Probiotikai dažnai vartojami kaip papildas žarnyno mikrobiomui stiprinti. Manoma, kad gerosios bakterijos gali padėti palaikyti normalią virškinimo ir imuninės sistemos veiklą bei sveikesnę odą.
Probiotikų galima gauti iš fermentuoto maisto (kimči, kefyras, jogurtas) arba maisto papildų.
Labiausiai paplitusios probiotinės bakterijos yra Bifidobacteria, Lactobacillus, Saccharomyces, Escherichia, Streptococcus, Bacillus ir Enterococcus. Kiekvieną gentį sudaro skirtingos rūšys, o kiekvieną rūšį – daugybė padermių.
6 požymiai, kad jums reikia probiotikų
Probiotikai palaiko simbiozę su kitais mikroorganizmais žarnyne, šlapimo takuose, burnoje ir odoje. Jie siejami su įvairiomis sveikatai naudingomis savybėmis, įskaitant geresnę širdies sveikatą, kraujospūdžio reguliavimą, geresnę odos būklę, mažesnį uždegimą ir kt.
Probiotikai tikrina nesveikas jūsų mikrobiomo bakterijas, kad jos būtų gerai subalansuotos. Esant probiotikų trūkumui, kenksmingi mikrobai gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Pagrindinius probiotikų trūkumo požymius pastebėsite odoje ir virškinimo sistemoje, tačiau tai nėra vieninteliai rodikliai. Požymiai, kad jums trūksta gerųjų bakterijų, gali būti šie:
1.Sunku užmigti
Jūsų žarnyno mikrobiomas gali tiesiogiai sąveikauti su smegenimis per klajoklį nervą. Dauguma šių ryšių vyksta iš žarnyno į smegenis. Ši smegenų, žarnyno ir mikrobiomo ašis rūpinasi aminorūgšties triptofano sekrecija. Šis junginys padeda serotoniną (atsipalaidavimo hormoną) paversti melatoninu (miego hormonu).
Serotoninas daugiausia gaminamas žarnyne. Sumažėjęs probiotikų kiekis organizme reiškia mažesnę serotonino gamybą ir didelį kortizolio (streso hormono) kiekį.
Tarkime, jūsų organizme nėra subalansuoto melatonino kiekio. Tokiu atveju jūsų smegenys negali nusiraminti arba išsijungti naktį, todėl atsiranda nemiga. Jei jaučiate nemigą, tai gali būti pagrindinis gerųjų bakterijų trūkumo požymis.
2.Padidėjęs nuotaikų svyravimas
Jūsų žarnyno sveikata ir gerųjų bakterijų kiekis taip pat yra susijęs su nuotaikos sutrikimais, tokiais kaip stresas, nerimas ar depresija. Tyrimu nustatyta, kad smegenų ir žarnyno ryšys gali turėti įtakos jūsų psichikos sveikatai, nes sąveikauja su nuotaikos hormonais ir neuromediatoriais.
Serotoninas ir dopaminas yra du pagrindiniai hormonai, palaikantys gerą nuotaiką. Tačiau kadangi šie hormonai išskiriami žarnyne, nesveikas mikrobiomas gali jų gaminti nepakankamai. Nesant pakankamai serotonino, jūsų organizmas linkęs išskirti kortizolio, o tai sukelia nerimo ir panikos priepuolius.
3.Dažnai sergat
Gerai subalansuotas ir sveikas žarnyno mikrobiomas susijęs su stipria imunine sistema. Gerosios organizmo bakterijos įvairiais būdais kovoja su patogenais. Vienos jų yra gausesnės už svetimkūnį ir neleidžia jam augti, o kitos stiprina žarnyną.
Jei dažnai sergate gripu ar peršalimo ligomis, jums gali tekti vartoti daugiau probiotikų turinčio maisto ar maisto papildus.
4.Susiduriate su virškinimo problemomis
Akivaizdūs nesubalansuoto mikrobiomo požymiai yra viduriavimas, vidurių užkietėjimas ir retas tuštinimasi. Trumpalaikį viduriavimą paprastai sukelia apsinuodijimas maistu arba gastroenterito virusas. Tačiau tai taip pat gali būti ženklas, kad jūsų žarnyne yra mažiau draugiškų bakterijų.
Viduriavimas apsunkina atliekų šalinimą iš organizmo, o tai gali būti susiję su žalingų bakterijų pertekliumi žarnyne. Probiotinių papildų vartojimas gali padėti palaikyti normalią virškinimo sistemos veiklą. Probiotikai netgi laikomi natūraliu dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) gydymo būdu.
5.Auga svoris
Atlikus mokslinį tyrimą nustatyta, kad nutukusių žmonių žarnyno bakterijos skiriasi nuo liesų žmonių. Nors tyrimų nėra daug, tačiau tam tikros probiotikų padermės yra susijusios su svorio mažėjimu.
Probiotikai leidžia organizmui skaidyti riebalus į paprastesnes formas, kurias ląstelės gali panaudoti energijai gauti.
Jei nuolat priaugama svorio, gali būti, kad jūsų organizme sutrikęs gerųjų bakterijų kiekis. Probiotikų papildai gali būti puiki galimybė sumažinti kūno svorį, riebalų procentą ir riebalų masę. Tačiau geriau pirmiausia pasikonsultuoti su mitybos specialistu.
6.Pastebite odos problemas
Jūsų odoje natūraliai yra kelių rūšių bakterijų. Gerosios arba draugiškos bakterijos, esančios jūsų odoje, neleidžia kenksmingoms bakterijoms apsigyventi porose ir sukelti įvairių problemų, pavyzdžiui, spuogų, egzemos ir rožinės.
Geriausias aknės gydymas yra antibakteriniai produktai, nes šią būklę dažniausiai sukelia tam tikra bakterijų grupė. Tačiau šie produktai paprastai slopina arba naikina gerasias bakterijas, todėl jūsų oda tampa linkusi į grybelines infekcijas.
Nustatyta, kad vietinio poveikio probiotikų preparatai yra veiksmingi spuogų gydyme. Be to, vietiniai probiotikų preparatai taip pat gali padėti kontroliuoti rožinės paūmėjimus ir egzemą.
Jei pastebėjote dažnus spuogų iškilimus ar uždegimus ant veido, gydytojas jums gali paskirti vartoti probiotikus.
Užs.R0120