Tiesiai arčiau, aplink greičiau. Iš kur kilo šita patarlė? Ko gero, senoliai ją sumanė norėdami įspėti, kad neverta trumpinti kelio, nes nežinodamas gali pakliūti į šabakštyną ar užklysti į pelkę ir, užuot greičiau atkakęs į vietą, sugaiši ilgiau nei eidamas vingiuotu, bet gerai žinomu, pramintu keliu. Sakoma, kad patarlėmis neretai ko nors pamokoma, patariama. Ar tiesiai arčiau, o aplink greičiau?
Ko gero, garsūs šalies etnologai Gražina Kadžytė ir Libertas Klimka atkapstytų gerokai senesnių patarlės prasmių, nes šie posakiai gyvuoja tradicijos būdu. Bet senosios tradicijos nyksta, todėl visoms šiandieninėms situacijoms tos patarlės nepritaikysi.
Pavyzdžiui, valstybė pripratino skubios medicininės pagalbos šauktis „per Vilnių“, nors gyveni Rokiškyje, priešais ligoninę ar polikliniką. Spręsdamas pašto klausimėlius rokiškėnas ar kamajiškis taip pat turi skambinti trumpuoju numeriu „per Vilnių“, o Vilniuje sėdintys operatoriai pasakys, ką daryti Rokiškyje, Kamajuose. Mažųjų pašto skyrių darbuotojai ko nors paklausti mojuoja rankomis ir dievagojasi: jiems negalima nieko komentuoti, atskleisti spaudai, netgi to, ar siuntėjai linkę tinkamai ant voko užrašyti adresus. Taigi informacijos ir korespondentams tenka ieškotis ne tiesiai (klausti pašto darbuotojų), o eiti aplink (skambinti trumpuoju numeriu arba kreiptis į atstovą spaudai).
Kitas pavyzdys. Atmintin įstrigo vienos komercinės televizijos žinių reportažas, pasakojęs apie sveikatos ministro atvykimą į rajono (ne mūsų) centrinę polikliniką. Reporterė kalbino koridoriuose laukiančius pacientus, kamantinėjo, kokius klausimus jie užduotų ministrui, kuo nepatenkinti, ką tobulintų sveikatos sistemoje?.. Jie kalbėjo. Kai mikrofonas atsidūrė vienos iš darbuotojų panosėje, ši pamikčiojo, pasakė keletą abstrakčių frazių ir, metusi žvilgsnį į šoną (ten filmavimo kamera nepasiekė), išlemeno: „Tai negi dabar sakysi, ko trūksta, kai administracija stovi pašonėje…“ Potekstė aiški? Bijo tiesiai klausti, tiesiai kalbėti, nes po to užsisės ant sprando, kažko neduos, ignoruos, atleis iš darbo… Todėl tylėti parankiau. Tyla – gera byla. Taip byloja kita patarlė. Ką šioje situacijoje reikštų žodis „aplink“? Galbūt tai: kas nors kitas išdrįs pasakyti, kur bėdos, tik ne aš.
Nerasdamas arba nežinodamas, į ką kreiptis, šių dienų žmogus posakį „tiesiai arčiau, aplink greičiau“ dažniausiai supranta labai buitiškai: iškilo problema – kreipkis į aukščiausią instanciją, t. y. aplink. Ta instancija neretai tampa spauda. Kalbu apie mūsų laikraštį. Skaitytojai skambina kolegoms arba patys ateina į redakciją, telefonu guodžiasi budinčiai korespondentei. Kokiu reikalu? Nes miestelio skverelyje, t. y. viešoje vietoje, vakarais suoliukus apsėda girtuokliai, o pensininkams ir jaunoms mamoms su vaikučiais nebelieka vietos; kad seniūnas trečia diena neišveža nupjautos žolės; kad šventoje vietoje, miestelio kapinėse, randa piktžolyną; guodžiasi dėl automobilio nutrenkto, tačiau dar leisgyvio gandriuko, ir prašo patarti, kur kreiptis; teiraujasi, kokia vaistinė švenčių dienomis yra budinti. Į redakciją žmonės kreipiasi kaip į paskutinę instanciją, nes daugelis jau būna atsimušęs į abejingumo sieną institucijose, jau būna išvaikštinėję valdininkų koridorius, savarankiškai išstudijavę įstatymus, sulaukę begalės šviesių pažadų, bet taip ir nesulaukę jų išsipildymo. Nesulaukę net noro padėti.
Tada problemas bandome spręsti kartu. Dažnai paaiškėja keistas dalykas. Koks? Vėl pateiksiu pavyzdį. Senyva moteris, nesinaudojanti internetu, ieškojo visame rajone žinomos valstybės tarnautojos telefono numerio. Sakė ją pažįstanti, turėjusi tokių ir anokių reikalų, bet pametusi lapelį su jos telefono numeriu. Sakė skambinusi į savo seniūniją, bet ten informavę, kad numerio nežiną… Tada paskambino į redakciją. Nejučia išsprūdo: „Absurdas. Juk seniūnijos darbuotojai tereikėjo paguglinti. Matyt, tingėjo.“ Ieškomos tarnautojos numerį nesunkiai radau internete.
Po tokių pokalbių apninka įvairios mintys: žmonės yra patyrę, kad problemos paviešinimas veikia efektyviai, ir pasitiki spauda. Ačiū jiems ir jūsų, skaitytojų, redakcija visada laukia ir pasirengusi jums padėti. Daugelį problemų galime išspręsti nuoširdžiai kalbėdamiesi, patardami ir padėdami. Ir susikalbėdami. Taip bus tiesiau ir greičiau.