Rokiškio kultūros centras ketvirtą kartą rengia vaikams ir jaunimui kultūros edukacijos projektą „Kino pamokos Rokiškyje“. Birželio 23-30 dienomis į jį registruotis gali visi norintys 10-14 metų rokiškėnai. Pamokos su profesionalais jiems vyks rugpjūčio 17-20 dienomis.
Apie idėją
Idėja rengti kino pamokas Rokiškio vaikams ir jaunimui projekto autorei – Kultūros centro direktorės pavaduotojai Vaivai Kirstukienei – gimė prieš penkerius metus, susipažinus su kino projektų „Kinobusas“ ir „Mokausi iš kino“ kūrybinių dirbtuvių vadovais. Jai pasirodė įdomi galimybė mūsų jaunuoliams pamatyti kino virtuvę iš arti, susipažinti su profesionalais.
Tai, V. Kirstukienės nuomone, galėtų būti ir kūrybinis impulsas ateičiai, ir galimybė šiek tiek daugiau sužinoti apie galbūt svajonių profesiją. Be to, Rokiškio kultūros centro viena iš daugelio veiklos krypčių yra kino filmų demonstravimas. Renovuotoje mažojoje salėje rodomi įvairaus žanro kino filmai. Salėje įrengtas didelis kino ekranas, stacionari garso aparatūra.
„Kinas – ne tik laisvalaikio praleidimo forma. Tai ir puikus būdas pažinti pasaulį, tautų ir tradicijų įvairovę, išmokti, suprasti ir toleruoti kitas kultūras bei gyvenimo sampratas. Projektas pritraukia jaunimą į kiną, nes tai jiems naujas ir įdomus laisvalaikio praleidimo būdas, turintis ir pažintinę reikšmę“, – mano idėjos autorė.
Vienas šio projekto tikslų – supažindinti su estetiniu bei praktiniu požiūriu į kūrybą: kūrybinį procesą vertinti kaip žaidimą, siekiant, kad ne vien galutinis rezultatas, bet ir pats procesas taptų malonumu. „Projekto dalyviai išmoksta apgalvoti ir įvertinti filmo idėjos aktualumą, pasirengti filmavimui, tinkamai naudotis kino technika, suburti komandą ir filmavimo metu išnaudoti kiekvieno komandos nario stipriąsias puses“, – sakė V. Kirstukienė.
Minimalus kino kursas
Per kino pamokas mokiniai intensyviai dirba visas tris dienas. Pirmiausia išklauso trumpą įvadą apie kino kūrimą, pasiskirsto į grupes ir išsirenka labiausiai jiems patinkančią profesiją – režisieriaus, operatoriaus, aktoriaus, dailininko, montažo režisieriaus ir kt. Vėliau visi realiai persikelia į filmavimo aikštelę, kur sukuria trumpą filmą. Trečiąją dieną jį montuoja, įgarsina ir organizuoja filmo premjerą. Į ją kviečia draugus ir tėvus.
Projekto metu vaikai gali naudotis reikalinga technika. Papildomas išankstinis pasiruošimas nereikalingas. „Vaikai patys susigalvoja scenarijų, tai, kas jiems tuo metu atrodo svarbiausia.
Režisieriai tik parodo jiems kelią ir koordinuoja“, – teigė V. Kirstukienė.
Su jaunimu dirba profesionalai
Užsiėmimus kasmet veda kino profesionalai. Anot V. Kirstukienės, Rokiškyje su moksleiviais jau dirbo visa jaunųjų kino kūrėjų karta, žinomi režisieriai, pelnę neeilinių prizų. Pavyzdžiui, Andrius Blaževičius yra sukūręs ne vieną trumpametražį filmą. Jo „Dešimt priežasčių“ 2011-aisiais pelnė „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą už geriausią trumpametražį vaidybinį filmą ir pagrindinį prizą festivalio „Scanorama“ konkursinėje programoje „Jauna Lietuva trumpai“. Šiuo metu A. Blaževičius su kūrybine grupe rengiasi pirmojo vaidybinio ilgametražio filmo „Krizė“ filmavimo darbams.
Kas jaunųjų kino kūrėjų laukia šiemet?
Kino edukacinė programa „Kino pamokos Rokiškyje“ – tęstinė. Šiemet ji vyks ketvirtą kartą ir yra skirta 10-14 metų mokiniams.
Šiemet į Rokiškį mokyti jaunimą filmuoti kino atvažiuos režisieriai Tomas Smulkis ir Dovilė Šarutytė. Jie su rokiškėnais jau yra dirbę užpernai. Mokiniai bus suskirstyti į dvi grupes, gyvens Žiobiškio turizmo bazėje ir kurs trumpametražius filmus.
„Kino kūrimas – tai naujas ir įdomus laisvalaikio praleidimo būdas, turintis ir edukacinę reikšmę. Šiuo metu jis savo forma yra labai aktualus tarp vaikų ir jaunimo, nes suteikia galimybę susipažinti su kino menu iš arčiau – mokytis kurti scenarijų, piešti kadruotes, filmuoti ir vaidinti“, – sakė V. Kirstukienė. Ji planuoja, kad projekte dalyvaus 20 moksleivių, jie susipažins su kino filmo kūrimu laikinose kino laboratorijose.
Kino laboratorija – tai visa mobilioji bet profesionali kino technika, reikalinga kuriant filmus (kameros, stovai, pliauškės, mikrofonai, kompiuteriai su spec. programomis ir t. t.). Ji yra nuomojama specialiai projektui.
Kinas iš arti – įkvepia
Anot V. Kirstukienės, projektas „Kino pamokos Rokiškyje“, finansuojamas Kultūros tarybos ir iš dalies Rokiškio rajono savivaldybės, antrus metus gauna didesnį finansavimą. Todėl režisieriai turi galimybę išvykti su moksleiviais iš Kultūros centro patalpų. Pavyzdžiui, pernai kūrėjai keturias dienas gyveno Žiobiškio turistinėje bazėje. Šiais metais rugpjūčio mėnesį užsiėmimai ir aktyvus laisvalaikis irgi vyks ten pat.
Taip pat planuojama išvyka į Vilko muziejų Utenos rajone, kur numatytas moksleivių susitikimas su režisieriumi Ramūnu Abukevičiumi. V. Kirstukienė neabejoja, kad projekto dalyviams pažintinės išvykos itin svarbios – ankstesniais metais jie važiavo į Panevėžio kino centrą „Garsas“, pernai lankėsi Anykščiuose.
Darbas, pažintis ir bendravimas su profesionalais moksleiviams irgi daug duoda – laikydami rankose kamerą, montuodami, patys vaidindami, kurdami scenarijų ankstesnių projektų dalyviai sakė, kad tai juos įkvepia. Šiemet per užsiėmimus numatyta sukurti du trumpametražius filmukus. Apie ką jie bus? V. Kirstukienė sakė, jog temas pasiūlys ir išsirinks patys kūrėjai. Ankstesniais metais jaunimo kuriami filmukai buvo apie smurtą, patyčias, pirmąją meilę, „nesveiką“ konkurenciją tarp draugių ir net siaubo.
Po praktinių užsiėmimų, kurie vyksta dienos metu, dalyviai bus kviečiami į vakarinius kino seansus žiūrėti įvairių animacinių ir nekomercinių kino filmų. „O į pačių vaikų sukurtų filmukų peržiūras pakviesime atvykti ir tėvus, ir draugus“, – sakė V. Kirstukienė.
Žiūrovams pateikiamas galutinis sumontuotas kino filmas su pradžia ir pabaiga, rėmėjais, titrais.
Daugiau dėmesio
Kultūros centras nuo rudens norėtų apskritai daugiau dėmesio skirti kinui. V. Kirstukienė dalyvavo seminare „Mokausi iš kino“, kurį organizavo „Skalvijos“ kino centras.
„Jie nori plėsti veiklą regionuose, nori, kad būtų kuo daugiau su kinu susijusios gyvos veiklos, vyktų ne tik filmų peržiūros, bet ir pokalbiai, diskusijos. Tik gaila, jog kol kas „stringa“ komunikacija su mūsų mokyklomis. Kino centro „Garsas“ edukologai mėgino organizuoti tam tikrą veiklą, tačiau į tai reaguota labai vangiai“, – svarstė pašnekovė.
Justinas KRISIŪNAS, režisierius
– Kada pradėjai domėtis kinu?
– Nuo vaikystės. Kai kiti svajojo būti kosmonautais, policininkais, mane žavėjo ekranas ir kinas. Dar ir šiandien prisimenu, kaip mane „užkabino“ „King Kongas“. Žiūrėjau jį tarybiniais laikais Kavoliškio kino salėje.
Gyvenimas taip sudėliojo, ir aš labai džiaugiuosi šiandien galėdamas per kiną rodyti žmonėms istorijas. Naujo mano filmo „Dėdė, Rokas ir Nida“ premjera numatyta rugsėjo 25 dieną. Jis bus rodomas visoje Lietuvoje, visuose kino teatruose.
Organizatorių archyvo nuotr.
Reda Milaknienė