Apklausos duomenimis, vidutiniškai didžiausias sumas kasdieniams pirkiniams iš Baltijos šalių išleidžia Lietuvos gyventojai – mūsų šalyje 14 proc. apklaustųjų dienos biudžetas siekia 30–50 eurų. Estijoje tiek pinigų išleidžiantys nurodė panašiai – 13 proc. – apklaustųjų, o Latvijoje – tik 8 proc. respondentų.
O štai kita apklausa, atlikta „Swedbank“ prašymu, rodo, kad beveik pusė, 47 proc., Lietuvos gyventojų gyvena nuo „algos iki algos“, t. y. gyventojų išlaidos lygios pajamoms arba už jas didesnės.
O ar savo išlaidas skaičiuoja kraštiečiai? Ar jie atsideda pinigų „juodai dienai“, o galbūt gyvena nuo algos iki algos?
Gyventi pagal išgales ir nusistatytus prioritetus
Audronė Kaupienė
Kiek išleidžiu – neskaičiuoju, nes gyvenimas išmokė gyventi pagal išgales ir nusistatytus prioritetus. Pačios svarbiausios išlaidos, kurias mūsų šeima visuomet apmoka nė kiek nedelsdama, tai visi privalomi mokesčiai už komunalines paslaugas, mokestinės prievolės valstybei, turto, gyvybės draudimas. Manau, daugiausiai išleidžiu maisto produktams. Ypač vasaros metu, kai atsiranda šviežių daržovių, uogų, vaisių. Sodo ar daržo neturime, todėl visus vaisius, daržoves perkame. Ypač brangiai atsieina sveikuoliški produktai. Sekti akcijoms prabangos neturiu. Gyvenimo ir darbo tempas verčia pirkti arčiausiai namų ir ten, kur nereikia stovėti eilėse. Esu linkusi aukoti įvairių labdaringų akcijų metu, istorinės atminties įamžinimo tikslams, religinėms bendruomenėms. Kovido metu, prasidėjus karui Ukrainoje, nebuvo mėnesio, kad neatlikčiau pervedimų toms organizacijoms, kuriomis pasitikiu. Ir dabar taip elgiuosi.
Investuoju reguliariai, kiekvieną mėnesį
Haroldas Meilus
Skaičiuoju, kiek išleidžiu per mėnesį tam, kad tiksliai žinočiau bazines išlaidas ir likusius pinigus galėčiau suskirstyti pramogoms, investavimui, aukojimui ir pan. Kainų augimą jaučiu kaip turbūt dauguma mūsų. Kai infliacija siekia rekordinius skaičius, nejausti ir nekreipti į tai dėmesio sudėtinga.
Vasaros sezonu daugiausiai išleidžiu automobilio kurui. Į akcijas dairausi tik vertybinių popierių biržose.
Neskaičiuoju, kur ir kiek išleidžiu
Anelė Čirūnaitė-Bruzgė
Gal nuskambės blogai, bet neskaičiuoju, kur ir kiek išleidžiu. Vyras sako, kad esu išlaidi, tad paskutiniu metu apsipirkimas yra jo reikalas. Kadangi šeima didelė, išlaidos maistui pirmoje vietoje. Aš, nuvažiavusi į parduotuvę, perku tai, ko man tada reikia, negalvoju, kur galėčiau rasti pigiau. Jei apsipirkinėju vienoje parduotuvėje, tikrai pigesnės varškės nevažiuosiu į kitą. Mano vyras – mano priešingybė, jis akcijų „auka“. Nepatingės užsukti į kelias parduotuves, palauks akcijų ir t. t.
Visada pagal galimybes
Miglė Gindvilytė
Neskaičiuoju, kiek išleidžiu, nes kiekvieną mėnesį labai skirtingai. Gerokai daugiau išleidžiu ne buitinėms prekėms, bet automobilio priežiūrai – tepalams ir filtrams, taip pat grožio procedūroms ir kitoms paslaugoms. Maistas turbūt tas dalykas, kuriam iki šiol neskaičiuoju išlaidų, bet išleidžiu bene daugiausiai. Į įvairias akcijas visada dairausi ir, jei yra galimybė, jų palaukiu, nes nemažai sutaupau.
Tenka pataupyti
Danutė Stanienė
Padidėjusias kainas jaučiu. Ypač pirkdama kasdienius pirkinius: duoną, žuvį, grietinę, daržoves ir kitus maisto produktus. Dėl to, jei tik pasitaiko kokiam maisto produktui akcija – pasinaudoju galimybe sutaupyti. Tiesa, prekių, kurios reikalingos tuoj pat, akcijų visgi nelaukiu, perku kai prireikia. Pasitaiko, kad nusiperku neplanuotų pirkinių, nes tuo metu būna akcija.
Gelbsti programėlė
Ieva Kanopienė
Griežtai biudžeto neskaičiuojame, nors esame tai praktikavę. Labai daug darbo. Tas pusmetis, kai skaičiavome išlaidas, padėjo išsigryninti, kur ir kaip juda mūsų pinigai. Su vyru esame natūraliai pasiskirstę išlaidas, kas už ką atsakingas, todėl aš nežinau, kiek mes mokame už komunalines paslaugas, o jis nežino, kiek kainuoja vaikų darželis. Kalbant apie smulkesnį išskirstymą, man labai patinka banko programėles funkcionalumas, kur visas išlaidas, apmokėtas kortele, išskirsto pagal kategorijas. Ten dažnai pažiūriu, kaip pasiskirstė mėnesio išlaidos. Maistą stengiamės pirkti kartą per savaitę, todėl kiek išleidžiame dienai, negaliu atsakyti, tačiau padidėjusios kainos tikrai juntamos.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…”
kodel, nekalbinat zmoniu, kurie gyvena vargingomis salygomis, pvz, gyvena bendrabutyje, nors dirba ir sunku isigyti busta, kaime, kur gausios seimos, ir norisi, beje gyvent geriau….