Gimtasis Rokiškis Sveikata Asmeninio asistento pagalba paklausi – rajono neįgaliųjų galimybės didėja

Asmeninio asistento pagalba paklausi – rajono neįgaliųjų galimybės didėja

Nuo liepos 1-osios neįgaliesiems užtikrinamos didesnės galimybės mokytis, dirbti ir savarankiškai gyventi bendruomenėje – teikiama individuali asmeninio asistento pagalba. Nuo liepos šių specialistų turėtų daugėti, nes rajone jų poreikis yra. Apie šios pagalbos privalumus neįgaliesiems ir jų artimiesiems, apie išaugančias galimybes kalbamės su Rokiškio socialinės paramos centro direktore Jolanta Paukštiene.

518
0

Rajone daugės specialistų

Tikimasi, kad su asmeninio asistento pagalba neįgalieji galės mokytis, dirbti, turiningai leisti laisvalaikį taip, kaip bet kuris kitas žmogus, todėl ši paslauga rajone itin reikalinga. „Atliekame įvairias analizes ir tyrimus, koks rajone yra šios paslaugos poreikis, ir pastebime, kad asmeninio asistento pagalba iš tiesų reikalinga. Mums tai nėra naujovė – šiuo metu vykdome Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus projektą ir šią  paslaugą rajone jau teikia du asmeniniai asistentai. Nuo liepos mėnesio, kai Sveikatos apsaugos ministerija skirs lėšų savivaldybėms, poreikius vertinsime iš naujo, tuomet tokių specialistų rajone daugės“, – sakė J. Paukštienė.

Rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Čaplikienė patvirtino, kad dar iki liepos mėnesio asmeninio asistento paslaugomis pagal projektą „Kompleksinių paslaugų teikimas Rokiškio rajone“ naudojosi 15 neįgaliųjų, o šios paslaugos teikiamos nemokamai.

Manoma, kad užtikrinus asmeninę pagalbą į darbus galės grįžti 50–70 proc. neįgaliųjų šeimos narių, kurie iki šiol užsiimdavo namiškio priežiūra. Taip pat turėtų padidėti ir dirbančių neįgaliųjų skaičius. Anot centro direktorės J. Paukštienės, asmeninis asistentas suteiks pagalbą ne tik paslaugos gavėjui, bus kur kas lengviau ir jo artimiesiems.

Su asistentais ir pas daktarus, ir į parką

Neįgaliesiems taps paprasčiau sužinoti, kokią pagalbą jie gali gauti ir kur jos kreiptis. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba rekomenduos asmeniui, dėl kokių specialiosios pagalbos priemonių jis gali kreiptis, pavyzdžiui, dėl būsto pritaikymo, techninės pagalbos priemonių, socialinių paslaugų, asmeninės Asmeninio asistento pagalba paklausi – rajono neįgaliųjų galimybės didėja pagalbos ir pan. Asmeninis asistentas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks asistentas padės pasirūpinti asmens higiena, maistu, pagelbės nuvykti į reikiamą vietą, bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti darbo pokalbio, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur aplinka nėra pritaikyta. Svarbiausias asmeninio asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už neįgalųjį, o atlikti kartu su juo. „Tai, kokios pagalbos reikia neįgaliajam – individualu. Pavyzdžiui, neseniai rajone atsirado neįgalusis, kuriam reikalinga visokeriopa pagalba, todėl kartais asistentai tampa ir rankomis, ir kojomis, ir protu. Negalintiems judėti asmenims dažnai reikia padėti visose gyvenimo srityse – nuo vežimo pas gydytojus iki dokumentų tvarkymo. Kai kuriems reikalinga tik palydėjimo ar nuvežimo paslauga, kartais pas daktarus, kartais į parduotuves. Rajone yra tiek gražių vietų, gražių parkų, į kuriuos pasibūti nuveža tie patys asmeniniai asistentai“, – specialistų darbus vardijo J. Paukštienė.

Asmeninis asistentas – kartais vienintelis šansas ištrūkti

Rokiškio rajone asmenų, gaunančių asmeninio asistento pagalbą, – daugiau nei dešimt ir ši paslauga bus teikiama nemokamai iki 2022 m. gruodžio 31 d. Kalbėjomės su Bronia Garškiene, pas kurios 38-erių metų sūnų Renatą, judantį neįgaliojo vežimėlio pagalba, kartą per savaitę užsuka asmeninis asistentas. Moteris negailėjo gerų žodžių, džiaugėsi paslauga, kuri palengvina ne tik sūnaus, bet ir jos dalią, todėl norėtų, kad asmeninis asistentas užsuktų kiek įmanoma dažniau.

„Asmeninis asistentas pas mus atvažiuoja kartą per savaitę keturioms valandoms, tuomet jis kartu su sūnumi važiuoja į jaunuolių užimtumo dienos centrą. Ten jie praleidžia visą tą laiką, asistentas pagelbėja visose situacijose – nuo tualeto iki maitinimo, nes kartais reikia padėti atsigerti ar pavalgyti. Po to asistentas parveža sūnų namo. Asmeninis asistentas palengvina ir mano dalią – tuo metu, kai jie išvyksta, aš galiu atsipūsti, pailsėti, nes jaučiuosi rami, kad Renatas užsiėmęs, gerai leidžia laiką. Sūnus taip džiaugiasi ta diena, kai į namus atvažiuoja asistentas. Vos grįžęs iš dienos centro sako: „Mamyt, ar važiuosim vėl?“ Ten jie bendrauja, susipažįsta, kažką veikia, todėl sūnus labai patenkintas“ – sakė B. Garškienė.

Išsamiau skaitykite “Gimtajame…”

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus