Asmeninių ir GR archyvo nuotr.

Gimstamumo rodikliai Rokiškio rajone turbūt niekuomet nebuvo tokie graudūs – praėjusiais metais savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriuje registruoti vos 138 gimę vaikai, o jei dar iš šio skaičiaus „išimtume“ naujagimius, išvydusius pasaulį užsienio šalyse, pačiame Rokiškio rajone 2023-iaisiais gimusių vaikučių beliktų tik… 119.

Palyginus gyventojų metinius gimstamumo rodiklius su mirtingumo statistika, pasidaro dar baugiau – pernai rajone registruota daugiau nei 500 rokiškėnų mirčių, vadinasi, vidutiniškai, vienam rajono gyventojui gimus, penki – miršta, arba, vaizdžiau iliustruojant, rajonas pamažu, skausmingai ritasi į demografinę bedugnę.

Savivaldybės atstovai, į klausimą, kaip skatinamas gimstamumas rajone, atsako: „Gimus kūdikiui, jam skiriamas naujagimio kraitelis, kurį sudaro 100 eurų čekis, knygelė „Mūsų vaikas“ su palinkėjimais, krepšys ir rankšluostis. Vienkartines išmokas tėveliai visoje Lietuvoje gauna įstatymų numatyta tvarka, savivaldybė papildomų išmokų neskiria.“

Visgi savivaldybė deda pastangas, kad jaunos šeimos susiviliotų įsikurti rajone. Gerinama infrastruktūra, renovuojami darželiai, net rajono ligoninės Vaikų ligų skyrius išsaugotas, rūpinamasi įrengti gyvenamųjų namų naujus kvartalus. Galbūt tokios priemonės kiek ir pristabdo gimstamumo rodiklių „smigimą“ žemyn, galbūt ateityje jos turės svaresnės įtakos, bet šios dienos realijos niūrios.

Taigi, šįkart „Gimtojo…“ skaitytojų klausiame – ar Rokiškio rajonas patrauklus gyventi, kurtis jaunoms šeimoms, ko trūksta ir kaip dar savivaldybė galėtų dar prisidėti prie demografinės padėties gerinimo rajone?

Savivaldybė gali labai daug

Raimonda Stankevičiūtė-Vilimienė

Rajono tarybos narė

Jautri tema, apie kurią galėčiau kalbėti valandų valandas. Iš tikrųjų savivaldybė labai daug gali prisidėti prie demografinės padėties gerinimo, tik ne „žaisdami“ su vaikų kraiteliais. Tie kraiteliai, tai tik priemonė pasipuikuoti, daugiau nieko. Prisiminkime neseniai nuskambėjusią Laibgalių gyventojų istoriją, kurie turi bent aštuonis mažamečius vaikus, lankančius Rokiškio J. Tūbelio progimnaziją, ir niekaip neišsprendžiamas jų saugaus atvykimo iki mokyklos klausimas. Kai tokį pavyzdį žmonės mato, jie tikrai nebenori gyventi Rokiškio rajone, o juo labiau kaimiškoje rajono teritorijoje, kai kiekvieną dieną yra galvos skausmas vaikų pavėžėjimas į ugdymo įstaigą.

Kam patinka Rokiškis, tas neieškos priežasčių

Laura Lapelienė

Jauna mama iš Rokiškio

Pats Rokiškio miestas gan ramus ir patogus tiems, kurie nenori gaišti laiko kamščiuose. Kiek žinau, kai kurie skundžiasi, kad čia sunku rasti darbą, bet aš asmeniškai nusiskundimų neturiu, nes pati esu sau sukūrusi darbo vietą – turiu masažo saloną. Galbūt norėtųsi daugiau užsiėmimų, veiklų mažyliams, bet čia vėlgi, niekas nedraudžia nuvažiuoti papramogauti į didmiestį. Manau, kam patinka Rokiškis, tas jame gyvena ir neieško priežasčių, ar tai palankus miestas kurti šeimą, auginti vaikus, ar ne.

Svarbiausia – išsaugoti Vaikų ligų skyrių

Lina Valotkienė

Rokiškio mamų klubo asociacijos narė

Tai klausimas, į kurį vieno atsakymo nėra. Kaip geografijos mokytoja galiu pasakyti, kad mažėjantis gimstamumas, jaunimo apsisprendimas kurti šeimą vėliau yra ekonomiškai stiprios valstybės bruožas. Be to, valstybės politika nelabai palanki jauniems tėvams, nes trumpinamas vaiko priežiūros atostogų laikas. Kaip gimstamumo rodiklius „pakelti“ gali rajono valdžia, sunku pasakyti, vėlgi – ką jie gali padaryti? Turbūt pasakyti „daugiau remkite jaunas šeimas“ yra kur kas lengviau, negu tai įgyvendinti, nes savivaldybės biudžetas ne perteklinis. Faktas, kad jaunoms šeimoms, ypač susilaukusioms vaikelio, finansinė pagalba reikalinga, tai galėtų būti ir subsidijos būstui įsigyti, ir kitos paramos priemonės.

Paramos formų galima rasti

Augustina Pivoriūnaitė

Jauna mama rokiškėnė

Rokiškis, manau, jaunas šeimas vilioja gan patraukliomis nekilnojamojo turto kainomis, ir pragyvenimo lygis, palyginti su didmiesčiais, gan pigus. Didžiuojamės baseinu, kurį turime, ir veikiančiu žaidimų kambariu, tad potencialo tikrai yra. Krentantys gimstamumo rodikliai, kaip suprantu, visoje Lietuvoje, ne tik Rokiškyje, nes mūsų visuomenė – sensta, tad savivaldybė vargu ar gali kaip nors pagerinti demografinę padėtį. Tačiau paramos jaunoms šeimoms formų tikrai galima rasti. Kalbu apie subsidijas, kompensacijas, ir tą pačią papildomą piniginę išmoką gimus vaikui gauti labai smagu.

 Pirmenybė skiriama dirbančių tėvų vaikams

Aušrinė Miliukaitė-Janovskienė

Širvintų rajono savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės patarėja

Širvintų rajono savivaldybė jau antrus metus iš eilės dovanoja gimusio vaikelio šeimai 140 eurų vertės dovaną – sėdimąjį vežimėlį, kurį vaikui augant galima transformuoti į triratuką. Kiek teko girdėti tėvų atsiliepimų, tai pravarti, kokybiška dovana, žinant, kad kasmet mieste daugėja pėsčiųjų takų ir tėveliams su mažyliais tikrai yra kur išeiti pasivaikščioti. Manome, kad mūsų rajonas išskirtinai patrauklus jaunoms šeimoms kurtis ir dėl to, kad vertiname dirbančius tėvelius – kai kitų rajonų savivaldybių darželiuose pirmenybė suteikiama socialiai remtinų šeimų vaikams, mūsų rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigose pirmenybė skiriama dirbančių tėvų vaikams.

Išsamesnius komentarus skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Lina
Lina
2024 21 sausio 8:01

Aš tai net nustebusi, kad gimė 119, iškart atmetus “užsieniečius”, nes nemanau, kad jie grįš. Nustebusi, nes vos vieną kitą jauną mamytę su vežimuku tenka pamatyti. Tiesa, dar yra kaimai, Rokiškyje gal ir gimė 20… Statistika baugi. Anksčiau galvojau, kas gi mokys vaikus, mokytojai sensta ir išeina, bet va, nebus šiam miestui, o ir miesteliams problemos – tiesiog nebebus ką moko. Gal vieno Daraktoriaus pakaks… Nebejuokinga.

Raimis
Raimis
2024 19 sausio 16:22

Norėtųsi kad būtų palyginimas su ankstesnių metų gimstamumo statistika.Ir dar “mirė virš 500 šimtų gyventojų”.Tai vėlgi,gali tik spėlioti nuo 501 iki 599.

Rekomenduojami video: