Jaunimas plėtoja tarptautinę draugystę, susipažįsta su kitų šalių jaunimu bei jų kultūra ir puikiai leidžia laiką. RJOS „Apvalus stalas“ archyvo nuotr.

Neįkainojama gyvenimiška patirtis

RJOS „Apvalus stalas“, įkurtas 2004 m., šiuo metu vienija šešias organizacijas Rokiškio rajone ir turi sukaupęs nemažą patirties formuojant jaunimo politiką, sprendžiant įvairias jaunimo problemas aukščiausiu valstybiniu lygmeniu. „Jaunimas ne tik pats rašo ir teikia projektus, bet ir juos įgyvendina, organizuoja renginius, dalyvauja tarptautiniuose projektuose ir mainuose. Įgauti puikių organizacinių gebėjimų, darniai dirbti komandoje – tai neįkainojama gyvenimiška patirtis, labai svarbi šiandien. Dalyvavimas organizacijų veikloje, savanorystė – didžiulė paskata atrasti ir pažinti save, ugdyti lyderio savybes bei semtis patirties. Visa tai jaunimui pasitarnaus ateityje siekiant savo tikslų, ieškant perspektyvaus darbo ar prisitaikant prie besikeičiančių gyvenimo sąlygų“, – kalbėjo B. Bagdonienė.

Jos manymu, šios organizacijos veiklos, tikslų ir lūkesčių vienu žodžiu neapibūdinsi. RJOS  – tai jaunimo interesams atstovaujanti ir jaunimo politiką Rokiškio rajone formuojanti organizacija, kurios veikla orientuota į 13–30 metų jaunimą. RJOS siekia gerinti jaunimo organizacijų veiklos sąlygas, skatinti jaunimo iniciatyvas, teikti pasiūlymus valstybinėms ir savivaldos institucijoms, sprendžiančioms jaunimo problemas, bendradarbiauti informacijos keitimosi srityje. RJOS vykdo jaunimo organizacijų lyderių mokymus įvairiomis temomis, atstovauja jų interesams, bendradarbiauja su Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, deleguoja jaunimo atstovus į rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybą.

RJOS yra užsienio jaunimo organizacijų projektų partnerė. „Per įvairius projektus, t. y. „Erasmus +“, „Europa piliečiams“, „Nordbuk“, EEĮ dotaciją ir kt., mes dalyvavome daugelyje tarptautinių jaunimo mainų, mokymo kursų, konferencijų ir kitų renginių, kurie prisidėjo prie organizacijos tikslų išgryninimo ir pagerino mūsų organizacijos savanorių gebėjimus“, – dėstė B. Bagdonienė ir pridūrė, kad pernai buvo įgyvendinti devyni projektai, į rajoną pritraukta 39 tūkst. 415 Eur.

Emocinis intelektas – lyderystės revoliucija

„Gyvenimiškos situacijos nėra tokios, apie kurias rašo vadovėliuose, ne viskas susiklosto taip, kaip planuojame, nesėkmės neaplenkia nė vieno iš mūsų. Kaip tuomet elgtis?“ – retoriškai klausė pašnekovė ir pridūrė, kad daugelis jaunuolių nežino savo vertės, netiki savo galimybėmis, nežino, kaip suvaldyti pasekmes ir dažnai pristinga empatijos ir motyvacijos. „Ypač svarbų vaidmenį šiuolaikinio jaunuolio sėkmei turi gebėjimas suprasti socialines sąveikas bei spręsti sudėtingas socialines problemas. Ateities lyderiai turi gebėti skaityti signalus, taip pat suprasti savo stipriąsias ir silpnąsias puses. Šiandieninėje konkurencija paremtoje rinkoje ateities lyderiai turi ugdyti emocinį intelektą. Emocinis intelektas turi didelės įtakos sėkmei“, – tvirtino RJOS prezidentė B. Bagdonienė.

Praėjusį rudenį „Apvalaus stalo“ nariai įgyvendino tarptautinį jaunimo mainų projektą „Mindful Entrepreneuship“. Jame dalyvavo 30 jaunuolių iš Italijos, Estijos, Bulgarijos, Rumunijos, Ispanijos bei Lietuvos. „Projekto tikslas – ne tik ugdyti verslumą, tačiau ir atrasti harmoniją tarp išorinio ir vidinio pasaulio, tikslingai panaudoti savo talentus kuriant įvairius projektus, socialinius verslus“, – teigė su jaunimu dirbanti moteris. Anot pašnekovės, šis tarptautinis projektas suteikė jaunuoliams žinių, kaip identifikuoti ir kontroliuoti savo emocijas, įgyti daugiau pasitikėjimo ir idėjas paversti vertę kuriančiais darbais.

Idėjos virsta realybe

Ne vienas RJOS „Apvalus stalas“ projektas įgavo konkretų pavidalą. „Vykdėme nemažai veiklų, tarp kurių buvo ir tarptautinio lygmens projektų. Įkurta jaunimo erdvė L. Šepkos parke. Šiuo projektu siekėme sukurti alternatyvias jaunimo laisvalaikio erdves bei skatinti jaunimo socializaciją bendruomenėje. Manau, idėja pasiteisino su kaupu – erdvė patraukti jaunimui. Viskas prasideda nuo mažų žingsnių“, – teigė RJOS prezidentė.

Praėjusių metų projektu „Atjunk“ siekta spręsti jaunimo užimtumo problemą – skatinta aktyvi veikla gamtoje, tobulinti socialiniai įgūdžiai, ugdyta fizinė ir emocinė ištvermė, organizuotas turiningas laisvalaikis vasaros atostogų metu. Buvo projektų, kuriais skatintas jaunimo kūrybiškumas, ugdytos verslumo kompetencijos, būtinos sėkmingam mokymosi krypties, profesijos bei darbinės veiklos pasirinkimui. „Projektuose jaunuoliai ugdo asmeninius gebėjimus, kritinį mąstymą, stiprina lyderio kompetencijas bei viešo kalbėjimo įgūdžius. Beje, viešas kalbėjimas – viena didžiausių žmonių baimių. Stiprinamas jaunimo identitetas, aktyvumas ir pilietiškumas. Orientuojamasi į patį procesą, ne į galutinį rezultatą, juk jaunas žmogus dar tik ieško savęs ir ne visada geba pabaigti pradėtą darbą“, – tvirtino pašnekovė.

Lyderis – tai žmogus bendruomenėje

Jauni žmonės, dalyvaudami organizacijos veikloje, sutinka bendraamžius, gali nuoširdžiai pasikalbėti apie kylančias problemas, prasmingai ir saugiai leisti laisvalaikį, išmokti priimti atsakomybę, savanoriauti, planuoti savo laiką, išsakyti ir pagrįsti savo nuomonę, daug sužinoti apie galimybes tiek savo krašte, tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Pasak B. Bagdonienės, vis didesnę vertę įgauna gebėjimas kritiškai mąstyti, mokėjimas spręsti problemas ir kūrybiškumas. „Jaunam žmogui yra labai svarbu pasitikėti savimi, mokėti dirbti komandoje, sutelkti atsakomybę, turėti savo nuomonę, savarankiškai priimti sprendimus ir prisiimti atsakomybę už juos. Dažnai mes vengiame atsakomybės ir kaltiname kitus, tik ne save. Reikia galvoti, kodėl aš priėmiau būtent tokį sprendimą, kokiais šaltiniais rėmiausi ir kokios yra galimos sprendimo pasekmės. Visos šios savybės yra lyderystės dalys, kurias būtina ugdyti XXI a.“, – kalbėjo moteris.

Lyderis vis dar suvokiamas siaurąja prasme. Anot pašnekovės, svarbu suprasti, kad lyderis yra daugiau nei vadovas. Pirmiausia – tai žmogus bendruomenėje, ne tik savo darbe. Lyderiu gali būti mokytojas, mokinys savo klasėje ar mokyklos bendruomenėje. Lyderis – tai žmogus, kuris geba įkvėpti ir suvienyti kitus bendram tikslui. Reikia nepamiršti ir pilietinės lyderystės. Kuo daugiau žmonių turės lyderystės jausmą, kuris neatsiejamas nuo atsakomybės, tuo geriau bus visuomenei. Jeigu visi būtų lyderiai pilietine prasme, niekam nekiltų ranka numesti šiukšlę mieste. Kiekvienas suvoktų savo, kaip pavyzdingo piliečio, vaidmenį ir imtų tvarkytis, keisti aplinką ir visa tai pradėti nuo savęs“, – teigė RJOS „Apvalus stalas“ prezidentė B. Bagdonienė ir pridūrė, kad būtina sudaryti sąlygas jaunam žmogui tapti aktyviu, pilietišku ir motyvuotu modernios valstybės piliečiu, gebančiu prisiimti atsakomybę ir susikurti visavertį gyvenimą.

Projektą iš dalies remia

Projekto rėmėjo logotipas.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: