Minėta aktyviai visame regione
Seimo narys V. Kanopa pasidžiaugė, jog vis dėlto Aukštaitijos metams skirti renginiai, organizuojami tos pačios Etninės kultūros globos tarybos ir jos padalinio Aukštaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos, vietinių entuziastų dėka gana aktyviai vyko visame regione, kiekviename rajone. Aukštaitijos metai jau eina į pabaigą, baigiamasis šių metų renginys – konferencija „Aukštaitijos ištakos ir tapatybės ženklai“ – įvyks lapkričio 29 dieną Vilniuje, Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje. Į jį kviečiami viso regiono savivaldybių atstovai, ne tik politikai, bet ir etnologai, istorikai, muziejininkai, visi neabejingi šiam etnografiniam Lietuvos regionui, jo istorijai dabarčiai ir ateičiai.
Kiekvienas po tris darbus
Vienas iš Aukštaitijos metams skirtų renginių – antrųjų Seimo rūmų parodų galerijoje neseniai atidaryta Seimo nario V. Kanopos globojama Rokiškio krašto tautodailininkų paroda „Aukštaitiškas charakteris“, veiksianti iki lapkričio 20 d.
Kalbinta Rokiškio tautodailininkų asociacijos, kuri pati parodė iniciatyvą pažymėti sukaktį paroda Vilniuje, pirmininkė Birutė Dapkienė sakė, jog dėl parodos buvo sutarta dar praėjusių metų rugpjūtį, tad pasiruošti turėta beveik pusantrų metų. Nebuvo didelės skubos, norėta parodyti visą krašto tautodailės spektrą, tad kiekvienas tautodailininkas galėjo pristatyti po tris darbus.
Parodoje pristatomi Ritos Bukienės, Birutės Dapkienės, Birutės Dudėnienės, Marijonos Mieliauskienės, Irenos Stasikėlienės dailės darbai, Gitos Kolosovienės karpiniai, Roberto Žaliuko drožiniai, Nijolės Adamonienės dirbiniai, Alės Gegelevičienės, Rasos Janušauskienės bei Ritos Vaitiekauskienės juostos, Stefanijos Čypienės, Jūratės Budrienės bei Vandos Leščiovos mezginiai, Genės Šimėnienės audiniai, Eglės Skardžiūtės keramika, Alės Deksnienės, Violetos Jasinevičienės vėliniai, Jolantos Koreniauskienės verbos – daugiau kaip dvidešimties Rokiškio tautodailininkų darbai.
Kalbėti ne tik protėvių, bet ir šiuolaikinio žmogaus kalba
Tokia tautodailės žanrų ir formų gausa liudija, jog mėgėjų menas, aukštaitiškas charakteris nėra kažkas likusio tik muziejuje, nėra tik pirštinių ir megztinių raštai bei folkloro ansamblių kostiumai.
Tautodailė kinta ir vystosi kartu su gyvenimu, semiasi įkvėpimo ne tik iš tradicinių amatų ir liaudies meno, bet ir sėkmingai naudojasi profesionalaus meno atradimais. Liaudies menininkai bando rasti savo vietą, savitą požiūrį į pasaulį, kalbėti ne tik protėvių balsais, bet ir šiuolaikinio žmogaus, atviro visam pasauliui ir išliekančio giliai aukštaitišku ir lietuvišku, kalba. Ir parodos atidarymo afišoje buvo labai taikliai pastebėta, jog ši paroda – „praeities ir dabarties kasdienės gyvensenos atspindys“. Maža kas gali būti gražiau ir prasmingiau, kaip kasdienybė, nuskaidrinta kūryba, menu. O juk tie, kurie dalyvauja su savo darbais šioje parodoje – tik maža dalis kuriančių šio krašto žmonių. Vieni nepristatė darbų parodai, kiti nereiškia noro dalyvauti kūrybiniuose sambūriuose, treti jau seniai peržengė tautodailės ribas ir menu užsiima profesionaliai. Juk vien iš drožėjų ir medžio meistrų darbų galima būtų surengti kelias tradicinio ir gal net netradicinio liaudies meno parodas. Pakanka užsukti į Rokiškio krašto muziejuje veikiančią prakartėlių parodą, kad suprastum, koks nevienareikšmis, platus ir sudėtingas šis reiškinys ne tik Rokiškyje, bet ir kitur.
Nuo archajiškų juostų, elegantiškumo įgijusių veltinių iki bažnyčios bokštų paveiksluose
Parodos atidarymą gražiai savo krašto dainomis papuošė Kriaunų folkloro ansamblio muzikantai, savo apsilankymu pagerbė bei dalyvius ir svečius pasveikino Rokiškio meras Ramūnas Godeliauskas, kuriam buvo įteikta tradicinė Aukštaitijos vėliava, etnologas Libertas Klimka, Lietuvos tautodailininkų sąjungos vadovas Jonas Rudzinskas, Seimo nariai, kiti garbingi svečiai.
L. Klimka, kalbėdamas parodos atidaryme, pasidžiaugė, jog Rokiškis gal net daugiau negu kiti rajonai stengiasi išlaikyti tradicinius amatus ir tautodailę, besireiškiančią įvairiais būdais nuo archajiškų juostų, elegantiškumo įgijusių veltinių iki lengvai atpažįstamų Rokiškio bažnyčios bokštų paveiksluose.
Iš Vilniaus į Nidą
Paklausta apie Rokiškio tautodailininkų artimiausius planus, B. Dapkienė sakė, jog paroda „Aukštaitiškas charakteris“ iš Vilniaus keliaus į Nidą, o pavasarį Rokiškio krašto muziejuje vyks tradicinė ataskaitinė Rokiškio tautodailininkų asociacijos paroda, kurioje galbūt išvysime ir naujausius tautodailininkų darbus, kaip visada su pagarba žvelgiančius į etnografinę tradiciją, bet kartu moderniai aukštaitiškus.
Projektą iš dalies remia: