Po pateikimo šioms premjero Gintauto Palucko siūlomoms Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų apmokėjimo įstatymo pataisoms pritarta bendru sutarimu, į plenarinių posėdžių salę jos sugrįžti turėtų pavasario sesijoje.
„Siūlomu įstatymo projektu yra siekiama atskleisti valstybės ir savivaldybės įstaigų darbuotojų darbo užmokesčius visa apimtimi, nes šiandien (…) yra skelbiama tik dalinė informacija“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo premjeras.
Dabar pareiga viešai teikti informaciją apie atlyginimus numatyta tik Ministrų kabineto nutarimu, bet ne įstatymu.
Vyriausybė yra patvirtinusi, kad valstybinės įstaigos turi skelbti savo darbuotojų, kurie eina vienodas pareigas, skaičių ir jų praėjusių bei einamųjų metų praėjusio ketvirčio vidutinius mėnesinius nustatytus darbo užmokesčius.
Tačiau jeigu darbuotojas įstaigoje yra vienintelis, kuris eina atitinkamas pareigas, atlygį viešinti galima tik jam leidus.
Šią tvarką dar 2018 m. kritikavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), siūliusi įpareigoti biudžetines įstaigas skelbti visų darbuotojų kontaktus ir jų metinius atlyginimus. Anot STT, tai padėtų užkirsti kelią fiktyviems įdarbinimams.
„STT nurodo gaunantys pranešimų, kad įstaigose įdarbinami giminės ar kiti artimi asmenys, kuriems sudaromos išskirtinės ar palankesnės sąlygos arba įstaigos vadovai priskiria sau kitų pareigų, vienu metu dirba keliose įstaigose“, – įstatymo projekte teigia G. Paluckas.
Tarnybos vertinimu, pataisos padėtų mažinti galimų piktnaudžiavimų ar korupcijos rizikas, geriau kontroliuoti biudžetines įstaigas, kurios būtų skaidresnės, akyliau stebimos visuomenės ir žiniasklaidos.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos atstovė Rita Tamašunienė plenarinių posėdžių salėje siūlė įstatymą patobulinti, įpareigojant viešinti darbuotojų užmokestį kartu su gautais priedais.
Jai pritarė ir konservatorius Arvydas Anušauskas, pridurdamas, kad G. Palucko siūlymai prieštarautų Europos Sąjungos (ES) dokumentams dėl privataus gyvenimo apsaugos.
„Be kolegės Tamašunienės minėtų priedų būtų galima įrašyti tiesiog etatą ir atlyginimą. O atskirai skelbiami, be abejonės, darbuotojų sąrašai, kurie dirba tose įstaigose, nes biudžetininkai nėra politikai, jie yra privatūs asmenys“, – sakė A. Anušauskas.
Atsakydamas į siūlymą, kad reikėtų viešinti tik aukščiausias pareigas užimančių asmenų atlyginimus, G. Paluckas tikino, kad toks reguliavimas būtų per siauras ir neatlieptų STT keltų rizikų.
Siūlymą toliau tobulins pagrindinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) ir papildomi Valstybės valdymo ir savivaldybių bei Teisės ir teisėtvarkos komitetai.