Kolekciją papildo kasmet
L. Klasinskienė sako, kad, pradėjusi planuoti kiaušinių marginimo edukacijas, ji muziejuje surado prieš kelis dešimtmečius sukurtų kiaušinių kolekciją. „Tai mūsų krašto žmonių vašku marginti kiaušiniai. Marginti taško ir brūkšnelio metodu. Nuostabiai gražūs. Kai juos radau, ir pati perėjau prie marginimo vašku, dabar – tai mano mėgstamiausia technika“, – pasakoja muziejininkė.
Norint išsaugoti senųjų margučių kolekciją ateinančioms kartoms, jų turinys buvo išsiurbtas, jie labai trapūs, tačiau spalvos, ornamentai ir raštai išsilaikę kuo puikiausiai. „Margučių kolekciją vis papildau, kasmet palieku naujus sukurtus pačius gražiausius ir meniškiausius kiaušinius“, – pastebi L. Klasinskienė.
Senųjų margučių motyvai
Muziejininkė L. Klasinskienė sako, kad seniau kiaušiniai buvo marginami ne bet kokiais raštais, o gilesnę prasmę turinčiais motyvais.
Rodo margutį su gandrais, su besipešančiais gaidžiais, su augalų, gėlių, žvaigždžių ir saulės, varpų motyvais. „Kiekvienas motyvas turėjo prasmę, o margintojas piešdavo tai, ko labiausiai norėdavo ir tikėdavosi. Varpos – derlingumo simbolis, jomis kiaušinius margindavo, tikėdami, kad ir metai bus derlingi, dosnūs. Paukščių motyvai – gyvybės, pavasario simbolis, juk paukščiai ant sparnų pavasarį atneša. Gandrai ir vaikų atneša. Be saulės nei gyvybės, nei šilumos nebus. O mėnulis ir žvaigždės simbolizuoja naktį, tamsą, be kurios sugriūtų pasaulio tvarka. Visos spalvos telpa juodoje, ir augalai tik naktį auga“, – apie senąsias įvairių motyvų prasmes pasakoja L. Klasinskienė.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“