Rokiškio muziejininkai pagaliau žino, kaip atrodė Marija Tyzenhauzaitė-Pšezdzieckienė (1827-1890). Iki šiol rašant apie ją turėdavome tenkintis paveikslo kopija, kurioje ši garsi moteris užfiksuota jaunystėje su broliu Reinoldu ir vaikais, o jos bruožai – vos įžvelgiami…
Ruošdama grafų fotografijų katalogą, Rokiškio krašto muziejaus direktorės pavaduotoja Marytė Mieliauskienė neseniai pervertė šūsnis senų fotografijų, siekiančių 19 amžių. Skyrelyje „Meno vertybių nuotraukos“ jos akis užkliuvo už vieno portreto fotografijos. Joje užfiksuotas „labai gražios moters portretas“. Kartotekoj buvo užrašyta, jog ten – Prano Ksavero Vinterhalterio Paryžiuje 1855 metais tapyto portreto nuotrauka, o kas pavaizduota – neparašyta. M. Mieliauskienei pasidarė įdomu: kas gi toji moteris, kurios portreto fotografija saugoma mūsų dvare?
„Mes esame daug rašę apie M. Tyzenhauzaitę, kalbame apie ją ekskursantams, bet iki šiol neturėjome jokios nuotraukėlės ir jokio piešinėlio, kad galėtume pademonstruoti, kaip jinai atrodė, koks gražus jos veidas, kokie aristokratiški bruožai. Dabar mes jau žinome. Tai galime vertinti kaip atradimą ar laimėjimą“, – džiaugėsi M. Mieliauskienė.
Daugiau šeštadienio GR
Rokiškio krašto muziejaus archyvo nuotr.