Per Kamajuose vykusią šventę „Kuc kuc Kamajuos“ buvo sprendžiami ir maldos namų reikalai. Planai dėl Šv. Kazimiero bažnyčios bokštų, nugriautų per Antrąjį pasaulinį karą, atstatymo kol kas lieka popieriuje. Sutarta: bažnyčios būklę turi įvertinti ekspertai tam, kad būtų aišku, kokios apimties darbai šventovei būtiniausi.
Kur pažvelgsi – trūksta žmogaus rūpesčio
Sekmadienį po pamaldų prie Kamajų bažnyčios susirinko komisija, apžiūrėjusi šventovės fasadą ir vidaus erdves. „Čia susirinko žmonės, aukosiantys pinigų bažnyčios remontui“, – šmaikštavo šv. Mišias Kamajuose aukojęs Rokiškio dekanas Eimantas Novikas.
„Arba turėsime bokštus, arba neturėsime bažnyčios“, – taip maldos namų būklę įvertino planuojamos rekonstrukcijos architektas Aurimas Širvys. Pasak jo, šį kultūros paveldo objektą būtina gelbėti, nes daugybėje vietų stogas kiauras, ypač bokštų zonoje, lietvamzdžiai užkimšti lapų ir kitų gamtos atliekų, drėgmė ardo fasadą, išorės plytos pavojingai trupa, pažeistos vidaus konstrukcijos ir pamatai. Šiaurinė pastato pusė padengta žalio pelėsio, ardančio mūrą.
Kultūros paveldo departamento direktorės Dianos Varnaitės pastebėjimu, akivaizdžiai matyti, jog maldos namams daug metų stingo šeimininkiško rūpesčio. Tą pripažino ir Rokiškio dekanas, Kamajų seniūnei Laimutei Vilimavičienei pataręs pirma galvoti ne apie bokštų atstatymą, o drauge su parapijos klebonu pasirūpinti, kad būtų bent jau užtaisyti maldos namų kiauri langai.
„Susidarė įspūdis, kad seniūnijos vadovams ir miestelio bendruomenei maldos namų reikalai nelabai rūpi. Požiūris, kad bažnyčia – kultūros paveldo objektas ir kultūros paveldo departamentas turi statiniu rūpintis, neteisingas. Tai – bendruomenės žmonių turtas, o į paveldą maldos namai įtraukti kaip kultūros vertybė, kurią privalu saugoti“, – A. Širvys komentavo patirtą gana atsainų kamajiškių požiūrį į bažnyčios priežiūros ir rekonstrukcijos reikalus.
Aptarė, nuo ko pradėti
Kamajų respublikos prezidentas, buvęs ilgametis Kamajų seniūnas Vytautas Vilys sakė, jog „gerai, kad judinami bažnyčios bokštų atstatymo reikalai“. Tačiau, anot jo, šis procesas bus ilgas, o lėšos, reikalingos bokštams atstatyti, – didžiulės, nes būtina tvarkyti ir visą maldos namų fasadą.
Ką nusprendė komisija, kurios sudėtyje, be minėtų architekto A. Širvio ir Kultūros paveldo departamento direktorės D. Varnaitės, posėdžiavo Kamajų plėtros ir paramos fondo prezidentas Kęstutis Zaborskas, advokatas Linas Vilys, Kamajų seniūnė L. Vilimavičienė bei V. Vilys?
„Tai tik pirminiai žingsniai tam, kad galėtume sudėlioti perspektyvą, kokios apimties darbai reikalingi“, – sakė D. Varnaitė. Anot jos, kol kas dar anksti diskutuoti apie statybos darbų galimybes ir finansavimo paieškas.
Posėdžio rezultatus apibendrinęs A. Širvys akcentavo, jog rajono merui Antanui Vagoniui duota atlikti „namų darbus“ – užsakyti bažnyčios pastato ekspertizę, kad būtų išsiaiškinta, ar būtina keisti visą stogo konstrukciją, ar pakaktų tik pažeistą jos dalį, nustatyti viso statinio būklę ir darbų apimtis. Kai ši procedūra bus atlikta, tuomet ir paaiškės, ar maldos namų bokštų smailėms lemta atgimti. Pasak A. Širvio, atstačius bokštus, vienas jų galėtų būti pritaikytas turizmui: su apžvalgos aikštele, iš kurios atsivertų Kamajų miestelio ir apylinkių panorama.
Pagalbos reikia ir kitiems
Posėdyje aptarti ir kitų rajono bažnyčių bei Salų dvaro reikalai. Pasak A. Širvio, Duokiškio maldos namai šiuo metu tvarkomi, buvusi avarinės būklės Onuškio bažnyčia, viena seniausių medinių šventovių šalyje, jau kiek anksčiau sulaukė būtiniausios pagalbos, kitąmet meistrai turėtų gelbėti ir kultūros paveldo saugomą Salų bažnyčią. Aptarti ir apleisto Salų dvaro gelbėjimo reikalai.
Bombų pėdsakas – neįveikiamas?
Neogotikos sakralinis paminklas – Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčia – pastatyta 1897–1903 m.
pagal inžinieriaus Florijono Vyganovskio projektą: raudonų plytų mūro, stačiakampio plano (48×24 m), dvibokštė, trijų navų, su trimis altoriais.
1944 m. bažnyčia per karo mūšius smarkiai nukentėjo, buvo susprogdinti jos bokštai. Vėliau maldos namai suremontuoti, tačiau bokštų viršūnės iki šiol neatstatytos, nors bandymų atkurti buvusią maldos namų architektūrą bandyta ne kartą.
Aldona Minkevičienė