Stogo orientacija ir nuolydis
Pirmiausia atkreipkite dėmesį – kaip jūsų stogas orientuotas pasaulio šalių atžvilgiu. Saulės elektrinės geriausiai veikia, kai moduliai nukreipti į pietus. Jei jūsų stogas orientuotas į rytus ar vakarus – elektrinė taip pat gali veikti efektyviai, bet pagamintos energijos kiekis bus šiek tiek mažesnis. Šiaurinis stogo šlaitas saulės elektrinei netinka, nebent galėtumėte įrengti saulės modulius ant specialių konstrukcijų, kurios yra nukreiptos į saulę.
Kitas svarbus aspektas – stogo nuolydis. Optimalus kampas Lietuvoje yra apie 30–40 laipsnių. Jei jūsų stogas yra plokščias, visgi, tai nėra problema – galite naudoti reguliuojamas konstrukcijas, kurios leis pasiekti reikiamą nuolydį.
„Net jei jūsų stogas nėra idealios orientacijos, tai dar nereiškia, kad saulės elektrinės negalite įsirengti. Naudodami optimizatorius ir tinkamai išdėstę modulius galime išgauti maksimalų efektyvumą net sudėtingesnėse sąlygose“, – sako Julius, saulės elektrines įrangas parduodantis ekspertas.
Šešėliai ir jų įtaka
Patikrinkite – ar ant jūsų stogo nepatenka medžių, kaimyninių pastatų ar kaminų metami šešėliai. Šešėliai gali smarkiai sumažinti elektrinės efektyvumą, ypač jei naudojate tradicinius saulės modulius be optimizatorių.
„Dažnai žmonės neįvertina šešėlių poveikio. Net nedidelis šešėlis gali sumažinti viso modulio našumą. Šią problemą galima spręsti naudojant optimizatorius arba išmanius mikroinverterius, kurie kiekvieną modulį padaro nepriklausomą nuo kitų,“ – aiškina Julius.
Stogo dydis ir modulių išdėstymas
Kitas svarbus aspektas – jūsų stogo plotas. Vidutinei 5 kW saulės elektrinei reikia apie 25–30 kvadratinių metrų laisvos vietos. Jei jūsų stogas mažas arba ant jo jau įrengti kaminai, antenos ar stoglangiai – teks įvertinti kiek vietos lieka saulės moduliams.
„Kartais mažesni stogai atrodo kaip problema, bet galime pasiūlyti aukšto efektyvumo modulius, kurie užima mažiau vietos, bet generuoja daugiau energijos. Tai leidžia išnaudoti net ribotą erdvę maksimaliai,“ – sako Julius.
Stogo būklė
Prieš įsirengiant saulės elektrinę – būtina įvertinti stogo konstrukcijos būklę. Jei jūsų stogas yra senas arba pažeistas – gali būti, kad prieš montuojant saulės modulius jį reikės atnaujinti. Saulės modulių tarnavimo laikas yra apie 25–30 metų, todėl svarbu, kad ir stogas būtų tinkamas tokiam laikotarpiui.
„Niekada nerekomenduoju montuoti saulės elektrinės ant prastos būklės stogo. Jei planuojate keisti dangą per artimiausius kelerius metus – pirmiausia pasirūpinkite tuo. Tai ilgainiui sutaupys laiko ir pinigų,“ – pataria Julius.
Ką daryti, jei stogas netinkamas?
Jei jūsų stogas nėra tinkamas saulės elektrinei – tai dar nereiškia, kad turite atsisakyti šios idėjos. Alternatyva – įsirengti elektrinę ant žemės. Tokia sistema gali būti montuojama beveik bet kur, jei tik turite pakankamai vietos. Be to, ant žemės įrengtos elektrinės lengviau prižiūrimos ir gali būti optimaliai nukreiptos į saulę.
„Žemės elektrinės yra puiki alternatyva. Jos dažnai turi net daugiau pranašumų nei stogo sistemos, nes jų kryptį ir kampą galima parinkti idealiai,“ – pažymi Julius.
Kaip įvertinti savo stogą per 5 minutes?
Norėdami greitai sužinoti, ar jūsų stogas tinkamas – atlikite kelis veiksmus.
- Naudokite į kompasą ar telefoną, kad nustatytumėte stogo „orientaciją“.
- Patikrinkite, ar ant stogo nekrenta šešėliai iš aplinkinių objektų.
- Įvertinkite stogo plotą – ar turite bent 25 kv. m laisvos vietos?
- Patikrinkite stogo nuolydį – ar jis yra apie 30–40 laipsnių? Jei ne – ar galite naudoti papildomas konstrukcijas?
- Įsitikinkite, kad stogo konstrukcija yra geros būklės ir gali atlaikyti papildomą svorį.
Jei vis dar abejojate – kreipkitės į specialistus. Daugelis įmonių siūlo nemokamą stogo tinkamumo vertinimą, kuris leis jums tiksliai suprasti – ar saulės elektrinė jūsų atveju yra geriausias sprendimas. Ir atminkite – saulė yra jūsų šansas tapti nepriklausomiems nuo augančių elektros kainų, tad išnaudokite šią galimybę protingai!
Užs. R0710