“Tikimės
“Tikimės

Rokiškio rajonas yra tarp 14 šalies probleminių rajonų. Tokiai kategorijai jie priskirti dėl didelio nedarbo, socialinių pašalpų gavėjų skaičiaus, kuris yra didesnis nei vidutinis šalyje. Mūsų rajone ypač opus socialinio būsto klausimas: net ekonominio pakilimo laikotarpis daugeliui nebuvo palankus įsigyti būstą. Per 100 socialiai remtinų rajono šeimų ilgus metus viliasi sulaukti valstybės paramos. Šiemet planuojama pradėti Aušros gatvės daugiabučio pritaikymo socialiniam būstui darbus. Vėliau tokie pat darbai bus atlikti  Juodupės gatvės name, pažymėtame 1B numeriu.  Ketinama gerinti ir Taikos gatvės bendrabučių kambarių, priskirtų socialiniam būstui, kokybę.  

 

ES parama

 

2007-aisiais Vyriausybė paskelbė 14 probleminių šalies teritorijų sąrašą. Jos buvo atrinktos pagal įvairius kriterijus, kurių svarbiausi buvo nedarbo ir socialinių pašalpų rodikliai. Tais metais Rokiškio rajono nedarbas du kartus viršijo šalies vidurkį, o socialinių pašalpų skaičius – net 108 proc. Šiuo metu nedarbas Rokiškio rajone tebėra didesnis nei šalyje, nuolat auga ir socialinių pašalpų gavėjų skaičius.Siekiant skatinti probleminių regionų raidą, jiems sudaromos palankesnės sąlygos pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų parama.

Probleminiams rajonams teikiamomis galimybėmis suskubo naudotis Rokiškio rajono savivaldybė. Viena svarbiausių investicijų į rokiškėnų gerovę  – socialinio būsto plėtra ir jo kokybės gerinimas. Šie darbai finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos 1 prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ įgyvendinimo priemonę VP3-1.1-VRM-04-R „Socialinio būsto plėtra ir jo kokybės gerinimas“.

 

 

Laukiančių daug
Pernai vasarą rajono savivaldybėje registruoti 103 prašymai suteikti socialinį būstą. “Rajono savivaldybė socialinio būsto laukiančiųjų sąrašus tvirtina dukart per metus – sausio pradžioje ir liepos viduryje. Nemažai rokiškėnų domisi galimybe gauti šį būstą, kas mėnesį pateikiami vis nauji prašymai”, – sakė rajono savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Skavičienė. Pasak specialistės, metų pradžioje 92 rajono šeimos registravosi eilėje gauti socialinį būstą, o iki šiandien sulaukta dar 16 naujų prašymų.

 

Viltis gyva
Menkos tėra galimybės pasiūlyti būstą sunkiai besiverčiančioms rajono šeimoms. Anot Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjos Jurgitos Blaževičiūtės, savivaldybė planuoja rengti socialinį būstą ne tik Rokiškyje, bet ir mažesniuose rajono miesteliuose.
Skurdžiausių rajono šeimų viltys pagaliau turėti savo kampą siejamos su ES parama. Priemonei “Socialinio būsto plėtra ir jo kokybės gerinimas” įgyvendinti skirtomis lėšomis šiemet pradėti daugiabučio Aušros gatvėje pritaikymo socialiniam būstui darbai. Šiame daugiabutyje ketinama įrengti 11 socialinių būstų. Pasak J.Blaževičiūtės, šie darbai įvertinti apie 1,5 mln. litų, o tikslesnė kaina paaiškės pasibaigus rangos darbų konkursui. Daugiabučio atnaujinimo darbai prasidės šių metų pabaigoje arba 2011-ųjų pradžioje.
Socialiniam būstui planuojama pritaikyti ir Juodupės gatvės 1B namą. Šiam tikslui, preliminariais duomenimis, reiks apie 730 tūkst. litų, už kuriuos planuojama įrengti 6 socialinius būstus. “Planuojame gerinti socialinių būstų, įsteigtų trijuose Taikos gatvės bendrabučiuose, kokybę. Tam reikės apie 182 tūkst. litų”, – kalbėjo Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja.

 

Kuo šis projektas naudingas Rokiškiui ir jo žmonėms?

 

Audronė KAUPIENĖ, Rokiškio socialinės paramos centro direktorė

Socialinio būsto problema Rokiškio rajone labai opi: driekiasi ilga eilė jo laukiančiųjų. Jei turėtų galimybių, rajono valdžia kur kas daugiau investuotų į socialinio būsto plėtrą.
Turime probleminio rajono statusą, mūsų krašte daug vargingai gyvenančių šeimų, neturinčių net menkiausios galimybės įsigyti nuosavą būstą. Socialiai remtinai šeimai, turinčiai nedideles pajamas, sunku net išsinuomoti butą ar namą. Nuomotojas nėra tikras, ar tokia šeima turės iš ko mokėti mokesčius už komunalines paslaugas, nuomą, ar neprikaups skolų. Apsidrausdami nuo šių problemų namų ar butų savininkai kelia socialiai remtinai šeimai neįgyvendinamas sąlygas: mokėti nuomą iš karto už pusmetį… Įsivaizduokit, ką tokioms šeimoms reiškia socialinis būstas!
Socialinės paramos centrui priklauso Obelių savarankiško gyvenimo namai. Juose laikinai apgyvendinami socialinės rizikos asmenys, žmonės, dėl įvairiausių nelaimių netekę stogo virš galvos. Jie priglaudžiami pusmečiui, čia mokomi įgūdžių. Tikimės, šie žmonės stosis ant kojų ir patys rūpinsis savimi bei savo šeima. Viena didžiausių problemų, su kuria susiduria tokie žmonės, – būsto paieška. Neslėpsiu, visuomenė kratosi Savarankiško gyvenimo namų gyventojų kaimynystės. Socialinis būstas jiems būtų geriausia išeitis. Tikiuosi, kad ES struktūrinių fondų parama tokių būstų rajone padės įrengti daugiau.

 

Valdas Nauburaitis, Obelių vaikų globos namų direktorius
Mūsų globotiniams socialinis būstas labai reikalingas, tačiau tokių būstų rajone mažai tėra. Vaikai, sulaukę pilnametystės ir paliekantys globos namus, gauna maždaug 9 tūkst. litų pašalpą. Ji skirta įsikurti naujuose namuose. Šių pinigų neužtenka net lūšnelei kaime… Telieka nuomotis būstą. Tačiau tokiu atveju būsto savininkas su mūsų globotiniu privalo sudaryti ilgalaikę nuomos sutartį. O kas šiais laikais nori prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus? Juolab dėl nuomininko – nepažįstamo jauno žmogaus… Nemažai mūsų globotinių taip ir iškeliauja, galima sakyti, į niekur…
Socialinis būstas būtų puiki paspirtis mūsų auklėtiniams. Jie būtų ramūs dėl savo kampo, kurio niekas nesumanys parduoti, iškeisti. Šie žmonės gautų tvirtą pagrindą kurti savo gyvenimą. Tai ypač svarbu turintiems specialiųjų poreikių. Juk pragyventi iš kuklios neįgalaus žmogaus pašalpos nelengva. Būtų gerai, jei rajone daugėtų socialinių būstų.

 

Vytautas VILYS, Kamajų seniūnas
Mūsų seniūnijoje yra trys socialiniai būstai – du butai ir nedidelis namelis su tvarteliu. Be abejo, jie labai reikalingi seniūnijos žmonėms. Būtų gerai, kad tokių būstų būtų daugiau. Nežinia, kokia nelaimė gali ištikti žmogų. Antai neseniai netoli Salų sudegė namas. Be stogo liko šeima su vaiku. Kur jiems prisiglausti? Laimė, turėjome laisvą būstą. Lai gyvena, kol savo namus atkurs.
Socialinis būstas reikalingas ir vyrų skriaudžiamoms moterims, neturinčioms kur su vaikais nuo išgeriančių, smurtaujančių sutuoktinių pasislėpti. Jo reikia ir socialiai remtinoms šeimoms. Juk kaime darbščiai šeimai išgyventi kur kas lengviau nei mieste: šildymas mažiau kainuoja, daržovių ir gyvulėlį galima užsiauginti. Svarbu, kad patys žmonės siektų geresnio gyvenimo, o valstybės ir bendruomenės pareiga juos paremti.

 

Liucija BLIUDŽIŪVIENĖ, Juodupės seniūnė
Socialinis būstas reikalingas ne tik rajono centre, bet ir mažesniuose miesteliuose. Lengvatinėmis sąlygomis, už simbolinę kainą nuomojamas būstas – svari parama sunkiau besiverčiančioms šeimoms. Juk jos apie nuosavą kampą tegali svajoti. Svarbu, kad socialinis būstas būtų kokybiškas. Mūsų seniūnijoje yra 5 socialiniai būstai. Deja, nė vieno jų kokybišku pavadinti negalime. To menko nuomos mokesčio, kurį moka šio būsto nuomininkai, neužtenka net kosmetiniam remontui. Todėl būtų labai džiugu, jei atsirastų galimybė pasinaudojant ES struktūrinių fondų parama, pagerinti vargingiausių rajono žmonių gyvenimo sąlygas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lina DŪDAITĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: