Penkių šimtų metų garbingą istoriją saugantis Ilzenbergo dvaras (Juodupės sen.), iškilęs ant kalvos dviejų ežerų apsuptyje palei Lietuvos-Latvijos sieną, atvertė naują puslapį. Gruodžio 20 d. dvarvietės vietoje, kur netrukus išdygs paradiniai vartai, buvo įkasta kapsulė su dvaro savininko laišku ateities kartoms. Taip pažymėta kadaise garsaus dvaro atstatymo darbų pradžia.
Kas galėjo patikėti!
Ne kiekvienas dvaras turi tokią didžią praeitį kaip Ilzenbergas. Prieš 500 metų pastatytas rūmas, įspūdingas parkas, dvaro apylinkės mena svarbiausius kelių šimtmečių istorijos įvykius: buvusią didybę, turtus, klestėjimą ir skausmingą nykimą. Dvaro apylinkių senbuviai, prieš kelerius metus išgirdę, jog Ilzenbergas turi naują šeimininką, o šis planuoja dvarvietę atstatyti, tuo netikėjo. Ir be reikalo: šių metų rudenį rūmo papėdėje bei parke užvirė darbai, ir Ilzenbergas ėmė rašyti naują istorijos puslapį.
„Praėjus septyniems dešimtmečiams dvaro nykimo pradedame jo atstatymą. Pradėjome nuo gamtos – parko ir sodo: pasodinome per 300 naujų vaismedžių, kitąmet pasodinsime dar 300 medžių“, – prieš įkasdamas kapsulę sakė UAB Ilzenbergo dvaro savininkas Vaidas Barakauskas.
Nuo praėjusio rudens valomi ir tvarkomi dvaro tvenkiniai, parke ir jo prieigose šalinami seni bei nevertingi medžiai ir kiti želdiniai. Netrukus atgis keturi statiniai: svirnas, ūkinis pastatas, rūkykla, o vėliau ir pats dvaro rūmas. Dar tiek pat pastatų teks atstatyti: tai arklidė, ledainė-sandėlis, pirtis-„bravoras“ ir apžvalgos pavėsinė. Šie dvarvietės statiniai visiškai sunykę, tačiau liko jų nuotraukų ir aprašymų. Taigi atstatyti jie bus autentiškai.
Jei istorijos ratas atsisuktų atgal, buvę Ilzenbergo savininkai dvaro nepažintų: po kelerių metų dvarvietė gerokai išsiplės. Čia atsiras malkinė, vištidė, žąsidė, šiltnamiai ir lieptai, o įvažiuojančiuosius pasitiks akmenų tvora ir vartai.
Iš viso dvarvietėje suprojektuota 14 statinių.
Kas čia bus?
Ką Ilzenberge planuoja ir jau kuria naujieji dvarininkai?
Jau keli mėnesiai čia riaumoja technika, gaudžia pjūklai ir žoliapjovės, taukši plaktukai: verda aplinkos tvarkymo darbai, vežamas žvyras, smėlis, retinamas parkas. Čia dirba statybininkų komanda iš Rokiškio, naktimis dvarvietę saugo sargai, užduočių nestokoja ir kiti samdyti darbininkai. Kol dvarvietė sušvis visomis spalvomis, darbų čia pakaks ne tik vietiniams, bet ir iš tolėliau atvežtiems darbininkams bei specialistams.
„Dvare bus visko: ūkis, gyvuliai, daržai, žirgynas ir pramogos“, – planus atskleidė dvaro valdytojas Remigijus Stoškus. Dvarvietė puikuosis sutvarkytu vertingu parku, po kelerių metų čia suoš naujas sodas, 10 ha žemės užims daržininkystės, paukštininkystės ir gyvulininkystės zonos. Apie dvarą plyti 120 ha žemės plotai. Juose bus įkurtas modernus biodinaminis ūkis.
Dvaro savininkas V.Barakauskas sakė, jog dvarvietė ir jos ūkis atgaus pirmapradę savo paskirtį, tačiau išlaikys žmogaus ir gamtos santarvę: čia bus naudojamos šiuolaikiškos ūkininkavimo technologijos, nekenkiančios aplinkai, o dvaro biodinaminis ūkis bus pirmasis ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Ūkyje planuojama vystyti ekologinę gyvulininkystę, sodininkystę ir bitininkystę. Ši veikla bus pagrindinė. Ūkis turėtų pradėti veikti jau 2013 metais, o nuo 2016 m. p. Barakauskas planuoja įgyvendinti visus savo sumanymus.
Daugiau šeštadienio “Gimtajame…”
Aldona MINKEVIČIENĖ