Daugybės iškilių tautos asmenybių – šviesuolių ir lietuviško žodžio puoselėtojų, išgarsinusių Panemunėlio kraštą, galerijoje – Panemunėlio valsčiaus Miškinių kaimo šviesulys Matas Grigonis. Poetas, rašytojas, vertėjas, tautosakos rinkėjas, pedagogas ir pirmosios lietuviškos vaikų poezijos knygos „Kvietkelis“ (1913 m.) autorius.
Gyvenimas pašaukė…
M. Grigonis 1889 m. spalio 3 d. gimė ūkininkų Domininko ir Julijonos Grigonių šeimoje. 24 metais vyresnis Mato brolis Pranciškus emigravo į JAV ir ten jaunas mirė, dviem metais vyresnis brolis Ignas mirė būdamas kūdikis. Matas anksti neteko ir motinos, našlys tėvas vedė antrąkart. Vaikystėje Matą labai globojo senelė Eleonora. Kūrėjo ir pedagogo genus jis paveldėjo iš giminaičio, pedagogo Jurgio Gūžio ir senelio brolio Domininko Tuskenio, kunigo ir švietėjo.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos fonotekos nuotr.
Rokiškio pradžios rusišką mokyklą baigęs M. Grigonis vėliau mokėsi Mintaujos (dabar – Jelgava, Latvija) gimnazijoje, kur baigė 6 klases. Autobiografinėje knygoje M. Grigonis rašė: „Kaip vaikų gabesnysis buvau paskirtas mokslams eiti. Mokiausi Rokiškio pr. mokykloje, Mintaujos gimnazijoje, po to Vilniuje, o vėliau įvairių egzaminų keliu pasiekiau aukštesniosios mokyklos lietuvių k. mokytojo cenzą. Gimnazijoje buvau matematiku ir pritingėjau skaityti dailiąją literatūrą. Be to, gimnazijos laikų atostogas daugiausia gyvendavau Gardino gubernijoje klebonijoje (sulenkėjusioje) bei lenkiškai kalbėjusioje vienoje Pužonių kaimo šeimoje, taigi jaunystėje iš jaunimo neprisigaudžiau niuansinių lietuvių k. žodžių. Tuo tarpu patsai gyvenimas mane pašaukė į lietuvių k. bei literatūros mokytojo kelią. Jau mokytoju beesant, teko tobulintis lietuvių k. žodyne ir lektūroje.“
Gimnaziją baigęs gabus jaunuolis buvo nusprendęs pasekti kunigo – senelio brolio pėdomis. Jo remiamas jis 1907 m. buvo įstojęs į Vilniaus kunigų seminariją. Bet po metų iš jos pašalintas dėl replikos, kuria buvo apšauktas kaip litvomanas. Kituose šaltiniuose apie M. Grigonį rašoma, jog iš seminarijos jis pasitraukė, nes neturėjo pašaukimo. Matas išlaikė egzaminus ir įgijo teisę dirbti pradžios mokyklos lietuvių kalbos mokytoju. Mokytojavo Neršionių (Rokiškio r.) „Saulės“ pradžios mokykloje, po poros metų tapo jos vedėju. Čia dirbdamas M. Grigonis buvo vienas iš lietuviškųjų vakarų Rokiškio krašte organizatorių: prisidėjo juos organizuodamas ir pats vaidino.
Į Panevėžį
Energingą ir darbštų mokytoją 1908 m. Jonas Jablonskis pakvietė į Panevėžį, kur jam buvo patikėtos labdaros draugijos prieglaudos pradinės mokyklos mokytojo ir vedėjo pareigos. Tuo pačiu metu jis dirbo ir šios draugijos bibliotekoje. Septynerius metus M. Grigonis tyrė, ką mokiniai skaito, ir rezultatus skelbė publikacijose. Čia dirbdamas jis pasinėrė į teatrinę veiklą: aktyviai dalyvavo dramos, muzikos ir dainos draugijos „Aidas“ gyvenime, vaidino draugijos spektakliuose, juos režisavo, pasižymėjo kaip geras skaitovas.
1912 m. Panevėžyje susibūrė Artistų mėgėjų kuopa, tapusi pirmąja profesionalaus teatro užuomazga šiame mieste. M. Grigonis buvo išrinktas pirmuoju šios kuopos pirmininku ir jai vadovavo pora metų. Bet šį darbą paliko dėl jį skaudinusios nesąžiningos kritikos.
Pirmojo pasaulinio karo metais M. Grigonis pasitraukė į Rusiją. 1914–1918 m. buvo Kinešmos pradžios mokyklos, Voronežo M. Yčo gimnazijos ir Marijampolės „Žiburio“ progimnazijos, tuo metu įsikūrusios Jaroslavlyje, mokytojas. Lietuvis pedagogas Rusijos mokyklose dėstė lietuvių kalbą ir literatūrą.
Grįžęs į Lietuvą, 1918–1925 m. jis dirbo Panevėžio „Saulės“ gimnazijos mokytoju, Panevėžio apskrities pradžios mokyklų instruktoriumi, Panevėžio berniukų gimnazijos vicedirektoriumi. Panevėžyje M. Grigonis vėl pasinėrė į atgaivintos „Aido“ draugijos veiklą, tapo jos valdybos nariu ir vicepirmininku. Jis rengdavo lietuviškus vakarus, buvo vienas iš „Meno kuopos“ įkūrėjų.
Į Pakruojį
1925 m. M. Grigonis išvyko dirbti į Pakruojį. Iki 1929 m. jis buvo Rozalimo vidurinės mokyklos direktorius. Gyvenimas Rozalime M. Grigoniui buvo mielas: čia jis skatino sodininkystės idėjas, mokė skiepyti medelius, pirmaisiais darbo metais subūrė jaunimą sutvarkyti centrinę miestelio aikštę priešais bažnyčią: išlygino žemę, įrengė takus, prisodino medžių, pastatė suoliukus. Šioje aikštėje 1928 m. jo iniciatyva buvo pastatytas Lietuvos nepriklausomybės 10-mečio paminklas su angelo statula.
Iš M. Grigonio autobiografinės knygos
Mokykla
Į Rozalimą nuvykau 1925 m. rugpjūčio 1 d. ir pradėjau eiti vidurinės mokyklos direktoriaus pareigas. Rozalimo vidurinėje mokykloje mokytojų sudėtis buvo nepeiktina (….). Tikybą ir lotynų kalbą dėstė vietos klebonas kun. Kazimieras Grinkevičius, 60 metų judrus senukas, su apdriskusiais drabužiais, betgi su kaimo inteligento siela. Parapijos darbas dažnai atitraukdavo kunigą nuo mokyklos darbo, todėl jo dėstomų dalykų programa būdavo apysilpniai išeinama, ypač lotynų kalbos. Dainavimą dėstė vietos vargonininkas Juozas Rožanskas, dainavimą nusimanęs, bet nesugebąs palaikyti mokinių disciplinos klasėje. Nedisciplinos „taurę“ laimėdavo darbelių, piešimo ir dailyraščio mokytoja Polujanskienė, rusė, našlė daktarienė. Jai įeinant į klasę, mokiniai kaip bičių spiečius suūždavo. Sutrepsėjusi mokytoja duryse šaukdavo: „Nutilkite! Nutilkite!“ Mokiniai balsu taip pat šaukdavo: „Ką, ponia, sakai?“ Ir taip beveik visa pamoka praslinkdavo šūkaujant. Vargas būdavo kaimyninėje klasėje darbas dirbti – kliudydavo anas triukšmas (…).
Šeima
Rozalime mano šeima padidėjo. 1926 m. balandį gimė ir tuoj mirė sūnus Jonukas, palaidotas Kauno kapinėse. 1927 m. birželio 2 d., baisiausios audros ir perkūnijos metu, Rozalime gimė sūnus Algimantas Antanas, o 1928 m. lapkričio 24 d. ten pat gimė Matas Kastytis. Tai ir visa mano šeima.
Žinia
Man patiko ramus, idiliškas Rozalimo gyvenimas. Iš valdžios ten, miestelyje, gavau 0,4 hektaro sklypą, kuriame ir pasistačiau apygerius namus, svajodamas juose senatvę gyventi. Statant namus, atėjo iš ministerijos žinia, kad Rozalimo vidurinė mokykla, kaip negausi mokinių, likviduojama. Tatai man, beįsikuriančiam Rozalime, buvo smūgis. Įrengtus namus 1929 m. išnuomojau paštui, o 1931 m. pardaviau „amerikonkai“ Šukienei. Teko parduoti su dideliu nuostoliu, nes Rozalimas be vidurinės ėmė smukti.
Darbas
Rozalime siekiau, kad mokyklos darbas būtų stropus, punktualus, sėkmingas. Stengėmės einamąjį kursą išeiti klasėje, kad kuo mažiausia beliktų namų darbų, nes dauguma mokinių gyvendavo kaime ir kasdien pėdindavo bent po 8 kilometrus. Ketvirtokai man paeiliui rašydavo mokyklos kroniką, į kurią ir įdomesnę tautosaką galėjo įrašyti. Įvedžiau Vilniaus valandą, kartą per savaitę, tuoj po pamokų. Mokytojo paskaita, mokinių pasirodymas ir linksmoji dalis. Patraukdavau visus mokytojus tas paskaitas skaityti, tačiau dažniausiai man pačiam tekdavo su paskaita kiūtinti į Vilniaus valandą. Sutvarkiau mokyklos darželį, kad būtų pavyzdingiausias Rozalime. Šeštadieniais rengdavome mokyklos salėje pramogą su literatūrine programa ir šokiais. 3–4 kartus per metus ir viešą vakarą rozalimiečiams surengdavo mokiniai, mokytojui Lapinskui režisuojant. Statėme „Aušros sūnus“, „Sniego karalaitę“ ir kt. Sėkmingesniam scenos darbui pasidirbdinome išardomą sceną. Vienos klasės siena buvo atidaroma, todėl, sujungus dvi klases, susidarydavo visas „teatras“. Prie pat Rozalimo gražus pušynas. Šiltesnėmis dienomis su pamokomis nusikraustydavome į pušyną. Kūno kultūros pamokos beveik visuomet būdavo pušyne. Mokyklos klasės antrajame aukšte, o pirmajame aukšte mokytojų kambarys, salė ir direktoriaus butas. Todėl pirmajam aukštui tekdavo daug trepsėjimų klausytis.
Visuomeninis gyvenimas
Nepriklausiau jokiai partijai. Kaip mokyklos direktoriui, tekdavo būti kultūrinio vietos gyvenimo viršūnėje. Visos iškilmės ir jų paskaitos dažniausiai guldavo ant mano pečių. Ir draugijos, kartais net priešpriešės, mane kviesdavo paskaitos skaityti. Eidavau. Teko energijos pasigauti 1928 m. Rozalime bestatant nepriklausomybės paminklą ir nepriklausomybės kryžių (šventoriuje, paminklas aikštės sodelyje). Su valsčiaus savivaldybe teko palaikyti gerus, sugyvenamus santykius, betgi į savivaldybės darbuotę nesikišdavau. 1928 metais Lietuvos prezidentas mane apdovanoja Lietuvos Nepriklausomybės medaliu ir Gedimino ordinu IV laipsnio. 1928 m. atnešė ir oficialią žinią, kad Rozalimo vidurinė mokykla likviduojama. 1928–1929 mokslo metus čia dirbome merdėdami. (Iš kn. Matas Grigonis. Raštai. Vilnius, 2008.)
Anykščiuose…
Po Rozalimo, 1929–1934 m., M. Grigonis gyveno Anykščiuose ir buvo Anykščių vidurinės mokyklos direktorius, taip pat mokė lietuvių kalbos ir geografijos. Čia M. Grigonis tapo artimu rašytojų J. Tumo–Vaižganto, A. Vienuolio–Žukausko bičiuliu. Dirbdamas Anykščiuose ėmėsi jam įprastos veiklos: sukvietęs talkininkus jis sutvarkė apleistą mokyklos aplinką: atnaujino sodą, įrengė naujus takelius, išaugino daug gėlių, jomis papuošė visą teritoriją.
Bus daugiau