Užs.R0342

Kas yra geležis ir kokiuose maisto produktuose jos yra?

Geležis yra būtinas mikroelementas, kuris atlieka svarbias funkcijas organizme. Viena iš jų – palaikyti normalų raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino, baltymo, kuris perneša deguonį iš plaučių į kitus kūno audinius, susidarymą. Geležis taip pat padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, pažinimo funkciją, padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį, atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese.

Geležies galima rasti tiek gyvulinės, tiek augalinės kilmės maisto produktuose. Gyvulinės kilmės šaltiniai yra raudona mėsa, paukštiena, žuvis ir jūros gėrybės, ypač austrės ir midijos. Šiuose maisto produktuose esanti geležis vadinama hemo geležimi, kuri yra lengviau pasisavinama organizmo. Augalinės kilmės šaltiniai apima ankštinius augalus, špinatus, brokolius, riešutus ir sėklas, džiovintus vaisius (pvz., abrikosus, slyvas), taip pat praturtintus grūdus ir duoną. Augalinė geležis vadinama nehemo geležimi, kuri yra mažiau efektyviai pasisavinama, tačiau vitamino C turintys maisto produktai gali pagerinti jos absorbciją.

Ką reikėtų žinoti apie geležies profilaktinius tyrimus

Rekomenduojama tikrintis geležies kiekį profilaktiškai, ypač tam tikroms žmonių grupėms. Šios grupės apima moteris, ypač nėščias ir patiriančias gausias menstruacijas, vaikus ir paauglius, pasirinkusius augalinę mitybą, reguliariai aukojančius kraują, sportininkus bei vyresnio amžiaus žmones.

Hemoglobino ir feritino tyrimai yra du pagrindiniai kraujo tyrimai, skirti geležies būklei įvertinti. Hemoglobino tyrimas matuoja hemoglobino kiekį kraujyje, kuris yra tiesiogiai susijęs su deguonies transportavimu. Feritino tyrimas matuoja feritino, baltymo, kuris saugo geležį organizme, kiekį. Feritino lygis atspindi geležies atsargas organizme. Jis ypač svarbus nėščiosioms, planuojančioms nėštumą ir toms, kurios patiria itin gausias menstruacijas.

Geležies papildai

Reikėtų turėti omenyje, kad geležies pasisavinimą mažina kava ir pienas, todėl jei juos vartojate su daug geležies turinčiu maistu – gali būti, kad gaunate mažiau geležies nei galvojote.

Premium maisto papildai gerai savijautai gali padėti papildyti mitybą geležimi. Geležis yra esminis mineralas, kurio pakankamas kiekis yra būtinas sveikatai ir energijai palaikyti. Žinodami, kokiuose maisto produktuose yra geležies, juos vartodami ir reguliariai tikrindamiesi geležies kiekį, galite užtikrinti, kad jūsų organizmas gautų reikiamą šio gyvybiškai svarbaus mineralo kiekį.

Užs.R0342

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: