Rokiškio krašto muziejaus istorikas Giedrius Kujelis tikisi, kad per „Muziejaus naktį“ pradėtos ekskursijos po nepažintas tamsiąsias Rokiškio puses bus tęsiamos. To pageidauja ne vienas, nes per „Muziejų naktį“ audiogidų visiems norintiems neužteko…
Tamsieji puslapiai
„Projektas „Už fasadų“ ilgai gyveno kažkur mano galvoje. Kažkada net buvau sukūręs fotografijų projektą tuo pačiu pavadinimu – „Už fasadų“, kuriame fotografavau tokias, kabutėse tariant, fotogeniškas vietas Rokiškyje. Pagrindinė projekto mintis yra ta, kad mes, žmonės, save ir savo gimtąjį miestą kitiems dažniausiai pristatome iš gražiosios pusės – iš fasadinės, puošniosios pusės. Dažnai slepiame tai, kas yra tamsiojoje pusėje. Tai galima pasakyti ir apie žmogų, ir apie miestą. Todėl ir gimė mintis per „Muziejų naktį“ pakviesti žmones vėlų vakarą pasivaikščioti po Rokiškio miestą ir susipažinti su tomis tamsiosiomis pusėmis. Tai ne tik pastatai ir jų nefasadinės pusės, bet ir tamsieji Rokiškio miesto istorijos puslapiai. Į ekskursiją kvietėme registruotis rokiškėnus ir miesto svečius. Registracija buvo reikalinga todėl, kad visa ekskursija vyko naudojant audiogidus. Tai personaliniai audiogidai – žmogus gauna imtuvą ir ausines, per kurias girdi, ką pasakoja gidas. Tokių audiogidų turime tik šešiasdešimt, todėl dalyvių skaičius buvo ribojamas. Dėl šios priežasties ne visi norintieji galėjo patekti į ekskursiją. Žinoma, buvo ir tokių žmonių, kurie ėjo šalia gido neturėdami audiogido. Tačiau nežinau, ar jie gavo tokį pat kokybišką pasakojimą, ar viską išgirdo ir suprato taip, kaip tie, kurie naudojosi audiogidais“, – sakė Giedrius Kujelis.
Visi atsiliepimai buvo teigiami
Lankytojams pristatytos berods trylikos objektų istorijos. „Tai buvo ne tik pastatų istorijos, kaip jau minėjau, bet ir pasakojimai apie įvairius įvykius – nebūtinai tragiškus ar „juodus“, tačiau keistus, mažiau žinomus ir netikėtus Rokiškio istorijos epizodus. Ar žmonėms patiko? Kiek galime spręsti iš atsiliepimų, taip. Visi atsiliepimai buvo teigiami, nusiskundimų negavome. Todėl, žinoma, yra planų tokią ekskursiją kartoti. Kitas klausimas – ar ją vėl rengti naktį, ar būtų prasminga organizuoti ir dieninę tokio pobūdžio ekskursiją? Manau, kad reikia pabandyti ir pažiūrėti, kaip į tai reaguos lankytojai“, – sakė istorikas.

Medžiagą rinko įvairiuose šaltiniuose
Ar daug yra tokių vietų, kurios pasakoja tamsias, įdomias, keistas ar mažai girdėtas Rokiškio miesto istorijas? „Manau, kad jų tikrai galima surinkti dar ne vieną. Žinoma, šį darbą atlikome Rokiškio krašto muziejaus istorikai – Simona Strumskytė, Justinas Malcius ir aš, Giedrius Kujelis. Medžiagos ieškojome muziejaus sukauptame archyve, periodinėje spaudoje, taip pat rėmėmės amžininkų pasakojimais ir įvairiomis iš lūpų į lūpas perduodamomis istorijomis. Kitas klausimas – ši ekskursija buvo nemokama. Tačiau jeigu ją organizuotume kaip mokamą renginį, ar atsirastų toks pat gausus būrys ekskursantų? Į šį klausimą kol kas sunku atsakyti. Reikėtų pabandyti ir tada pamatytume, koks būtų žmonių susidomėjimas“, – svarstė Giedrius Kujelis.
Vis dar atrandame anksčiau nepastebėtas erdves
Jo teigimu, įdomu tai, kad ne vienas lankytojas ekskursijos metu ar po jos yra pasakęs, jog pirmą kartą lankosi vienoje ar kitoje vietoje. „Atrodytų, kad gyvename tame pačiame mieste, tačiau vis dar atrandame anksčiau nepastebėtas erdves ir jų istorijas. Tokie atradimai visada džiugina. Mums, istorikams, taip pat labai vertinga pažinti įvairias miesto istorijos puses, ieškoti mažiau žinomų pasakojimų ir dalytis jais su žmonėmis. Tikiuosi, kad šis projektas neliks vienkartinis. Galbūt dar ne kartą susitiksime „Už fasadų““, – sakė istorikas.








































