– Kaip kilo mintis rengti projektą?
– Prie projekto „Sparnuotais takais“ dirbame jau antrą semestrą. Viskas prasidėjo nuo kursinio darbo rašymo rudenį, o šį semestrą atsirado galimybė planus įgyvendinti. Kadangi sulaukėme palaikymo iš Rokiškio rajono savivaldybės, judėjome pirmyn. Žinoma, palyginti pirminį projekto variantą ir dabartinį, jis pasikeitė 100 proc.
Viskas prasidėjo nuo pat pirmųjų dienų universitete. Taip jau gavosi, kad visos iškart sulipome ir grupinius darbus dažniausiai atliekame kartu. Matyt, trejų metų patirtis leido pažinti vienai kitą pakankamai gerai ir didelių sunkumų darbuojantis nebūna. Žinoma, pasitaiko visko.
– Kodėl pasirinkote būtent Rokiškį?
– Susibūrėme natūraliai. Dar praėjusį rudenį dėstytojos paragintos turėjome pasirinkti kitą miestą nei Vilnius ir sukurti jo prekės ženklą. Kadangi mūsų komandos narė Aušrinė kilusi iš Rokiškio, pagalvojome, kodėl gi ne? Bendravome su įvairiomis miesto institucijomis bei aktyviais Rokiškio moksleiviais. Jau tada pamatėme, kad mieste yra žmonių, laukiančių naujovių. Prasidėjus naujam pavasario semestrui gavome naują užduotį – sukurti žaidybinį maršrutą pasirinktame mieste. Nusprendėme paadaptuoti jau turimas idėjas, pasinaudoti anksčiau gauta informacija ir toliau vystyti projektą.
Kadangi Rokiškis turtingas vertybių, kultūros ir tradicijų, nusprendėme dar labiau jas įveiklinti. Sudėliojusios žaidybinio maršruto idėjas pristatėme jas rajono savivaldybei. Sulaukėme daug palaikymo ir pagalbos.
– Nors projektas sulaukė palaikymo, ar teko susidurti su sunkumais?
– Rajono savivaldybė geranoriškai priėmė mūsų kūrybinio maršruto idėjas, todėl projekto įgyvendinimo darbai vyksta pagal numatytą planą. Mums, kaip studentėms, atrodo, kad dirbame efektyviai. Kadangi tai yra pirmasis mūsų organizuojamas projektas, nekantraujame, kada jis išvys dienos šviesą. Kol kas „Sparnuotais takais“ vis dar parengiamajame etape, o jo pradžia numatyta gegužės 15–17 d.
Turbūt nėra projekto, kurį įgyvendinant neatsirastų sunkumų, „Sparnuotais takais“ – ne išimtis. Pagrindinis iššūkis, su kuriuo teko susidurti, – žiemiškas oras pavasario metu. Tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl projekto pradžios data nukelta savaite vėliau.
– Rengiate projektą Rokiškiui, o pačios ar lankėtės čia?
Akvilė: – Gėda prisipažinti, kad Rokiškio mieste dar nebuvau. Nežinau, kodėl, bet keliai niekaip manęs čia neatveda. Vis dėlto, ruošdamasi komandiniam projektui, iš Aušrinės sužinojau apie miesto perliukus. Mane asmeniškai nustebino langinės. Labai norėčiau jas pamatyti ne tik nuotraukose, bet ir gyvai.
Rugilė: – Pirmas apsilankymas mieste įvyks netrukus. Ruošiuosi padėti įgyvendinti projektą, tad džiaugiuosi puikia galimybe pasidairyti po Rokiškio miestą. Be to, mano pačios senelis kilęs iš Rokiškio, todėl „Sparnuotais takais“ man tapo labai sentimentalus.
Goda: – Rokiškyje lankiausi ne kartą. Šiame mieste turiu giminių, buvau ir Rokiškio baseine, dalyvavau „Samsono“ ralyje. Pradėjusi vykdyti projektą aplankiau mūsų komandos narę Aušrinę, ji aprodė L. Šepkos parką. Likau maloniai nustebinta. Atvykusi tikėjausi pamatyti paprastą parkelį išgrįstais takeliais… L. Šepkos parke daug skulptūrų, suoliukų ir erdvių, kuriose esant geram orui galima smagiai praleisti laiką.
– Papasakokite apie patį projektą. Kokios veiklos numatytos?
– „Sparnuotais takais“ maršrutą galime palyginti su didele skrynia, kuri vėliau galėtų būti nuolatos papildoma. Jei paprastai, „Sparnuotais takais“ – tai pradžios ir pabaigos neturintis žaidybinis maršrutas. Mūsų organizuotos veiklos suteiks galimybę įsitraukti tiek mažesniems, tiek vyresniems Liongino Šepkos parko lankytojams. Pirmiausia L. Šepkos parką skirstome į keturias erdves: „Kukučiai“, „Špokinčius“, „Volunginė“ ir „Gegelė“. Šie pavadinimai sukurti remiantis Lietuvoje gyvenančių paukščių pavadinimais, elgesiu ir išskirtinumu. Kiekviena erdvė turės savo veiklas.
Rokiškio norime puoselėti bendrystės jausmą, tad viena iš „Kukučio“ erdvės veiklų – prisiminimų skrynia. Jos būsimoje užrašinėje kiekvienas gyventojas galės pasidalinti savo Rokiškio istorija. Galbūt tai prisiminimai iš vaikystės, gerai praleistas laikas su draugais ar senelių išmintis.
Judriems parko lankytojams siūlome sušokti mūsų sukurtą „klasės“ kombinaciją. Ant grindinio nupieštos paukščių pėdutės parodys šokio žingsnius.
Taip pat kviesime pasigrožėti mediniais paukštukais, nusifotografuoti „Špokinčiuje“ prie fotosienos. Džiaugiamės, kad prie jų paruošimo ir papuošimo prisideda technologijų mokytojas Linas Augulis bei Rokiškio jaunimo centro Dailės mokyklos mokiniai.
Siekiame edukuoti mažuosius parko lankytojus, tad „Gegelės“ erdvėje jų lauks mįslių lentelės apie paukščius. Žinoma, jau esamos veiklos – klasės žaidimai, hamakai, stalo futbolas, riedlenčių parkas bei teniso kortai – taip pat yra įtraukti į mūsų žemėlapį.
– Ar gyventojai domėjosi projektu, klausinėjo apie jį?
– Vos tik pradėjome „Sparnuotais takais“ komunikaciją, sulaukėme įvairiausių projekto interpretacijų. Daugeliui atrodo, kad tai renginys, kurio metu L. Šepkos parke vyks atidarymo ir uždarymo šventės, bus organizuojamos atskiros veiklos bei estafetės su bulvių maišais. Deja, parke gyventojai balionų neras, bet prižadame, jog čia galės ne tik pasivaikščioti, bet ir ką nors nuveikti. Daugiau apie veiklas ir projektą galima pasiskaityti ir mūsų „Facebook“ „Pasivaikščiojimas SPARNUOTAIS TAKAIS | Rokiškis“.
– Jei šis projektas pateisins jūsų lūkesčius, ar ketina jį tęsti?
– Manome, kad žmonių susidomėjimą galime suskirstyti į dvi dalis. Kaskart susiekusios su skirtingomis Rokiškio institucijomis ar atskirais žmonėmis ir paprašius pagalbos sulaukiame ne tik didžiulio palaikymo, bet ir noro prisidėti. Nepaisant iššūkių, su kuriais susiduriame, šis atvirumas idėjoms tarp mūsų ir Rokiškio bendruomenės yra varikliukas.
Antroji žmonių grupė – laukiantys mūsų projekto pradžios. Kol kas didžiausio susidomėjimo sulaukiame iš savo artimųjų ir draugų. Manome, kad apie bendrą miesto gyventojų susidomėjimą sužinosime projektui prasidėjus. Be to, stebime ne tik savo, bet ir kitų portalų komunikaciją, ir kiekvieną dieną matome, kad atsiranda žmonių, besidalinančių mūsų projekto „Facebook“ paskyra.
Nepriklausomai nuo to, ar projektas pateisins mūsų lūkesčius, patirtis išlieka patirtimi. Kartais būna nuosmukių, bet svarbiausia nepasiduoti. Pasirinkome kūrybininkių kelią, o šis projektas padėjo įsitikinti, kad mokomės ir einame teisinga linkme.
– Ar koronavirusas apsunkino projekto įgyvendinimo darbus?
– Pandemijos metu šis klausimas rūpi kiekvienam. Mums pačioms nebuvo ir vis dar nėra lengva nuotoliniu būdu organizuoti projektą, kuris vyks gyvai. Pačioje pradžioje tvyrojo visiška nežinomybė. Karantino sąlygos buvo daug griežtesnės nei dabar, todėl net nenutuokėme, kas mūsų laukia.
Visgi per pastaruosius metus išmokome efektyviai dirbti ir prie kompiuterio ekrano. Dabar tiek mūsų, tiek žmonių, su kuriais bendraujame, laikas taupomas, nes susitikimus pakeitė skambučiai. Viskas turi savų pliusų, savų minusų. Jaučiamės atsakingos dėl žmonių saugumo COVID-19 situacijoje. Atsižvelgdamos į ją neorganizuojame projekto atidarymo ar uždarymo šventės. Rokiškio gyventojai L. Šepkos parke galės apsilankyti bet kuriuo dienos metu. Žmonių parke gali padaugėti, todėl skatinsime jų sąmoningumą kalbėdamas apie saugumą. Sekame karantino ribojimų naujienas ir reikalavimus. Projekto pradžiai artėjant raginsime rokiškėnus dėvėti nosį ir burną dengiančias kaukes, dažnai dezinfekuoti rankas, nesibūriuoti, laikytis saugaus atstumo ir pan.
Projektą iš dalies remia: