Kaip skunde aiškino pareiškėja, praėjusių metų rugpjūtį į Radvilų kliniką kartu su sutuoktiniu ji atvyko dėl lūžusios kojos gipso suveržimo. Moterį nustebino ją apžiūrėjusio ortopedo-traumatologo elgesys, mat klausimus jis uždavinėjo ne jai, o jos sutuoktiniui. Medikas esą teiravosi, ar vyras nesupyks, jei jis atsisės prie jo žmonos, taip pat vyro buvo klausiama, ar jis neprieštaraus, jei žmonos koja bus užkelta ant gydytojo kojų.
„Pasimetęs vyras su viskuo sutiko, bet klausimų, ar man tai malonu, ir ar aš apskritai noriu tai daryti, užduota nebuvo. Be to, visi gydytojo klausimai vyrui buvo užduodami su juoku, sarkastiškumu, tarsi prieš mane demonstruojama vyro galia“, – skunde rašė klinikos pacientė.
Moteris šioje situacijoje pasijautė blogai: „Buvo toks dviprasmiškas ir nemalonus jausmas, kad aš pati nieko negaliu spręsti ar pasakyti. Juk pacientė esu aš, bet visi mano veiksmai priklausė tik nuo vyro. Jei pastarasis nebūtų sutikęs, greičiausiai ir mano koja nebūtų buvus apžiūrėta.“
Atlikdama tyrimą, tarnyba kreipėsi į Radvilų klinikos atstovus, kurie tikino, kad gydytojas elgėsi etiškai, nieko nenorėjo įžeisti, o į pacientės sutuoktinį kreipėsi iš mandagumo.
Lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė atkreipė dėmesį, kad pagal įstatymus, priekabiavimas yra interpretuojamas plačiai, jis gali būti nustatomas visais atvejais, kai dėl nepageidaujamo elgesio pažeidžiamas žmogaus orumas arba kai sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka, net jei tai daroma neturint tokio tikslo.
Šiuo atveju, anot kontrolierės, pareiškėja skunde aprašytą elgesį susiejo su jos lytimi: „Gydytojo klausimai, adresuoti ne pacientei, o tik jos vyrui, nėra laikytini geranoriško ir malonaus bendravimo išraiška, ir galėjo būti suprantami kaip įžeidžiantys. Taip buvo sudaryta regimybė, kad spręsti apie pareiškėjos atžvilgiu atliekamus veiksmus turi teisę ne pati pacientė, o jos vyras, tuo tarsi parodant, kad moteris nėra savarankiška. Taigi šioje situacijoje pareiškėja buvo nugalinta, o tai yra priekabiavimo dėl lyties požymis.“
Pasak J. Miliuvienės, tikėtina, kad pareiškėja, atvykusi į kliniką, jautėsi pažeidžiama dėl savo sveikatos būklės, tad tikėjosi profesionalios pagalbos bei informacijos apie gydymą, o vietoje to sulaukė su jos vizito tikslu nesusijusių frazių. Be to, kontrolierės pastebėjimu, moteris buvo sąmoninga ir pati galėjo atsakinėti į gydytojo klausimus bei priimti sprendimus dėl jo prašomų atlikti veiksmų.
Tarnyba įspėjo Radvilų kliniką dėl Lygių galimybių įstatymo pažeidimo – priekabiavimo lyties pagrindu, taip pat rekomendavo parengti ir patvirtinti vidines diskriminacijos prevencijos taisykles, kuriose būtų nustatytos etiško ir pagarbaus elgesio su klientais normos.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos inform.