Rokiškio Rotary klubo prezidentas Algimantas ŠABLINSKAS.
Rokiškio Rotary klubo prezidentas Algimantas ŠABLINSKAS.

Vasario 23 d. tarptautinis Rotary klubas minėjo 107 metų sukaktį. Šia proga “Gimtasis Rokiškis” kalbino Rokiškio Rotary klubo prezidentą Algimantą ŠABLINSKĄ.

 

– Priminkite “Gimtojo Rokiškio” skaitytojams Rotary klubo istoriją.
– Tarptautinio Rotary judėjimo pradžia – 1905 m. vasario 23 d. Tądien Čikagos (JAV) teisininkas Paulas Haris pakvietė į susitikimą tris draugus ir išdėstė jiems savo idėją burti klubą, vienijantį įvairių sričių verslo žmones. Jo tikslas – tarnauti visuomenei.
Rotary vardas kilo iš klubo praktikos rengti susirinkimus vis kito savo nario verslo biure. Klubo emblema pasirinktas krovininio vežimo ratas, simbolizuojantis ir organizacijos pavadinimą, ir jos dvasią.
1908 m. San Franciske (JAV) įkurtas antrasis Rotary klubas, o 1911 m. ši organizacija tapo tarptautine – “Rotary International”.
1934 m. prasidėjo Rotary veikla Lietuvoje. Pirmasis klubas įkurtas Kaune, po to susibūrė Šiaulių, Vilniaus rotariečiai.
1940 m. Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai klubai buvo priversti nutraukti savo veiklą. Ji atnaujinta 1991 m. – Rotary susibūrė Kaune. Vėliau – Klaipėdoje, Vilniuje.
Rokiškėnai į Rotary klubą susibūrė 2005 m. vasarą. Esame vienas jauniausių Panevėžio regiono klubų.
– Ar kiekvienas rokiškėnas gali tapti rotariečiu?
– Klubą įsteigė 22 rokiškėnai, o dabar jis vienija 34 narius. Rotariečiu gali tapti kiekvienas, kuriam nesvetimos organizacijos idėjos. Mes negalime ir nenorime būti vien tik verslininkų ar gydytojų klubu. Siekiame į Rotary veiklą įtraukti kuo daugiau įvairiausių sričių specialistų.
Klubo nariu gali tapti tik nepriekaištingos reputacijos žmogus, puikus savo srities specialistas. Pageidaujantieji tapti rotariečiais turi pateikti bent dviejų klubo narių rekomendacijas. Tuomet jų kandidatūros svarstomos klubo susirinkime. Galioja veto teisė: jei bent du rotariečiai prieštarauja pretendento kandidatūrai, jis į klubą nepriimamas.
– Ar klubo nariai naudojasi veto teise?
– Taip. Kelių kandidatų į savo gretas nepriėmėme, nes tam prieštaravo klubo nariai.
– Ar Rokiškio Rotary klubo nariu gali tapti moteris?
– Ne. Mūsų klubas yra vyriškas. Mes jokiu būdu ne prieš moteris, tačiau artimiausiu metu neketiname jų priimti į savo gretas. Žinoma, mūsų žmonos ir draugės nėra atskirtos nuo klubo veiklos: jos dalyvauja Rotary šventėse, labdaros renginiuose.
Rotary, kaip vyriškos organizacijos, tradicijos klostėsi ilgus dešimtmečius. Tik 1978 m. Kalifornijos klubas priėmė dvi moteris ir taip pažeidė “Rotary International” konstituciją. Tik po 9 m. JAV Aukščiausiasis teismas išaiškino, kad klubo sprendimas atitinka šios šalies Konstituciją. Atsižvelgiant į šį sprendimą “Rotary International” nusprendė, kad ir moterys gali būti klubų narėmis. Tačiau tik 1993 m. inauguruotas pirmasis pasaulyje moterų Rotary klubas – Klaipėdos “Aditė”.
– Kokias vertybes puoselėja rajono rotariečiai?
– Mus vienija poreikis daryti gerus darbus. Kiekvienas klubas vadovaujasi šiomis esminėmis organizacijos gairėmis: tarnyste klubui, tarnyste bendruomenei, tarnyste tarptautinei bendruomenei.
Tarnystė klubui reiškia, jog kiekvienam jo nariui suteikiama galimybė pademonstruoti savo vadovavimo sugebėjimus, patirtį.
Tarnaudami bendruomenei klubai vykdo įvairius projektus. Jie padeda spręsti bendruomenių problemas: remia mokyklas, darželius, vaikų ir senelių globos namus. Rotariečiai padeda tėvams, auginantiems neįgalius vaikus, remia daugiavaikes šeimas.
Mes, rokiškėnai, įgyvendiname mažiau paramos projektų nei aplinkinių rajonų kolegos. Rokiškio Rotary klubas – dar jauna organizacija, turinti mažai patirties. Tačiau sparčiai mokomės ir tobulėjame. Jaučiame, kad galime duoti didelę naudą savo miestui ir jo bendruomenei.
Ne visi klubai yra turtingi, todėl didesniems projektams vykdyti sutelkiamos ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių  klubų pajėgos – Danijos, Švedijos, Norvegijos rotariečiai. “Rotary International” remia projektus, padedančius kovoti su skurdu, alkiu ir ligomis.
– Ar tiesa, kad Rotary klubo ženklelis švarko atlape atveria žymių verslo ir politikos veikėjų duris?
– Tarp rotariečių iš karto užsimezga betarpiškas ryšys. Atsiranda daug bendrų pokalbio temų, užsimezga draugiškas, šiltas ir nuoširdus bendravimas. Mes visuomet laukiame svečių iš kitų šalies miestų ar šalių klubų. Neseniai Rokiškyje svečiavosi Jėkabpilio (Latvija) rotariečiai. Tikimės su jais užmegzti draugiškus ryšius, rengti bendrus projektus.
Mes taip pat lankomės kitų šalių klubuose. Neseniai buvome Vokietijos Garmiš-Partenkircheno slidinėjimo kurorte. Gaila, jog tik paskutinį viešnagės vakarą pastebėjome prie miesto kavinukės kabančią Rotary klubo lentelę ir nebespėjome užsukti į svečius pas kolegas.
– Ar pats kasdien segite klubo ženklelį?
– Ne. Kasdien dažniausiai vilkiu megztinį, o prie jo ženklelis netinka. Jį segiu kostiumo atlape.
– Ar visuomenei žinoma Rotary veikla?
– Deja, ne. Jei atliktume apklausą, “Carito” ar Raudonojo Kryžiaus draugijas žinotų kas dešimtas respondentas, o apie Rotary, ko gero, tik kas šimtasis. Visuomenė mus vis dar laiko slapta organizacija, tarsi kokia masonų lože. Nesame masonai, mūsų nariai neslepia nei savo veidų, nei darbų. Mes renkamės atvirai: kiekvieną trečiadienį po darbo valandėlei susibėgame “Pagundos” kavinėje. Svarstant įvairius paramos ir labdaros projektus, ta valandėlė gerokai užsitęsia.
Kitas visuomenės mitas apie mus – esą susirinko į klubą turtingi žmonės ir žaidžia labdarą. Mes labdaros nežaidžiame, mes ją vykdome.
– Kokius paramos ir labdaros projektus įvykdėte pastaraisiais metais?
– Mūsų klubas labai didžiuojasi, kad praėjusių metų pabaigoje, bendradarbiaujant su Danijos rotariečiais, pavyko rajono ligoninei padovanoti nenaują, tačiau puikios būklės ir komplektacijos reanimobilį. Šios dovanos vertė – per 100 tūkst. litų.
Bendradarbiaudami su Utenos rotariečiais bei šalies Rotary komitetu padėjome neįgalaus berniuko šeimai įsigyti kochlearinį aparatą. Tam buvo skirta beveik 10 tūkst. litų.
Prieš trejus metų mūsų klubas įrengė “Pumpurėlio” lopšelio-darželio vaikų žaidimų aikštelę.
Šiemet prieš Kalėdas Kamajų seniūnijos šeimai, auginančiai 7 pametinukus berniukus, dovanojome hidroforą ir skalbyklę, o jūžintiškių daugiavaikei šeimai – kompiuterį ir bulvių tarkavimo mašinėlę. Kita gausi šeima pageidavo savo vaikams drabužių ir batų, dar vienai dovanojome televizorių. Ne vieną daugiavaikę šeimą pradžiuginome šaldytuvu, rašomuoju stalu, kompiuteriu.
Nelikome abejingi ir ruopiškėnų šeimos, per gaisrą praradusios namus, bėdai. Mūsų klubas jiems skyrė 3 tūkst. litų gyvenamajam vagonėliui pirkti.
Deja, susiduriame su rimta problema – kaip atrinkti žmones, kuriems būtina parama. Neslėpsiu, keletą kartų apsirikome. Todėl dabar itin kruopščiai renkame informaciją apie remtinus žmones, lankomės jų šeimose, išklausome jų rūpesčių ir lūkesčių, kruopščiai apsvarstome kiekvieną paramos prašymą. Padedame tik tiems, kurie patys kabinasi į gyvenimą.
Mūsų prioritetas – parama vaikams ir neįgaliesiems. Mielai atsiliepiame į įvairių mokyklų, darželių pageidavimus.

 

Užs. 369

 

Lina DŪDAITĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: