Gimtasis Rokiškis Verslas Paukštininkus „smaugia“ lenkai ir valdžia

Paukštininkus „smaugia“ lenkai ir valdžia

Lietuvos paukštininkų asociacija (LPA) skambina pavojaus varpais, nes į rinką plūsta pigi, bet ne visada saugi produkcija iš Lenkijos ir kitų šalių, o vietiniai priversti kovoti nelygioje konkurencinėje kovoje. Tai patiria ir ŽŪB „Audrupio paukštynas“.

847
3

Prekybininkai ragina dar labiau nuleisti kainas

„Lietuvoje vištienos gamyba siekia 130 proc. poreikio, kiaušinių – 110 proc. Nepaisant to, daugiau nei 40 proc. vištienos vartojimo užima lenkų produkcija, 20 proc. kiaušinių – taip pat atvežtų iš Lenkijos ir Latvijos, be to, į rinką ateina ir Ukraina. Tai skaudžiai atsiliepia mūsų gamintojams pirmiausia dėl kainodaros. Lietuvoje paukštienos ir kiaušinių kainos – vienos žemiausių ES. Tuo metu mūsų prekybininkai ragina dar labiau nuleisti kainas, kitu atveju pasirenkama atvežtinė produkcija. Masinė gamyba kokybės produktui negarantuoja. Būtent lenkiškoje paukštienoje užfiksuota daugiausia salmonelės atvejų“, – pažymi LPA vadovas Vytautas Tėvelis.

Pasigenda palaikymo valstybiniu lygiu

Lenkijoje produkcijos perteklių formuoja augantys gamybiniai pajėgumai, užimti vis stipresnes pozicijas leidžia ir valstybinis palaikymas.

LPA išplatintame pranešime žemės ūkio kooperatyvo „Agro Aves group“, valdančios keletą paukštynų, vadovas Jonas Jagminas teigia: „Lietuvoje esame apkrauti biurokratiniu mechanizmu, kuris sunkina sąlygas plėtrai ir gamybinių pajėgumų didinimui. Pvz., vien tik projektų derinimai dėl naujų objektų užtrunka kelerius metus.“

Jam antrina paukštininkystės verslo „KG Group“ vadovas Darius Gudačiauskas: „Mes prašome vienodų konkurencinių sąlygų. 50 proc. produkcijos eksportuojame į daugiau kaip 50 šalių. Mums taikomi tų šalių reikalavimai. Esame sertifikuojami tarptautinių kompanijų tam, kad mus įsileistų į rinką. Tuo metu Lietuvoje į rinką įžengti lengviau. Vietiniai gamintojai atsakingų Lietuvos institucijų yra nuolatos tikrinami, griežtai vertinamas kiekvienas gamybos procesas. O kaip yra su įvežtine produkcija? Ar vartotojas gali būti ramus dėl to, kaip ji buvo užauginta ir pagaminta? Vienodai turėtų būti patikrinti ir vietiniai, ir užsienio gamintojai.“

Rokiškio vištos – lenkams

Kokia padėtis ŽŪB „Audrupio paukštynas“? Pasak pardavimų vadovo Mariaus  Stasiškio, pernai dėl pakilusių grūdų kainų teko gerokai apmažinti paukščių pulką. „Dalį išpjovėme ir išvežėme lenkams. Dabar skaičių didiname. Pastaruosius mažai sėkmingus dvejus metus dirbome iš anksčiau sukaupto pelno. Džiaugiamės, kad bent žmones pavyko išsaugoti, jų dirba apie 50. Neatleidinėjome, taigi nors morališkai jaučiamės teisūs“, – apie praėjusius sunkumus kalbėjo M. Stasiškis.

Kodėl bendrovė, mažindama paukščių pulką, juos pardavė lenkams? Tai lėmė siūloma kaina ir tam tikros sąlygos – lenkai patys atvažiavo jų pasiimti, prisitaikė prie sutartų terminų ir atsiskaitymo už produkciją sąlygų. Įprastai bendrovė tiekia į rinką tik vištų kiaušinius, o gyvas dedekles parduoda baigiantis jų dėslumui. Per savaitę surenkama 500 tūkst. kiaušinių. Jie realizuojami vietinėje rinkoje, daugiausiai jais prekiaujama „Norfos“ parduotuvių tinkle.

Rajono valdžia pasifotografuoti

M. Stasiškio teigimu, kai teko mažinti pulką, bendrovė pati turėjo amortizuoti sutrikimus, nors tikėjosi sulaukti lengvatų iš rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus. „Sulaukėme atsako, kad tai privatus verslas ir kad visos bėdos mūsų. Dabar, kai jau atsigavome, ir savivaldybės darbuotojai klausia, kaip sekasi. Kai sekasi, atvažiuoja fotografuoti ir svečiams rodo“, – neslėpė nuoskaudos pašnekovas.

Jo nuomone, lenkai moka gaminti ir parduoti, jie – verslo gigantai, kurie į Lietuvą patiekia tik nuo kitų šalių liekančią produkciją, todėl jos kaina tokia maža. Dėl mokestinės bazės lenkai laimi 30 proc. Didesnė blogybė esanti produkcija iš Ukrainos, kuri neatitinka ES standartų. „Daugeliu atvejų pirkėjai žiūri į kainą ir neįsigilina, iš kokios šalies atkeliavo prekė, o mes, vietiniai, priversti atsižvelgti į lenkų kainas“, – reziumavo M. Stasiškis.

Importas auga

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2019 m. III ketvirtį padidėjo vištienos importas. 2019 m. liepos–rugpjūčio mėn. įvežta daugiau kaip 6 tūkst. 500 t vištienos, tai yra beveik 14,7 proc. daugiau nei tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Nurodoma, kad pagrindinė paukštienos importo šalis buvo Lenkija. Iš šios šalies įvežta daugiau kaip 4 tūkst. 500 t vištienos – 11,7 proc. daugiau nei prieš metus.

Subscribe
Informuoti apie
guest
3 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Rokiškėnas
Rokiškėnas
2019 28 lapkričio 13:43

Už ką balsavo, tą ir turi.

Gintaras
2019 27 lapkričio 14:37

Vistos

Bielskis
Bielskis
2019 27 lapkričio 8:45

Kodel kazkas kazkam turi lengvatas suteikinet? Tada tegul visi verslininkai kreipiasi i savivaldybe del lengvatu. Visis verslai lygus ir jie turi uzsidirbt patys