Truputėlis magijos ir atostogos sau
Kamilės ir Egidijaus bei jų dukros Gabrielės Katinauskųšventinis laikotarpis pilnas tradicijų.
„Švenčių laukimas mūsų namuose prasideda nuo advento. Tradiciškai patys kuriame advento vainiką. Iš natūralių gamtoje randamų gėrybių. Susisukame iš pušies šakelių vainiką ir jį dekoruojame kankorėžiais, gilėmis, uogytėmis, cinamono lazdelėmis, džiovintos citrinos griežinėliais ir pan. Labai smagus procesas, kuris įtraukia visus šeimos narius. Nuo kankorėžių ir kitų smulkmenėlių paieškų ir pasivaikščiojimų iki galutinio kūrybinio proceso. Juk pats smagumas vaikui įsitraukti į kūrybišką veiklą ir mažais piršteliais dėlioti ir klijuoti įvairias uogeles. Žinoma, puošiame ir kalėdinę eglutę. Neskubame to daryti anksti, nes tradiciškai renkamės gyvą medelį, kad ir augintą vazone. Šiais metais turime idėją po švenčių pamėginti pasodinti eglutę lauke, gal prigis. Turėdami laiko vykstame į kitus miestus pažiūrėti jų didžiųjų eglių, pasivaikščioti išpuoštose erdvėse“, – pasakoja K. Katinauskienė.
Didžiąsias šventes šeima švenčia tradiciškai, įprastai. „Per šventes aplankome tėvus. Kūčių vakarienę valgome „dvigubai“, iš pradžių pas vyro tėvus, paskui pas mano. Laikomės dvylikos patiekalų tradicijos, visko išragaujame po truputėlį. Vakarienė prasideda nuo kalėdaičio laužymo ir maldos. Turime kelis tradicinius žaidimus, kurie skirti šeimos nariams be antrųjų pusių. Vienas iš jų: atsistoti nugara į duris ir paėmus šlepetę ar batą mesti per petį. Jei bato nosis atsisuks į duris – ateinančiais metais susirasi antrą pusę. Tokie ir panašūs burtai suteikia Kūčių vakarui magijos ir tikėjimo“, – pasakoja pašnekovė.
Kai pakvimpa mandarinais ir imbieriniais sausainiais…
Audrius Dilys pasakoja, kad su žmona Raminta ir sūnumi Jonu laikosi senųjų šventinių tradicijų.
„Praėjusį karantiną šventes minėjome savoje šeimoje, su tėvais bendravome tik nuotoliniu būdu, šventinė nuotaika buvo keista, todėl šiais metais žadame švęsti su tėvais ir seneliais. Per didžiąsias šventes susitinkame kelios kartos, laikomės visų senųjų tradicijų: Kūčių vakarienės dvylika tradicinių patiekalų, malda, kalėdinės dovanos ir šventinė eglė. Kai namai pakvimpa mandarinais ir imbieriniais sausainiais, vadinasi, ateina šventės. Per Kalėdas visada puošiame tikrą, gyvą eglutę, kalėdiniais akcentais papuošiame ir namus, perkame dovanas. Tiesa, jomis dažniausiai tenka apsikeisti jau Kūčių vakarą, nes šeimos vaikai nebeišlaukia Kalėdų ryto“, – pasakoja pašnekovas.
Didžiausia dovana matyti vaikų laimingus veidus
Laimio, Miglės ir jų mažųjų Jokūbo ir Jorio šventės taip pat švenčiamos pagal ilgametes tradicijas.
„Mums šv. Kalėdos yra šeimos šventė. Visa šeima susirenka jaukiai švęsti, prisiminti praėjusius metus ir artimuosius, kurių su mumis nebėra. Puoselėjame ilgametes tradicijas. Šv. Kučių vakarą vykstame pas tėvus, kur susirenka visa šeima pasidalinti kalėdaičiais, paragauti visų dvylikos mamos paruoštų patiekalų.
Aišku, ramybė prie stalo ilgai netrunka, nes keturi anūkai ir viena anūkė pas senelius pradeda nuobodžiauti. Tada mano mama su tėčiu, prisiminusi savo vaikystę ir meta, kai mus su broliu augino, moko mažuosius šv. Kučių žaidimų, burtų, kad ir jiems išliktų atsiminimas, kokie būdavo papročiai.
Dar nenusprendėme, kaip švęsime šių metų šventes, jei karantino sąlygos leis, susitiksime tradiciškai visi prie vieno stalo. Praėjusias šventes šventėme kitaip, juk buvo karantinas, prie bendro stalo susėdome tik virtualiai, nors mano tėvai gyvena tame pačiame Kavoliškyje. Aišku, niekas nepakeis gyvo susitikimo ir bendravimo, bet reikia prisitaikyti prie situacijos“, – pasakoja L. Magyla.
Pastaruosius trejus metus šeima puošia gyvą eglę, o ankstyvą Kalėdų rytą dovanų jau laukia mažieji.
„Puošiame ne tik namus, eglutę, bet ir langus. Kavoliškyje dar išlikusi tradicija papuošti ir savo aplinką, kad kalėdine nuotaika galėtų džiaugtis ir kiti. Renkamės gyvą eglę, nors priežiūros daugiau, bet namuose jaukiau, junti jos kvapą ir tai sustiprina kalėdinę nuotaiką. Namus pradedame puošti likus savaitei ar dviem iki šv. Kalėdų, tada ir prasideda didžiųjų metų švenčių laukimas ir svarstymai, ar buvome geri ar ne šiais metais ir kokių dovanų atneš Kalėdų Senelis.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“