Pagal senolių pastebėjimus, pagrindiniai pavasario darbai laukuose turi prasidėti po šv. Jurgio (balandžio 22 d.). Keleri metai iš eilės darbymetis prasidėdavo nuo balandžio 20-osios, o gegužės pirmosiomis dienomis pagrindinė sėja būdavo baigta. Bet šiemet gamta darbų grafikus pakoregavo: balandžio sniegas ir gausūs lietūs neleido ruošti dirvų, o ir berti grūdą į permirkusią bei šaltą dirvą – jokios naudos. Ką apie gamtos suvėlintą pavasario darbymetį ir būsimą derlių galvoja specialistai ir žemdirbiai?
Darbas darbą veja
Kalvotų ir lengvesnių dirvų šeimininkai sėjos darbus pradėjo balandžio paskutinį dešimtadienį: sėjo avižas, žirnius, pupas, ruošė žemę vasariniams javams. Tačiau užklupęs sniegas ir gausus lietus daugelyje ūkių darbymetį pristabdė. Gegužės pirmosios dienos be lietaus – tikras darbų pragaras laukuose. Dirvos pilnos technikos ir padargų: vienur akėjama, sėjama, sodinama, kitur purškiami ir tręšiami peržiemoję pasėliai, sodinamos bulvės. Tiesa, kai kurie plotai tebėra neįvažiuojami, juose tyvuliuoja vandens ežerėliai.
Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Rokiškio biuro augalininkystės specialistas Vaclovas Tička sakė, jog pirmieji į laukus išvažiavo Kamajų, Obelių, Kriaunų krašto ūkininkai, o pandėliečiams darbymečio pradžios teko palūkėti, nes daugelis dirvų buvo smarkiai įmirkusios.
„Balandžio paskutinį dešimtadienį visi rajono žemdirbiai buvo žemo starto ir dabar jie – jau laukuose. Pavasario darbymetis rajone nuo įprastinių grafikų vėluoja 1–2 savaitėmis. Šios savaitės orų prognozės – palankios, bet vėliau žadami vėsūs ir lietingi orai. Dar daug kur dirvos per šaltos ir per šlapios grūdui. Kas iš to, kad jį pabersi? Tas pats, kas žmogui gultis į labai šaltą lovą. Reikia, kad augaliukui patalas būtų patogus ir šiltas“, – dėstė V. Tička. Mat šlapioje ir šaltoje dirvoje grūdai, kaip ir bulvės, guli ir nedygsta.
Pasak jo, per šią savaitę, jeigu orai bus palankūs, daugelyje ūkių pagrindinė sėja bus baigta, liks tik obelims sužydėjus sėjamos šilumamėgės kultūros – grikiai, kukurūzai.
Plačiau skaitykite ketvirtadienio „Gimtajame…“