Pagaliau pavasaris. R. Keliuotytės nuotr.

Ilgai lauktas pavasaris sujudino visus. Kai kam – tai pats darbymetis laukuose, daržuose ir soduose, kai kam – tai smagios atokvėpio valandėlės su draugais ar šeima gamtos prieglobstyje. Vis dėlto medikai pataria per daug neužsimiršti ir pavasario teikiamais malonumais mėgautis atsargiai.

Saule džiaukimės saikingai

Po ilgos žiemos nušvitusi saulė vilioja į lauką, juo labiau kad tai mūsų svarbiausias vitamino D, gyvybiškai svarbaus kaulams, odai ir psichikai, šaltinis. Specialistų skaičiavimu, nuo 80 iki 90 proc. vitamino D žmogaus organizme pasigamina būnant saulėje. Kai jo trūksta, vaikams didėja rachito, suaugusiems žmonėms – osteoporozės grėsmė. Vitamino D deficitas taip pat gali padidinti aukšto kraujospūdžio ir II tipo diabeto riziką.

Kaip sako Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (RPASPC) šeimos gydytoja Inga Jasiūnienė, mūsų regiono žmonėms trūksta vitamino D ir jo trūkumas pasireiškia bendru silpnumu, odos, nagų, plaukų problemomis. Saule reikia džiaugtis, bet saikingai ir tam tikromis valandomis. Vengti jos derėtų 12–16 val., kai ji aktyviausia. Antraip sau pakenksite, o ne naudos gausite.

Nudegimai

Rokiškio rajono visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Laimutė Narbutienė primena, kad saulė aktyviausia ir pati radioaktyviausia būtent pavasarį, ypač vidurdienį nuo 12 iki 14 val. Šiuo metu lauke užsibūti ilgėliau nepatartina, juo labiau išsirengus. Jeigu jau susiruošėte saulės vonių, pirmą kartą jomis džiaukitės ne ilgiau kaip 20 min. Būnant saulėje būtina naudoti apsauginį kremą, prisidengti galvą. Ypač reikia saugoti mažus vaikus ir neleisti jų į lauką be kepurių, drabužiai turi dengti jų rankas ir kojas. Pavasarį odą nudegti galima labai greitai, o vien jos paraudimas jau liudija apie pirmojo laipsnio nudegimą.

Ką daryti nudegus odą?

Iš liaudiškų priemonių veiksmingas gali būti rūgpienis ar kefyras, tepamas ant odos nestipriai nudegus saulėje. Kitais atvejais naudokite žaizdoms ir nudegimams skirtas priemones, mažinančias skausmą, saugančias žaizdą nuo bakterijų ir skatinančias odos gijimo procesus. Esant trečiojo laipsnio nudegimui, kai oda ne tik parausta, skauda, atsiranda vandeningų pūslių, bet ir balkšvos spalvos nekrozių, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Jokiu būdu nedėkite ant nudegusios odos ledo, netepkite jos vazelinu ar sviestu (tai lėtina žaizdų gijimą) ir nepradurkite susidariusių pūslių.

Plačiau skaitykite ketvirtadienio „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Rokas
Rokas
2017 23 gegužės 14:27

Ar Lietuvoje užtenka saulės, kad pasigamintų vitaminas D? Man tai nuolat jo trūksta, ypač pavasarį…vaistinėje patarė Pharma Nord vitaminą D, labai patiko, kad mažos kapsulytės

Rekomenduojami video: