Asmeninio archyvo nuotr. GR nuotraukų koliažas.

Žavi natūrali gamta

Vienkiemyje Kriaunų seniūnijoje, pavadintame Jonavos kaimu, gyvena Meliūnų šeima. Ji ypatinga tuo, kad visi trys, Neringa, jos vyras Mantas bei sūnus Joris, žavisi natūralia gamta. Neringos susidomėjimas įvairiomis žolelėmis trunka bemaž 30 metų. Jau 7-erių metų ji rinkdavo įvairias vaistines žoleles mamai, kad žiemai turėtų atsargų arbatoms. Šiuo metu augalai Neringą domina kaip žaliava hidrolatų gamybai. Nors dažnai žodis „hidrolatas“ aiškinamas, kad tai yra gėlių vanduo, tačiau kraštietė jį gamina ir iš nežydinčių augalų. Tiksliau, hidrolatas yra tai, kas gaunama, vaistinius augalus distiliuojant vandens garais. Neringa jau bandė gaminti hidrolatus iš pelkinės vingiorykštės, dilgėlės, mėtos, eglių ūglių, beržo, levandų, pienių žiedų, lubinų, kadagio, jonažolės, ajero šaknų, raudonojo dobilo, miško avietės, liepų žiedų, pušų spygliukų, miškinio asiūklio ir kt. Naujausias Neringos bandymas – kvapusis vanduo iš ievos, artimiausi planai – pagaminti hidrolatą iš agurkų.

Pienės kvepia medumi

Vienas Neringos hidrolatų – iš pienių žiedų. Hidrolatas – kvapnus vanduo, tad kyla klausimas, o kaipgi kvepia pienės? O jos kvepia medumi ir pavasario pieva. Kvapas tikrai intensyvesnis nei galima užuosti, paprasčiausiai uostant nuskintą pienę. Ant šio hidrolato buteliuko – užrašas: „drėkina, gaivina, ramina“. Vis tik nerekomenduojama iš karto augalų hidrolatą purkšti ant veido odos, vertėtų išbandyti kitose, mažiau pastebimose kūno vietose tam, kad įsitikintumėte, jog šis augalas nealergizuoja. Hidrolatus gaminti galima ne tik iš žiedų bei lapelių, bet ir iš augalų sėklų, šaknų, žievės, vaisių.

Ilgas procesas

Neringa pasakoja, kad gaminti hidrolatus mokėsi savarankiškai – stebėjo pamokas internete, tiek nemokamas, tiek už atlygį. Augalų distiliavimui pirmiausia būtina įsigyti specialų žalvarinį puodą – alembiką. Jo kaina priklauso nuo talpos. Galima rasti nuo vieno iki 30 l alembikų. Pačio talpiausio distiliavimo puodo kaina gali siekti 560–600 Eur. Mažesni puodai, žinoma, daug pigesni. 3 l alembiku galima išgauti iki 800 ml hidrolato. Didesniu – daugiau. Hidrolatų gamyba kaitinant trunka ilgai – net iki 5–6 valandų. Pagamintas hidrolato kiekis tikrai nedidelis – per valandą gaunama vidutiniškai vienas 100 ml buteliukas.

Daugiau „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: