Birželio 18-ąją 10 val. Obelių laisvės kovų muziejuje grandiozinį renginį, skirtą Birželio sukilimo 75-osioms metinėms, pradės istorikų konferencija „Birželio sukilimas: žmonės ir likimai“. Joje pranešimus skaitysiantys specialistai, tragiškųjų įvykių aukų artimieji ne tik atskleis įdomių istorinių duomenų, bet ir pateiks gilesnę šio skaudaus laikotarpio analizę. Apie tai, apie ką kalbės istorikai, „Gimtajam…“ papasakojo konferencijos vedėjas istorikas Valius Kazlauskas.

 

„Konferencijos tema: žmonės ir likimai pasirinkta neatsitiktinai“, – sakė jis. Kad geriau suprastume sudėtinguosius Birželio sukilimo įvykius, pašnekovas siūlo atsigręžti į tarpukario istoriją. „Nepriklausomybės signatarų, karių savanorių karta mąstė labai konkrečiai: tėvynę būtina ginti ir kurti. Jie kliovėsi savo jėgomis. O štai tuos Birželio sukilimo laikmečio žmones aš vadinu „protingo kompromiso karta“. Jie manė, kad maža valstybė gali išlaviruoti, susitarti su didžiosiomis galybėmis. Tos kartos žmonės mojo gėlėmis sovietų tankams. Tos kartos žmonės tikėjo, kad nacistinei Vokietijai reikalinga nepriklausoma Lietuvos valstybė… Abiem atvejais ši karta žiauriai suklydo. Pasinaudodama tos kartos naivumu, nacistinė Vokietija įvėlė lietuvius į tokią „peklą“, kurios rezultatus dar ir dabar srebiame, už kuriuos dar ir dabar turime prisiimti atsakomybę prieš visą pasaulį“,- kalbėjo istorika

V. Kazlauskas kalbėjo, kad Birželio sukilimo laikmetis nebuvo toks paprastas ir trumpas, vos kelios eilutės istorijos vadovėliuose. Mūsų rajone jis buvo ilgas ir tragiškas, pažymėtas žiauraus teroro ženklu. Vos savaitė prieš jį – iki tol mūsų istorijoje nebuvę masiniai trėmimai į Sibirą. Nuo skausmo ir šoko neatsigavusiai tautai – dar daugiau išbandymų. „Birželio 22-osios naktį Vokietija užpuolė Sovietų sąjungą. Tačiau iš mūsų rajono sovietiniai okupantai pasitraukė tik birželio 26-27 dienomis. O tos kelios trumpos dienos pažymėtos baisaus teroro ženklu. Pandėlio pašto darbuotojų nužudymas, žudymai Rokiškyje ir Juodupėje, suėmimai Kamajuose. Visa tai: baimės, siaubo, kovos už išlikimą istoriją ir pasakosime konferencijoje“, – kalbėjo istorikas. Į šį baisų laikmetį konferencijos dalyviams iš arčiau leis pažvelgti Aldonos Mieliūnaitės, kurios tėvas buvo nukankintas Juodupėje, pasakojimas. Bus prisiminta ir vos trisdešimtmečio Rokiškio gydytojo Antano Gudonio, kuris gelbėjo gyvybes sužeistiesiems sovietų kariams, ir kurių buvo nežmoniškai nukankintas, istorija. Taip pat bus atskleisti Birželio sukilimo Obelių apylinkėse įvykiai, prisiminta vienintelio Lietuvoje paminklo šio sukilimo ir sovietinio režimo aukoms Obeliuose, istorija.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: