2016-ųjų proga – spalvoto laikraščio kainos nekeisime, ji lieka kokia buvusi.

Metams baigiantis įprasta išsijoti praėjusius įvykius, sudėlioti taškus, padaryti išvadas, suvokti klaidas ir pasimokyti iš jų. Be abejonės, svarbiausias metų įvykis visai šalies žiniasklaidai buvo šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės Seimui grąžintos svarstyti  Visuomenės informavimo įstatymo pataisos – rudenį valdžios galvoms teko taisyti paskubomis nei į tvorą, nei į mietą priimtus sprendimus.

Esmė tokia: įstatymas draudžia savivaldybėms ir politinėms partijoms leisti savo laikraščius. Tačiau buvo palikta landa apsukriesiems – laikraščių leidyba leista savivaldybės įkurtoms švietimo įstaigoms. O kur yra landa, visada atsiras ir per ją besispraudžiančių. Labiausiai šalyje pagarsėjęs atvejis – Ričardo Malinausko vadovaujama savivaldybė Druskininkuose, kuri pagal šį modelį valdžios darbus šlovinantį nemokamą laikraštį leido nepaisydama nei teismų, nei Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimų. Panašaus savivaldybių nesiskaitymo su įstatymu apraiškų yra ir kituose rajonuose, jų toli ieškoti nereikia… Vietiniams laikraščiams ši grėsmė dar realesnė dėl to, kad tiesioginiai merų rinkimai jiems, kaip kokiems karaliukams, suteikė daugiau galių ir galimybių „tramdyti“ nepaklusnias redakcijas.

Užsitęsus triukšmui dėl antidemokratiškų tendencijų, Seime susirūpinta patikslinti  Visuomenės informavimo įstatymą taip, kad neliktų dviprasmybių ir atskiromis įstatymo nuostatomis nebūtų galima manipuliuoti. Pasiūlyta, kad viešosios informacijos rengėjais ir dalyviais negali būti valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos (išskyrus mokslo ir mokymo įstaigas), taip pat juridiniai asmenys, kurių steigėjai, dalininkai ar akcininkai yra savivaldybės, bankai ir jų valdomos įmonės bei įstaigos. Atrodo, viskas tvarkoje, grėsmės naikinamos, bet tradiciškai  „netyčia“ atsivėrė dar viena landa, dar platesnė pralįsti nei buvusi. Naikindami įstatymo spragą, seimūnai sukūrė  palankesnes sąlygas politizuoti žiniasklaidą – išbraukė draudimą partijoms būti viešosios informacijos valdytojomis ir rengėjomis. Lengva ranka išjungė 20 metų galiojusį saugiklį, draudžiantį politikams kontroliuoti redakcijas. Dar paprasčiau kalbant, atrišo partijoms rankas pirkti, valdyti internetinius portalus, radijo stotis, televizijos kanalus, laikraščius, žurnalus ir per juos skleisti sau palankią informaciją.

Papasakok tokią istoriją prie tikros – nepopierinės, nelozunginės, nebutaforinės – demokratijos įpratusiam skandinavui – nepatikėtų… 

Mūsų šalies prezidentė šį akibrokštą įvardijo grėsme ne tik visuomenės informavimo kokybei ir žiniasklaidos laisvei, bet ir demokratijai. Nes pasauliniame žiniasklaidos laisvės indekse politikų įtakos žiniasklaidai lygis yra bene pagrindinis kriterijus, lemiantis valstybės vertinimą iš esmės.

Šis mūšis laimėtas, nauji metai žurnalistų ir leidėjų bendruomenei reiškia naujus siekius bei užmojus, daugiau praktiškai niekas nesikeičia: paskirtis perduoti kuo objektyvesnę informaciją visuomenei – nepajudinama.  

Sėkmingų Naujųjų Jūsų šeimoms!

 

Sveta VITKIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: