– Kiek Lietuvoje yra žmonių, kuriems transplantuotas koks nors organas? Kiek transplantacijų baigėsi nesėkmingai? Yra tokia statistika?
– Lietuvoje gyvena apie 1000 žmonių, kuriems buvo transplantuotas vienas iš šių organų: inkstai, širdis, kepenys, plaučiai, kasos–inksto ar širdies–plaučių kompleksas.
Kiekvienais metais Lietuvoje yra atliekama apie 220 kaulų čiulpų transplantacijų (audiniai) ir apie 50 ragenų (audiniai) transplantacijų.
Nesėkmingų transplantacijų statistikos nėra.
– Kokio organo laukia daugiausia žmonių?
– Daugiausiai žmonių laukia donorinių inkstų – apie 130, bet vienas miręs donoras gali padovanoti du inkstus. Galima ir gyvoji inkstų transplantacija. Gyvas būdamas Lietuvos pilietis savo sutuoktiniui arba pirmos eilės giminaičiui gali padovanoti vieną inkstą ir sėkmingai toliau gyventi.
– Dauguma yra girdėję apie donoro kortelę, tačiau negalvoja apie mirtį ir apie galimybę paaukoti savo organus. Ką jiems pasakytumėte?
– Donoro kortelė yra tik simbolis. Svarbiausia – pačiam apsispręsti, kad po mirties sutinku dovanoti savo audinius, ląsteles ir organus kitų žmonių gyvybei gelbėti, ir apie savo apsisprendimą pasikalbėti su artimaisiais: vyru, žmona, pilnamečiais vaikais, tėvais.
Sutikimą savo audinius, ląsteles ir organus po mirties dovanoti kitų žmonių gyvybei gelbėti gali pasirašyti kiekvienas Lietuvos pilietis nuo 18 metų.
Tai galima padaryti el. būdu: https://ntb.lrv.lt.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“