Gydytoja odontologė Sondra Maižiūtė apžiūri devynerių Ugnių. Nors prieš procedūrą berniukas šiek tiek nerimavo
Gydytoja odontologė Sondra Maižiūtė apžiūri devynerių Ugnių. Nors prieš procedūrą berniukas šiek tiek nerimavo
VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre (PASPC) veikiančiuose odontologų kabinetuose – pasikeitimai. Čia į nemenką darbo patirtį sukaupusių ir rokiškėnų bei rajono gyventojų puikiai pažįstamų specialisčių kolektyvą įsiliejo du nauji veidai bei atsirado galimybė pasinaudoti naujomis burnos higienisto paslaugomis.
Patirtį praturtino žiniomis
Moteriškam keturių gydytojų odontologių kolektyvui: Sondrai Maižiūtei, Odetai Kirstukienei, Genei Juknienei ir tik antrą mėnesį dirbančiai Eimantei Šalkauskaitei – paskutinysis vasaros mėnuo itin darbingas, nes prieš mokyklą pasirodyti specialistams suskumba mokinukai. Kad suspėtų laiku sutvarkyti dokumentus ir apžiūrėtų kuo daugiau klientų, odontologės darbus dalinasi su nepakeičiamomis pagalbininkėmis, gydytojo odontologo padėjėjomis Austra Kastanauskiene, Regina Matukiene ir Praksija Karpova.
Prie gausaus būrio rugpjūčio pradžioje prisijungė ir dar viena jauna specialistė – Lolita Puriuškytė, rokiškėnams siūlanti naują – burnos higienisto – paslaugą.
Silantas saugo dantuko emalį
Trečią savaitę besidarbuojanti L. Puriuškytė džiaugėsi, kad pirmosios darbo savaitės praėjo ramiai, be didelių nesusipratimų: „Nuo pat pradžių turiu daug darbo. Vaikai ateina profilaktiškai pasitikrinti prieš mokslo metus. Viskas kol kas nauja, šviežia, tačiau jaučiuosi savo vėžėse. Burnos higienistės specialybę rinkausi, nes man patinka šis darbas, nejaučiu kraujo baimės. Jau pastebėjau, kad daugumos atėjusių vaikų dantų būklė ir higiena – prasta. Man keista, kodėl palyginti nedaugelis pasinaudoja galimybe nemokamai silantuoti vaikų dantis. Juk vaikams iki 14 metų dantukų dengimas silantais finansuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Kai kurių tėvų nuomone, silantai – blogis. Noriu patikinti, kad silantuotas dantukas yra labiau apsaugotas nuo ėduonies, mažiau žalojamas. Kai atžalą atvedusiems tėvams paaiškinu, kad ši procedūra padės dantims ilgiau išlikti sveikiems ir nepažeistiems, žmonės persigalvoja. Silantuoti reikia nuolatinį dantį, jam tik išdygus, kol dar nepažeistas danties emalis.“
Specialistė tikisi, kad rokiškėnai netruks atrasti burnos higienisto kabinetą.
Jauna specialistė
Po mokslų dirbti odontologe į gimtinę grįžo ir 24-erių E. Šalkauskaitė. Jauna specialistė tikino, kad odontologo specialybė paklausi visuose miestuose, tačiau ją labiausiai traukė savas kraštas. „Čia visi savi, norėjosi grįžti. Buvo galimybių dirbti Kaune, nes mokslų metu ten atlikau praktiką. Galėjau įsidarbinti Mažeikiuose, bet Rokiškyje iš karto radau darbo vietą ir nedvejodama pasilikau. Rokiškėnai į mane, jauną specialistę, reaguoja palankiai. Ypač myli vaikai, o jie sudaro didžiąją dalį mano pacientų. Džiaugiasi ir jų mamos. Iš vyresnio amžiaus pacientų taip pat nesulaukiau nepalankių vertinimų. Buvo keletas žmonių, kurie atėję kiek nustebo: „Gal mano dukters metų esate?“, tačiau dėl to, kad būtent aš taisysiu dantis, niekas neprieštaravo. Puikiai priėmė ir bendradarbių kolektyvas. Jei kažko reikia ar iškyla klausimų, kolegės noriai pasidalina savo žiniomis ir sukaupta darbo patirtimi“, – kalbėjo E. Šalkauskaitė.
Specialistė pasakojo, kad įstojusi studijuoti mediciną, rinkosi tarp bendrosios medicinos ir odontologijos sričių: „Pasirinkau pastarąją. Gailėtis neteko, o kai iš karto pavyko ir darbo vietą susirasti, savo sprendimu dar labiau džiaugiausi. Rokiškyje dirbti pradėjau liepos mėnesį. Laimė, darbas vyksta sklandžiai ir nemalonių situacijų dar nepasitaikė. Aišku, kiekvienas atvejis būna individualus ir reikia priimti skirtingus sprendimus, tačiau kažko labai įsimenančio ir baisaus nebuvo. Tikiuosi, nepasitaikys ir ateityje…“
Jaunosiomis kolegėmis džiaugiasi ir kolektyvas. Medikės juokėsi, jog dirbti tapo daug lengviau, kai atsirado net keturios papildomos rankos.
Modernėjo aparatūra
Nors žodis „odontologas“ ne vienam sukelia neigiamas asociacijas, visi žino, kokie svarbūs yra šios srities specialistai. Tie, kas nors kartą ilgesnį laiką kentė danties skausmą, sutiks, kad jam neprilygsta jokie kiti negalavimai. Tuo tarpu PASPC odontologės kartoja seniai žinomą tiesą: laiku apsilankius pas specialistą, sukti galvos dėl skaudančio danties neteks.
27-erius metus odontologe dirbanti S. Maižiūtė prisiminė pirmąsias savo darbo dienas, tačiau, pasak jos, per tiek metų mažai kas pasikeitė: „Tebesėdžiu toje pačioje kėdėje (juokiasi). O jei rimtai, per tiek metų pasikeitė aparatai – lengviau gręžia, nes yra didesnių apsukų, mažesnėmis galvutėmis, tačiau darbo esmė išliko ta pati. Atsirado daugiau instrumentų, o pirmieji labiau patobulinti, tapo lengviau dirbti. Tačiau pablogėjo žmonių dantų būklė. Anksčiau šie buvo sveikesni – ne taip išgedę, ne toks sudėtingas būdavo tvarkymas. Jei žmogus nenori, jo nepriversi ateiti pasitikrinti, tad dažnai laukiama iki paskutinės minutės, kada jau pradeda rimtai skaudėti. Pati gamta tokius atvejus sutvarko…“
Pirmasis vizitas
Specialistės teigimu, išdygus pirmajam dantukui, tėvai turėtų planuoti ir pirmąjį vizitą pas odontologą: „Pas mus įprasta, kad šią apžiūrą atlieka pediatras. Tai nieko blogo. Tik mamoms derėtų priminti, kad ir tuo vieninteliu dantuku reikia rūpintis – pavalyti su vata ar marlės skiautele. Apskritai specialistai rekomenduoja, kad vaikams iki 10-ies metų dantis valytų tėveliai. Be abejonės, reikia pratinti vaiką prie ritualo, jog rytais ir vakarais reikia į burną kišti dantų šepetuką. Kad vaikas mokėtų jį paimti, taisyklingai dėti į burną, žinotų, kiek dantų pastos uždėti. Bet vaikas pats negeba gerai nuvalyti visų paviršių, tad po tokių žaidimų mamos turėtų pačios vaikams išvalyti dantukus. Ypač mažiesiems, kurie dažniausiai tik nučiulpia dantų pastą tarsi kokį ledinuką.“
Suaugusiajam pas odontologą apsilankyti patariama kartą per metus, tuo tarpu mažųjų laukiama mažiausiai porą kartų. „2-3 metus, kai pieninius keičia nuolatiniai, vertėtų specialistui pasirodyti kas pusę metų. Juk vienas dantukas iškrito, kitas – išdygo, vienas silantuotas, kitas – ne. Pradeda ryškėti ortodontinio gydymo poreikis, dantų eilių defektai. Specialistui laiku tą pastebėjus, galima išvengti nemalonumų ateityje“, – nelikti abejingais dantų priežiūrai skatino odontologė.
Kaip teisingai pasirinkti burnos priežiūros priemones?
Pasak odontologės, dantų priežiūros priemonėms – šepetėliui, dantų pastai ar skalavimo skysčiui, ypatingų reikalavimų nėra. Vaikams specialistė pataria rinktis mažesnį, minkštą ir patogų dantų šepetėlį. Taip pat primena, kad jiems yra skirtos specialios dantų pastos, mažiau dirginančios ir turinčios mažiau fluoro: „Pastos reikia tiek, kokio dydžio yra žmogaus mažojo piršto nagas. Pasta – pagalbinė priemonė, kuri putodama palengvina valymo procesą, dezodoruoja burną. Aišku, kuo ji natūralesnė, tuo sveikiau. Dantų pastos žymimos sutartinėmis spalvomis: ant tūbelės būna juodos, raudonos, žalios ir kitokių spalvų brūkšnelis. Žymėjimas rodo, kiek sudėtyje yra natūralių medžiagų. Raudonai žymimos daugiausia sintetinių priedų turinčios pastos. Odontologai pataria kartkartėmis naudojamą dantų pastą pakeisti.“
S. Maižiūtė akcentuoja, kad svarbu išlaikyti dantų valymo laiką, o ne dažnį. „Dantis valyti reikia 2 minutes. Retai kuris atsakingai išnaudoja laiko limitą. Plačiai propaguojami burnos skalavimo skysčiai, bet į jų sudėtį įeina daug peroksidų ir truputis antibakterinių medžiagų. Dažnai skalaujant, pradeda džiovinti burną, tad piktnaudžiauti šiais skysčiais nederėtų. Yra specialūs vakuuminiai aparatai, spaudimu praplaunantys tarpdančius, taip pat – tarpdančių siūlai ar specialūs šepetėliai. Priemonių burnos ertmei prižiūrėti tikrai dabar yra visokių, tik reikia netingėti. O kokias rinktis – kiekvieno reikalas“,- kalbėjo S. Maižiūtė ir pridūrė, jog daugumoje užsienio šalių žmonės nuo vaikystės įpratinti prisižiūrėti ir rankinėse nešiojasi dantų šepetėlius, kad po valgio galėtų išsivalyti dantis.
Paslaugos
Odontologijos skyriuje daromos pacientų žandikaulio rentgeno nuotraukos. Odontologo padėjėja A. Kastanauskienė pasakojo, kad turimu rentgeno aparatu daromos pavienių dantų rentgeno nuotraukos: „Deja, neturime galimybės padaryti panoraminę nuotrauką. Prireikus tenka šviesti kiekvieną dantį atskirai. Tai šiek tiek sudėtinga, nes jei reikia, pavyzdžiui, keturių krūminių dantų nuotraukos, tenka fotografuoti keturis kartus. Tačiau turime džiaugtis, kad apskritai yra tokia galimybė, ir prireikus nuotraukos pacientams netenka vien tik dėl jos važiuoti į kitą rajoną. Nuotraukos daromos pas mus atvykus su gydytojo odontologo siuntimu ir nesvarbu, ar gydytojas dirba PASPC, ar privačiame kabinete. Šia procedūra gali pasinaudoti ir kaimyninių rajonų gyventojai. Tiesa, jiems paslauga bus mokama. Nuotraukos padaromos vietoje, per 5-10 minučių.“
Be jau minėtų burnos higienos ir rentgeno nuotraukų darymo paslaugų, PASPC dirbančios gydytojos odontologės pacientams atlieka profilaktinę dantų patikrą, plombuoja ar traukia dantis. Čia pat galima užsirašyti į eilę dėl dantų protezavimo.
Budi šeštadieniais
Pasak S. Maižiūtės, kiekvieną šeštadienį nuo 8 iki 11 val. poliklinikoje budi terapeutas, odontologas, dirba laboratorija: „Buvo laikas, kai budėti tekdavo savaitėmis ir net naktimis. Tačiau nedaug skubių atvejų, kai būtent savaitgalį pradeda labai skaudėti dantį. Jei skauda, vadinasi, skylė dantyje buvo seniai, o žmogus tiesiog neprisižiūrėjo. Per minutę dantis nesugenda, tai nėra trauma. Štai kodėl raginame žmones nors kartą per metus pasitikrinti, kad žinotų savo dantų būklę. Niekas neliepia gydytis, bet bent žinosite, kokių pasekmių galite sulaukti…“
Užs. 1526
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: