Vasaros naktimis kaimo žmonės bendrai ganė arklius, kad jie gerai pailsėtų ir kitą dieną vėl galėtų dirbti sunkius darbus. Tačiau, prieš paleisdami juos į pievas, išmaudydavo Šventosios upėje, kad suprakaitavusių gyvulių negeltų gyliai.
Ir tai dar ne viskas – tam, kad arklius ganantiems jauniems vyrams ir prie jų prisiplakusiems piemenims nebūtų nuobodu, per naktigonę jie prisigalvodavo įvairiausių užsiėmimų. Šiuos užsiėmimus patys galėsite išbandyti.
Žirgynai „Vilartas“, „Mikadoras“ ir „Origonas“ kvies patirti ypatingą žmogaus ryšį su žirgais: nuo balnojimo ritualų iki karčių šokio bei išskirtinių žirgų gebėjimų demonstravimo.
Pamatykite ne tik, kaip gimsta pasaga, – kalvis Virginijus Baltrušaitis parodys kaip kaustomi žirgai. Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus padalinio Arklio muziejaus surengtos edukacijos „Vaikai dunda – žemė bunda“ ir „Pančiai“ sugrąžins į senąsias tradicijas.
„Žirgo ryšys su žmogumi“ – tai, ką reikia ne pamatyti, o pajusti. Žirgų teatras „Bingo“ pakvies į išgyvenimą, kuris pasilieka ilgam.
Dar viena ypatinga patirtis – Biržų kultūros centro folkloro ansamblis išmokys giedoti senovinę sutartinę apie žirgą.
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos lankytojų centrų darbuotojai prie laužų seks pasakas, mokys nusipinti vainikus, pažinti gamtą. Jūsų laukis žaidimai, kūrybinės dirbtuvės ir mažiems, ir dideliems.
Kartu virsime kvapnią Anykščių pievų žolynų arbatą, o šūkiu „Arbata – mūsų, puodeliai – Jūsų“ skatinsime nedauginti šiukšlių.
Kulminacija – tradicinės žirgų maudynės upėje! Tai reginys, kurio negalima praleisti. Drąsiausieji patys ant žirgų galės plaukti upe.
Šoksime, dainuosime, linksminsimės. O jei po to kojos nebeparneš namo, galėsite išsimiegoti čia pat, žaginyje.
Jau keturioliktąjį kartą rengiama naktigonė vyks rugpjūčio 8 dieną, pradžia 18 valandą, stovyklavietėje Žirgo take prie Šventosios upės „8 kilometras“, – koordinatės (WGS): 55.568252, 25.057721. Žirgai į stovyklavietę atvyks 17.30 val.
Stovyklavietė, kurioje tradiciškai vyksta renginys, patenka į Natura 2000 teritoriją. Tai – Šventosios senvagės, kur saugomos stepinių pievų buveinės. Čia jau keletą metų ūkininkų ganomos kelios avių bandos bei ožkos prisideda prie šių natūralių pievų išsaugojimo.
Susitikime ten, kur žirgas tampa pasakojimu, o kiekvienas žiūrovas – šio stebuklo dalimi!
Projekto „Anykštėnų Naktigonė“ veiklos finansuojamos Anykščių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis.

Rugpjūčio 8 d. stovyklavietėje „Žirgo takas“ prie Šventosios upės (8-asis
kilometras) NAKTIGONĖ
Programa:
17.30–18.00 – Žirgų atjojimas.
18.00 – Renginio pradžia. Folkloro ansamblio „Siaudela“ atidarymo daina.
18.10 – Žirgynų „Origonas“ ir „Mikadoras“ prisistatymai (15 min.). – Tarp pasirodymų skamba „Siaudelos“ kūriniai.
18.30 – Kalvis Virginijus Baltrušaitis pasakoja apie savo amatą (15 min.), po to –
parodomoji programa, kol kausto žirgą, groja „Siaudela“.
19.00 – Žirgyno „Vilartas“ programa: žirgų šukavimas, kasų pynimas,
pabalnojimas, žirgo paruošimas (30 min.).
19.30 – Folkloro ansamblis „Siaudela“: dainos, šokiai, sutartinės.
20.00 – Žirgyno „Bingo“ parodomoji programa (20 min., 2 žirgai).
20.30 – Žirgų maudynės Šventojoje upėje (30 min.).
21.00- 23.00 – Laužų užkūrimas, regioninių parkų edukacijos prie laužų.
Nuo 18 val. vyks nuolatinės edukacijos:
Vainikų pynimas
Šieno žaginiavimas
Arklio iš šieno pynimas
Vaikų kiemelis (Arklio muziejaus veiklos)
Renginio metu dalyviai ir žiūrovai bus vaišinami kvapnia arbata.
ASTD inform.
Mariaus Semaškos, Tado Šėmos nuotr.









































