Šalyje aptikti nelegaliai veikiantys veislynai, kuriuose laikomų gyvūnų sąlygos yra apgailėtinos: šimtai keturkojų skendo savo išmatose, jų kailiai ne tik sulipę nuo purvo, bet ir išplikę nuo parazitų, o patys nusilpę, dehidratavę ir išbadėję, kankinami parvoviruso, kenčiantys nuo ore tvyrančio tvaiko, ne vienas ir nudvėsęs. Į šią situaciją jautriai sureagavo daugybė Lietuvos piliečių, suskubusių pagelbėti skriaudžiamiems ir apsiginti negalintiems keturkojams, nuo jų neatsilieka ir rokiškėnai. Veterinaras Petras ŠEŠKAS, beglobių gyvūnų asociacijos savanorė Nijolė PRANSKŪNAITĖ ir svarbą padėti nuskriaustiesiems akcentuojanti Inga MARCINKEVIČIŪTĖ pasakoja, kokią žalą daro nelegaliai veikiančios gyvūnų daugyklos, kuo skiriasi gyvūnas su kilmės dokumentais ir be jų, bei kviečia prisidėti prie Rokiškio beglobių gyvūnų gerovės.
Petras Šeškas: „Kilmės dokumentai – garantas“
„Tam, kad gyvūnas būtų sveikas ir gražus, jį reikia geria prižiūrėti – tinkamai šerti, suteikti geras gyvenimo sąlygas“, – įsitikinęs veterinaras Petras Šeškas.
Jo teigimu, itin svarbu veisiamų gyvūnų nekergti per kiekvieną rują – tai juo sekina. „Geriausia, kad gyvūnas atsivestų po vieną vadą per metus. Žinoma, nėra tokios taisyklės, reikia vertinti, kaip jaučiasi mažylių mama, kaip išmaitina savo atžalas, iki kokio amžiaus maitina, kokio amžiaus pati kalė. Per dažnai kergiamiems gyvūnams pasireiškia išsekimas ir su juo susijusios bėdos. Gali prastėti medžiagų apykaita, išslinkti kailis, lūžti nagai ir atsirasti kitų problemų“, – teigė P. Šeškas.
Veterinaro teigimu, perkamo gyvūno kilmės dokumentai liudija geras sąlygas veislyne ir eliminuoja patologijas ar genetines ligas. „Kilmės dokumentas yra kaip garantija, kad šuniukas bus sveikas, kad veislė nėra iškrypusi, kad gyvūnas grynaveislis. Kilmės dokumentuose nurodomos perkamo jauniklio bent kelios kartos, jų kilmė. Grynaveisliai gyvūnai parduodami veterinaro prižiūrėti, vakcinuoti, nublusinti ir nukirminti laiku. Registruotose veisyklose turi būti suteikiamos tinkamos sąlygos gyvūnams, nes neišvengiamai vyksta patikrinimai, už taisyklių nesilaikymą skiriamos baudos, taigi įsigyto gyvūno nekankins odos problemos ar alerginės ligos“, – apie dokumentų naudą pasakojo P. Šeškas.
Veterinaras dalijasi patarimais, į ką atkreipti dėmesį prieš perkant keturkojį. „Patariu pirkti gyvūną ne kokioje sutartoje vietoje, o pačiame veislyne – pasižiūrėti augintinio gyvenimo sąlygas, susipažinti su jauniklio tėvais, sužinoti, kokios jie būklės, koks jų amžius, kaip jie prižiūrėti. Geri veisėjai, suteikiantys gyvūnams tinkamas sąlygas, priima pirkėjus, parodo, kaip auginami gyvūnai, kokiu maistu jie šeriami, netgi pirkėjams įdeda maisto pradžiai, kad jauniklis kurį laiką ėstų tą patį ėdesį, kol adaptuosis naujuose namuose“, – pataria veterinaras P. Šeškas.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“
Nudvėsę? Gal labiau tiktų nugaišę