Pievas šiemet užteks nušienauti vienąkart. Autorės nuotr.

Sausio pabaigoje Rokiškyje lankęsis žemės ūkio ministras Bronius Markauskas žemdirbių bendruomenei pažadėjo atsižvelgti į ūkininkų pastabas ir pageidavimus, kaime ir žemės ūkyje susidariusią situaciją įvertinti reikliai, objektyviai ir sistemiškai, tik pasitarus imtis pokyčių. Kai kurie ministro sprendimai jau išvydo dienos šviesą. Kovo viduryje ministras pasirašė įsakymą pakeisti ir papildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo taisyklių kai kuriuos punktus. Naujovės kai kam gyvenimą palengvins, o kai kam, tikėtina, suvaržys, sukels papildomų rūpesčių. Tam, kad jie netaptų itin nemalonia staigmena, verta atkreipti dėmesį į svarbius naujovių akcentus.

Rokiškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus duomenimis, pernai žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaruota per 83 tūkst. ha, deklaruotojų buvo 3878. Tikėtina, kad šiemet, kaip pastaraisiais metais jau įprasta, paraiškų išmokoms gauti gali būti šimtu mažiau, deklaruojami plotai smarkiai nesikeis, gal tik šiek tiek padidės, mat užsodinama miško arba jo plotai iškertami, tampa naudmenimis. „Gimtojo…“ prašymu rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Jolanta Jasiūnienė pakomentavo deklaravimo naujoves ir svarbiausius momentus.

Paprašys įrodymų

Pateikiant deklaracijas, svarbūs trys dalykai – laikas, atsakomybė ir tikslumas.

Deklaravimo pradžia – balandžio 10 d., pabaiga – birželio 6 d. Galima deklaruoti iki liepos 1 d., bet už kiekvieną pradelstą dieną nuskaičiuojama po 1 proc. paramos. Specialistų, padedančių pateikti deklaracijas, šiemet bus mažiau, naujovių yra, todėl atidėlioti darbus netikslinga. Ypač deklaruojantiesiems vien pievas.

Svarbu tai padaryti tiksliai ir nesupainioti, nesusipainioti tarp dokumentais įteisintų sklypų valdytojų bei deklaruojamų sklypų. Pasitaiko, ypač dirbant didelius žemės masyvus, kad žemės nuomos sutartis sudaryta su sūnumi, o deklaruoja tėvas arba atvirkščiai. Su privačios žemės savininku galbūt ir įmanoma sudaryti naują nuomos sutartį, bet valstybinės žemės subnuoma negalima, o pasekmė bus skaudi – negautos tiesioginės išmokos ir nutraukta valstybinės žemės nuomos sutartis.

Gyvulius laikantis pareiškėjas pasėlių deklaravimo paraiškoje pažymi, kad pageidauja gauti susietą paramą už gyvulius. Čia taip pat svarbu tikslumas: ar to paties pareiškėjo vardu registruoti gyvuliai, ar laikomasi privalomų gyvulių registravimo terminų.

Šiemet atsirado naujas reikalavimas deklaruojantiesiems – tai žemės ūkio veiklos vykdymo fakto pagrindimas. Jis neaktualus laikantiesiems gyvulius (pareiškėjas, jo valdos partneriai, einamaisiais metais nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. laiko ūkinių gyvūnų, registruotų Ūkinių gyvūnų registre, nemažiau kaip 0,1 SG hektarui) ar  turintiems registruotos technikos (jei einamaisiais metais nuo sausio 1 d. pareiškėjo, jo valdos partnerių ar susijusių subjektų vardu Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registre yra registruotos žemės ūkio technikos (traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų). Kiti pareiškėjai turėtų rinktis vieną iš galimų trijų žemės ūkio veiklos vykdymo fakto įrodymų:

–  tai žemės ūkio produkcijos pardavimas (sąskaita faktūra, PVM sąskaita faktūra, pirkimo-pardavimo kvitas ar kt.);

–  žemės ūkio paslaugų pirkimo ar suteikimo (sąskaita faktūra (PVM sąskaita faktūra) ir  pinigų priėmimo kvitas, paslaugų pirkimo/teikimo sutartis ar kt.),

– žemės ūkio technikos nuomos ūkio reikmėms (nuomos sutartis ar kt.) įrodymo dokumentai. Minėtų dokumentų gali paprašyti Nacionalinė mokėjimo agentūra, vertindama paraišką. Be atskiro prašymo dokumentų teikti niekur nereikia.

Plačiau skaitykite antradienio  „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: