Gimtasis Rokiškis Akcentai Mažulė taps brangiąja

Mažulė taps brangiąja

721
0

Šįmet į „Eurovizijos“ dainų konkursą prasibrovė grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“. Išradingi, muzikalūs, artistiški vyrukai bandė užkariauti žiūrovų simpatijas su daina „Mažulė“. Apie ką ji? Apie pačią gražiausią, žaviomis akytėmis arba tamsintais stiklais, išvaškuotą, pertvarkytą, išblizgintą, neuždulkėjusiais plaučiais, atsparios ir stiprios širdies mylimąją, kuria galima puikuotis savoje kompanijoje, girtis prieš seilę varvinančius prašalaičius. Daina apie tą, kuri nuskraidins tave, kur panorėsi, tik turėk laiko ir pinigų jai išlaikyti. Josios vardas prasideda raide M. Kas ji? Ne, tai ne Mergina. Tai Ma-ši-ny-tė. „Tau – visas laikas, tau – mano pinigai“, – skelia atlikėjai. Finale žiūrovai dainą, vaizdžiai sakant, nubuksyravo į šalutinį keliuką – ji surinko bemaž 16 tūkst. žiūrovų balsų ir liko trečia. Nugalėjo romantiškasis Jurijus, surinkęs apie 10 tūkst. daugiau.

Lietuvių meilė „mažulėms“ gaji. Netgi parūdijusioms. Meistrai garažėliuose bet kokį „grabą“ sugeba paversti važiuojančia „mažule“. Kartais tokios išlekia iš šalutinio keliuko prieš pat nosį, apipila juodais dūmais važiuojančius iš paskos, o po pirmo ar antro kilometro ima ir pritrūksta kvapo. Aplenkdamas bijai, kad tokia „mažulė“ nesubyrėtų, nes jos šeimininkas spaudžia greičio pedalą „iki grindų“.

Tik ne visi supranta tą nerūdijančią meilę parūdijusiems automobiliams. Ypač nesupratingi tie veidai, kurie šmėžuoja televizijų ekranuose. Politikai ir įvairiausi ekspertai rūškanais veidais rypuoja: girdi, kokie nesusipratę tie piliečiai, perka jau gerokai pagyvenusius naudotus automobilius; esą reikia įsigyti  tik naujus, taip gryninti tėviškėlės orą ir duoti į kailį klimato atšilimui. Kitu atveju valstybei kailį iškarš Europos Sąjungos biurokratai. Taip ir norisi sušukti: „Žmogau iš ekrano, nusileisk iš sostinės aukštybių, nuženk į atokią provinciją ir suskaičiuok žmonių pajamas!“ Tada nekils klausimų, kodėl menkai perkamos naujos „mažulės“. Jos kainuoja mažiausiai tiek, kiek du senos statybos namukai miestelyje (ne kiek už juos prašoma, o už kiek realiai parduodama) arba keletas hektarų dirbamos žemės. Susitaupyti iš atlyginimo ar kitų pajamų? Įmanoma, jei esi giliai į žemę šaknis įleidęs ūkininkas arba sėkmės ženklu pažymėtas verslininkas. Na, dar pasitaiko kitokio plauko sėkmės džentelmenų.

Kiek jų mūsų rajono padangėje? VĮ „Regitra“ administruojamo Kelių transporto priemonių registro duomenimis, 2018 m. rajono savivaldybėje iš viso pirmą kartą buvo įregistruoti 54 nauji lengvieji automobiliai: 35 – Rokiškio mieste, kiti – rajone. O prieš dvejus metus, 2017-aisiais, naujų „mažulių“ registruota gerokai daugiau: rajono savivaldybėje iš viso 72, iš jų 47 – Rokiškio mieste. Skaičiai mažėja. Matyt, kurie išgalėjo, tie apsirūpino. Ar tokia išvada galima, parodys 2019-ieji.

Grįžkime prie veidų iš ekrano. Jiems šauk nešaukęs – negirdės. Ne visiems duota išgirsti.

Visgi kažkas nusileido iš aukštybių. Šią savaitę Vyriausybė patvirtino Nacionalinį oro taršos mažinimo planą, pagal kurį numatyta finansinė paskata tiems vairuotojams, kurie atsisakys taršių automobilių ir persės prie ekologiškesnių. Valdžia pradeda viliotinį. Tūkstantis eurų – tokia finansine paskata ji vilios vairuotojus, kad jie atsisakytų dabar turimų senų, taršių ir aplinkai nedraugiškų, dyzeliniu kuru varomų automobilių. Šią sumą bus galima išleisti įsigyjant naujesnį ir švaresnį automobilį arba panaudoti važinėjant viešuoju transportu (tik ar rajonų gyventojams tai aktualu?) Ekspertai aiškina, kad ši suma būtų skiriama atsisakant senos „mažulės“ ir įsigyjant naują (arba iki 10 metų senumo), kuri atitinka „Euro 5“ standartą. Kitaip sakant, mažiau teršia. Aplinkos ministerija tam numato apie 30 mln. eurų. Nesunku suskaičiuoti, kad tokiu biudžetu pasinaudotų maždaug 30 tūkst. žmonių.

Jei į savo „mažulės“ kuro baką pili benziną, tavęs šita kompensacija nepasieks.
Kiti rūškani veidai iš ekrano svarsto, kokia dalis gyventojų visgi sutiks pasinaudoti tuo tūkstančiu eurų, nes nemažai teks pridėti iš savos kišenės. Ne kiekvienam piliečiui tai apsimoka. Pavyzdžiui, kam pagyvenusiam žmogui naujas automobilis, jei jis reikalingas tik nuvažiuoti į kolektyvinį sodą ar bažnyčią. Dėl to šių metų pabaigoje arba 2020-ųjų pradžioje planuojama tarti žodį dėl taršos mokesčio įvedimo.

Iš kurios pusės bepažiūrėsi, panašu, kad „mažulių“ išlaikymas brangs. Galbūt kai ką tai paskatins persėsti ant dviračio, daugiau pajudėti… Sveikatos ministras tuo labai džiaugsis. Tik perkantieji naujesnį automobilį, ko gero, nelabai, juk sakoma, kad pinigais nelyja. Ką jau ten pinigais! Pastaruoju metu net sodrus lietus žemės nepamalonina. Bet kiekviena blogybė turi savų privalumų – išeliminavus kledarus, galbūt iš tiesų taps gaiviau.

Dabar madinga prognozuoti. Prognozuojame orus, bankų pelnus, šalių ir kaimynų tarpusavio santykius, kainas turguje, naftos biržoje ir kitur. Pabūsiu madinga. Prognozuoju, kad kitoje atrankoje į „Eurovizijos“ dainų konkursą dalyvaus grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ su daina „Brangioji“.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus