„Pernai, dėl šilto pavasario, turėjome labai intensyvų žievėgraužio tipografo dauginimosi sezoną, beveik milijonas kietmetrių medienos esančių miškuose išsausėjo, buvo paskelbta stichinė nelaimė eilėje savivaldybių. Šiais metais matome, kad vabalų populiacija šiek tiek sumažėjo, bet jei sausra šią savaitę prasitęs, Šalčininkų, Trakų savivaldybė yra pavojus, kad kartelė bus peržengta ir reikės skelbti stichinę nelaimę bei vykdyti sanitarinius kirtimus“, – penktadienį Šalčininkų rajone žurnalistams aiškino S. Gentvilas.
„Tai yra klimato kaitos pasekmė, esame pietinė eglynų zona, reiškia piečiau Lietuvos eglynai nelabai dauginasi ir vis labiau patiria spaudimą trauktis į šiaurę. (…) Daugelis Lietuvos eglynų gali patirti labai didelį stresą ir turėsime daryti intervencijas per sanitarinius kirtimus“, – pažymėjo jis.
S. Gentvilas tvirtino, kad minėtų kenkėjų populiacija plečiasi dėl besikeičiančio ir šiltėjančio klimato, o tai itin pavojinga Lietuvoje esantiems eglynams.
„Besikeičianti gamta ir šiltas klimatas yra ypatingas iššūkis miškams ir mūsų gamtai. Vasaros yra labai didelis pavojus miškams, nes yra du tipai gaisrų, kurie gali kilti – tikrasis gaisras, kurį matome su ugnimi, miškuose gaisringumo būklė pakilusi (…). Antrasis gaisras yra rudasis gaisras, vabalų kenkėjų užpuolimas, kai medžiai nuruduoja“, – teigė ministras.
„Žievėgraužių tipografų populiacija plečiasi, nes pas mus šiltėja žiemos, jie vis labiau išgyvena tokias žiemas, o dėl sausų pavasarių ir vasarų, spygliuočiai negali prigaminti pakankamai sakų, kuriais ginasi nuo šių vabalų. Ištisi eglynai, pušynai (jie dėl kitų vabalų) sausėja ir tai vadinama ruduoju gaisru“, – kalbėjo jis.
Anot ministrų kabineto nario, tendencija dėl plintančių kenkėjų bei besitraukiančių eglynų galima matyti visoje Europoje.
„Per pastaruosius metus Vokietijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Lenkijoje nurudavo ištisi eglynų plotai, Lietuvoje galime stebėti tendenciją, kad eglynai traukiasi savo plotu. Anksčiau jie buvo antra populiariausia miškų rūšis po pušies, dabar beržas jau aplenkė ir eglynai pasitraukė į ketvirtą vietą, iš 2,2 mln. ha miškų eglynai besudaro 400 tūkst. ha ir jiems yra didelis pavojus“, – tvirtino S. Gentvilas.
Valstybinių miškų urėdijos atstovas Marius Ivanauskas patvirtino, kad visi sanitariniais kirtimais iškirsti miškai privalomai bus atkurti, tik ne grynais eglynais, o mišriais eglynais, kurie bus žymiai atsparesni.
Per metus pažeidimų miškuose sumažėjo, tačiau neramina karšti orai
M. Ivanauskas tvirtino, kad valstybiniuose miškuose su žievėgraužio tipografo keliama žala susiduriama jau daug metų, tačiau pastaruoju laikotarpiu kenkėjų banga ženkliai kilo dėl klimato kaitos. Vis tik, anot jo, per metus pažeidimų kiekis gerokai sumažėjo.
„Pernai jau turėjome dėl to didelę problemą, buvo keliuose rajonuose skelbta stichinė nelaimė, žievėgraužis sėkmingai peržiemojo ir šį pavasarį vėl turėjome kilusias dideles grėsmes. Šį pavasarį šiek tiek pagelbėjo besikartojantys lietūs, nebuvo toks stiprus paplitimas, laukėme didesnės tipografo bangos. Iki šios dienos valstybiniuose miškuose pažeista apie 210 tūkst. kubinių metrų eglių, pernai tuo pačiu laikotarpiu buvo apie 310 tūkst. 30 proc. mažiau turime pažeidimų“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos atstovas.
„Tačiau neramina artėjantys karšti orai, šiuo laikotarpiu išskrenda antra žievėgraužio tipografo generacija ir jei tuo metu bus sausros, laukiame didžiulės invazijos“, – pažymėjo jis.
Tuo metu Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas Virgilijus Vasiliauskas aiškino, kad sausros metu eglės nudžiovinimui gali užtekti 1,5–3 tūkst. kenkėjų atakos.
„Per sausrą eglę gali nudžiovinti nuo 1,5 iki 3 tūkst. vabalų masinė ataka, o kai jau geresnės sąlygos, prireiktų galbūt jų ir 10 tūkst.“ – kalbėjo V. Vasiliauskas.
Dėl žievėgraužio tipografo pažeidimų stichinė nelaimė jau paskelbta Kazlų Rūdos ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijose. Šiose vietovėse pradėtos taikyti specialiosios apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonės.