Rugsėjo pradžiai prie Kultūros centro – 2000 eurų
Šiemet rugsėjo pirmoji išpuola sekmadienį, todėl visi šventiniai renginiai keliasi į pirmadienį, rugsėjo 2-ąją. Antrus metus bendra visoms mokykloms mokslo metų pradžia numatyta prie Rokiškio kultūros centro. Po to, kai mokiniai susitiks savo mokyklose, jie rikiuosis į eisenas ir vidurdienį rinksis prie Rokiškio kultūros centro (KC). KC, gavus iš savivaldybės biudžeto 2000 eurų, organizuoja eiseną, taip pat pasitarę su jaunimu, pasamdė grupę „Sintetinė meilė“, kuri koncertuos nuo aštuntos vakaro Liongino Šepkos parke. Po to numatyta diskoteka. Pernai buvo nepatenkintų, kad į šventę nepatogu buvo atvažiuoti iš kaimo mokyklų, tačiau, anot kultūros darbuotojų, ne KC sprendžia bendros šventės vietą, daugeliui ji kaip tik patinka, ypač ta masė žmonių vienoje vietoje ir bendrai pirmokams įteikiami „pirmoko rinkiniai“ su sąsiuviniais, pieštukais, flomasteriais ir kitomis priemonėmis. Organizatoriai pastebėjo, kad šiemet tų rinkinių daugiau nei pernai. Šiemet rajone – 205 pirmokai – šiek tiek daugiau nei pernai. Jiems Sąjūdžio aikštėje, prie KC, pramogos numatytos nuo 13 valandos.
Mokestis pakilo simboliškai
Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos Choreografijos skyriaus vedėjas Arūnas Skardžius sakė, kad rugsėjo pirmosios šventė visam miestui antri metai vyks tiesiog jų kieme, į kurį renkasi kitos mokyklos. Iš viso Choreografijos skyriuje nuo rugsėjo mokysis apie 200 mokinių. Tarp jų šiai dienai yra 23 pirmokai. „Ir vis dar neša prašymus“, – sakė A. Skardžius. Nauja, anot vedėjo tai, kad mokestis nuo dešimties pakilo iki dvylikos eurų, vos vos – simboliškai. „Daug metų nekilo, jis pas mus mažiausias, matyt, visoj Lietuvoj“, – sakė vedėjas. Pernai choreografai buvo padarę ikimokyklinę šokėjų grupę mokykloje darželyje „Ąžuoliukas“, tačiau sustabdė veiklą dėl renovacijų ir šiemet nebedarė. O dabar, anot A. Skardžiaus, „ant nosies“ pasiruošimas miesto gimtadieniui, kur jų trys kolektyvai dalyvaus bendroje Lietuvos ir Latvijos kolektyvų dainų šventėje, vėliau, spalį, – penkiasdešimt šokėjų važiuos į Lenkiją, į Zakopanę.
Naujas istorinis rugsėjis
Istorinė rugsėjo pirmoji šiemet – dabar jau buvusiai Senamiesčio progimnazijai. Penktadienį ant buvusių Senųjų rūmų M. Romerio gatvėje žadama kabinti naują iškabą – nes nuo rugsėjo pirmosios ugdymo įstaiga tampa Juozo Tumo–Vaižganto progimnazija. Pradinukai iš J. Biliūno gatvės pastato jau baigia persikraustyti į buvusius Senuosius J. Tumo–Vaižganto gimnazijos rūmus. „Visi dabar būsime viename pastate. Tai turės įtakos ir bendruomenės sutelktumui. Telpam visi. Pradinukams bus atskiras priestatas. Kiekvienas mokytojas turės po klasę, kiekvienam kabinetas bus atskiras“, – sakė direktorė Saulė Kazinavičienė. Savivaldybė iš Užimtumo tarnybos skyrė mokyklai pagalbą – keletą darbininkų, kurie dirbo visą mėnesį – perkraustė inventorių iš vieno pastato į kitą. Anot S. Kazinavičienės, labai prisidėjo mokyklos bendruomenė – reikėjo ne tik baldus perkraustyti, bet ir išmanias lentas tvirtinti, ir interneto ryšį tvarkyti“, – tik keletą darbų paminėjo direktorė. Jos žodžiais, remontai laukia ateityje, nes nėra tiek pajėgumų, kad kažkas kraustytų ir tuo pačiu kažką dažytų. Be to, patalpos renovuotos. Dar „ateina“ ir „Tūkstantmečio mokyklos“ lėšos, už kurias bus įrengtos įvairios laboratorijos, bendradarbystės erdvė. Tai irgi atneš atsinaujinimų“, – kalbėjo vadovė.
Pirmokų daugėja
Ji sakė, kad šiemet gerokai padaugėjo pirmokų, todėl sudaryta papildoma klasė ir priimta nauja pirmokų mokytoja Gabija Baravickaitė. Vaikų, anot Saulės Kazinavičienės, pas juos daugėja, nes čia mokytis važiuoja iš kaimų, kur galbūt mažėja. “Miestai, kiek žinau, stygiumi nesiskundžia“, – sakė direktorė.
Lieka muziejus, lieka paminklas
Kiek ugdymo įstaigos aplinką keis jai atitekęs Vaižganto vardas? „Tęsim tradicijas. Mums lieka muziejus, paminklas lieka, o buvę mokiniai jau registruojasi į susitikimus su buvusiais mokytojais. Tęsiant apie Vaižgantą, „Tūkstantmečio programos“ lėšomis jau vyko atskiras langinių pleneras, kuriame atsispindi rašytojo dvasia, pagal Vaižganto kūrinius dailės mokytojai tapė langines, kurios, kaip paveikslai, greitai papuoš mokyklos koridorius“, – sakė S. Kazinavičienė. Jos žodžiais, persikrausčius po vienu stogu, bus sutaupyta ir lėšų, ir energijos. Pavyzdžiui, per šventes visi bus vienoje vietoje, nebereikės dvigubų dekoracijų ir pasiruošimų kaip iki šiol, kai progimnazija gyveno dviejuose pastatuose. O į buvusias Senamiesčio progimnazijos patalpas J. Biliūno gatvėje, anot S. Kazinavičienės, nuo rugsėjo keliasi Rokiškio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras ir keletas nevyriausybinių organizacijų.
Futbolo būreliai ir berniukams, ir mergaitėms
„Šį rugsėjį į Kamajų Antano Strazdo gimnaziją ateis 14 pirmokų, 18 dvyliktokų. Praėjusiais mokslo metais turėjome 16 pirmokų, gimnaziją baigė 25 abiturientai. Džiaugiamės, kad šiais mokslo metais turėsime dvi 3g (vienuoliktas) klases, jose mokysis 31 mokinys“, – sakė Kamajų A. Strazdo gimnazijos direktorė Loreta Grochauskienė.
Kaip ir kiekvienais mokslo metais, Kamajai turi mokinių su specialiaisiais ugdymosi poreikiais, nepaisant to, kad šiemet oficialiai pradedamas įtraukusis ugdymas, kai visi norintys tėvai gali vaikui su specialiaisiais poreikiais rinktis bet kurią bendrojo lavinimo mokyklą. „Tam esame pasiruošę. Turime pagalbos mokiniui specialistus, mokytojų padėjėjus, įrengtas relaksacijos patalpas, du specialiojo pedagogo bei logopedo kabinetus, šiuolaikiškas interaktyvias mokymosi priemones“, – sakė L. Grochauskienė. Be to, sąlygos gerėja ir įgyvendinant „Tūkstantmečio mokyklų“ projektą. Už skirtus pinigus Kamajai jau įsigijo dalį interaktyvių mokymo priemonių, mobilių baldų. Anot direktorės, tai sudarys sąlygas mokytojams mokyti, o mokiniams mokytis ne tik estetiškoje, laikmečio reikalavimus atitinkančioje aplinkoje, bet ir naudojantis šiuolaikinėmis, patraukliomis mokymosi priemonėmis.
L. Grochauskienė sakė, kad turi visas galimybes tenkinti mokinių poreikius ir neformaliajame švietime. „Šiais mokslo metais turėsime mergaičių ir berniukų futbolo būrelius, jiems vadovaus buvęs Jūžintų mokyklos mokytojas Vytautas Gaigalas. Taip pat nauja neformaliojo švietimo veikla –,,Istorinio kino klubas“, kuriam vadovaus pernai pradėjęs mūsų gimnazijoje dirbti jaunas specialistas istorijos mokytojas Kostas Malakauskas“, – sakė direktorė.
Prašys naujų etatų pagalbos mokiniui specialistams
Juozo Tūbelio progimnazijos kieme, tarp ugdymo įstaigos ir sporto aikštyno prieš rugsėjį pastatytas kupolas už daugiau nei 12 tūkstančių eurų. Lėšas tam įstaiga gavo iš „Tūkstantmečio mokyklų“ programos. Anot direktoriaus Zenono Pošiūno, čia įrengta sistema, kuri šildys, jei šalta, šaldys, jei šilta, todėl bet kuriuo sezonu galės vykti užsiėmimai. Čia yra 25 sėdimosios vietos, bus visa įranga, kad mokiniai turėtų įvairiausias sąlygas pažinti pasaulį. „Jei pasiteisins, ties vienu kupolu nesustosim“, – sakė progimnazijos vadovas. Už tos pačios programos lėšas taip pat suremontuoti du kabinetai, remontuojama aktų salė, sensorinis kambarys aprūpintas įranga.
Progimnazijoje nuo rugsėjo mokysis daugiau nei 600 mokinių, tačiau pirmokų šiemet mažiau – ankstesniais metais būdavo apie 60, šiemet kiek per 50. Tiesa, vis tiek susidaro trys pirmokų klasės kaip ir ankstesniais metais. “O mokytojų bent jau šiai dienai neieškom, visus turim. Ieškosim tik pagalbos specialistų mokiniams, nes padaugėjo mokinių su specialiaisiais poreikiais. Nuo rugsėjo prasidedant įtraukiajam ugdymui sąrašai dar tik daromi, o tada savivaldybės prašysim papildomų etatų minėtiems specialistams”, – sakė direktorius.
Plačiau apie kitas rajono mokyklas – antradienio numeryje.