Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas ir Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė įregistravo Socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimų projektą, kurį priėmus padidėtų išankstinės pensijos.
„Valstiečiams“ atstovaujantys parlamentarai siūlo, kad vietoj išankstinėms pensijoms nustatyto mažinimo po 0,4 proc. už kiekvieną pilną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus, įrašyti 0,32 proc. mažinimą.
Vietoj senatvės pensijoms ir senatvės pensijoms neįgaliesiems taikomo 0,4 proc. mažinimo už kiekvieną pilną mėnesį, kai buvo gauta išankstinė pensija, taip pat siūloma nustatyti 0,32 proc. mažinimą.
Projekte siūloma, kad visos socialinio draudimo pensijos, paskirtos iki 2021 m. sausio 1 d., kurios mažinamos po 0,4 proc. už pilną išankstinio išėjimo mėnesį, nuo įstatymo įsigaliojimo būtų perskaičiuotos taikant mažesnį procentą.
Papildomai siūloma nustatyti, kad asmenims, kurie po senatvės amžiaus sukakties turi teisę gauti netekto darbingumo (invalidumo) pensiją, dėl išankstinio išėjimo nebūtų mažinama ir netekto darbingumo (invalidumo) pensija, jei šie asmenys atitinka šio įstatymo nustatytus reikalavimus dėl įgyto socialinio draudimo stažo ir išankstinės pensijos gavimo trukmės.
Jeigu Seimas pritartų, pagal naujas nuostatas būtų perskaičiuotos ir socialinio draudimo našlaičių pensijos, kai šių pensijų dydis nustatytas pagal mirusiajam priklausiusią išankstinę pensiją ar dėl išankstinio išėjimo sumažintą senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją.
Projekto autorių T. Tomilino ir R. Baškienės teigimu, dėl siūlomų pakeitimų vidutiniškai 30 mėnesių išankstinę pensiją gaunančiam asmeniui ji mažėtų 9,6 procento vietoj dabar taikomo 12 proc. mažinimo.
Jeigu Seimas pritartų, visą 5 metų laikotarpį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, išankstinę pensiją gauti pasirinkusiam asmeniui būtų taikomas 19,2 proc. mažinimas (vietoj dabartinių 24 proc.).
Anot projekto rengėjų, skurdo rizika tarp pagyvenusių žmonių ypač didelė ir žmogus tikrai ne iš gero gyvenimo renkasi išankstinę pensiją.
„Dažnai tai yra žiaurios darbo rinkos, kuri išstumia senstantį žmogų, pasekmė. Šios “skurdo pensijos” mažinamos iki gyvenimo galo, ir tai ypač skaudžiai paliečia moteris, regionų gyventojus. Kai tik atsirado Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žinia, kad mažinimo koeficientas gali būti pakoreguotas žmogui naudinga linkme – ėmėmės šio darbo. Tikiuosi, kad rudens sesijoje priimsime šį pakeitimą ir visiems, gaunantiems išankstines pensijas jos bus padidintos nuo jau 2021 metų“,- Eltai sakė T. Tomilinas.
Projekte siūloma, kad įstatymo pakeitimai įsigaliotų 2021 m. sausio 1 d.
2020 m. liepos mėn. duomenimis, išankstinę pensiją gavo apie 5,5 tūkst. gavėjų.
Šiuo metu Socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatyta, kad išankstinės pensijos bendroji ir individualioji dalys mažinamos dydžiu, kurį sudaro šių dalių 0,4 procento, padauginto iš visų mėnesių, likusių iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, skaičiaus.
Galiojančiame įstatyme nustatytas senatvės pensijos ir senatvės pensijos neįgaliajam 0,4 procento mažinimas už kiekvieną pilną mėnesį, kai buvo gauta išankstinė pensija.
Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, asmenims, įgijusiems daugiau kaip 40 metų pensijų socialinio draudimo stažo (šis reikalavimas palaipsniui ilginamas) ir gavusiems išankstinę pensiją ne ilgiau kaip 3 metus, sukakus senatvės pensijos amžių jiems skiriamos ir mokamos nesumažintos senatvės pensijos.