Šias socialdemokrato Gintauto Palucko parengtas Elektros energetikos įstatymo pataisas priėmimo stadijoje ketvirtadienį palaikė 87 parlamentarai, susilaikė 2 ir balsavusių prieš nebuvo.
Šį įstatymą patobulino parlamento Ekonomikos komitetas, pasiūlęs, kad susikaupusius įsiskolinimus vartotojai turėtų grąžinti ne elektros tinklų operatoriui, bet garantinį tiekimą užtikrinančiam nepriklausomam tiekėjui.
Kaip aiškinama, iki šiol operatoriai derėtis su gyventojais dėl ilgesnio skolų grąžinimo termino kategoriškai atsisakydavo, o skolų sumos augo modernizuojant gyventojų elektros energijos skaitiklius. Anot G. Palucko, šios sumos vartotojoms dažnai būdavo paskaičiuojamos neteisingai, vienu kartu jų padengti gyventojai negalėdavo ir taip įsiskolindavo.
Nauja tvarka įtvirtina, kad sąskaitų neapmokėjusiems gyventojams elektros tiekimas gali būti nutrauktas tačiau turi būti suteikta galimybė grąžinti skolas tiems vartotojams, kurie pateikė prašymą išdėstyti įsiskolinimo apmokėjimą dalimis. Kaip skelbiama, naujuoju reglamentavimu bus geriau ginamos vartotojų teisės.
„Elektra yra kritiškai svarbi viešoji paslauga, todėl turi būti sudaryta galimybė su mokėjimu susijusius klausimus išspręsti civilizuotai, nediskriminuojant elektros energijos vartotojų pagal turtinę padėtį“, – taip aiškinamas įstatymo poreikis.
Pasak G. Palucko, įsiskolinimus priimti dalimis operatoriai atsisakydavo dėl po elektros sistemos liberalizacijos išaugusių nepriklausomų elektros tiekėjų galios.
„Kaip žinia, mūsų energetikos sistemoje, nors ir tikėjomės rimtos konkurencijos, tačiau turime oligopolines sąlygas“, – dar kovą Seimui teikdamas įstatymo projektą kalbėjo parlamentaras.
„Santykyje vartotojo su nepriklausomu energijos tiekėju, nepriklausomas elektros energijos tiekėjas yra stipresnėje situacijoje (…) Čia yra naudojamasi didele rinkos jėga, tad likvidumui didelės įtakos neturi“, – aiškino G. Paluckas.
Įstatymas įsigalios po kiek mažiau nei mėnesio, nuo liepos 1 dienos.